IPPP1-443-872/09-2/MP - Obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-872/09-2/MP Obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem aportu w postaci przedsiębiorstwa do spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 września 2009 r. (data wpływu 10 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w związku z wniesieniem przedsiębiorstwa aportem do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta pod numerem ewidencyjnym. Zamierza wnieść w postaci aportu, do spółki osobowej prawa handlowego (spółki jawnej) całe prowadzone przez niego przedsiębiorstwo (w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego), a także nabyte wspólnie z żoną lokale mieszkalne na wynajem. Następnie, po objęciu udziałów, zamierza nadal prowadzić działalność gospodarczą, gdyż nie chce jej likwidować. Nie zaprzestanie więc wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje czynności opodatkowane, jak i zwolnione z podatku VAT (świadczy usługi menedżerskie) i rozlicza podatek VAT tzw. strukturą. Do struktury nie wlicza przychodów z wynajmu lokali mieszkalnych, które stanowią majątek wspólny wynikający ze wspólnoty majątkowej małżeńskiej i nie był to majątek wykorzystywany w działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle tak opisanego stanu faktycznego, wnosząc całość prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa jako aport do spółki osobowej Wnioskodawca ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług z uwzględnieniem tej czynności, czy też czynność pozostanie całkowicie obojętna dla rozliczenia przez Wnioskodawcę tego podatku w roku, w którym wniesie aport jak i dla rozliczenia rocznego w tym podatku,.

Wnioskodawca wskazuje na treść art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie art. 6 pkt 1 ustawy stanowi, iż przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Na mocy natomiast art. 91 ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 ustawy o VAT.

Obowiązek skorygowania podatku naliczonego od wcześniej nabytych towarów, środków trwałych wykorzystywanych przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, które są następnie przedmiotem zbycia (aportu) przedsiębiorstwa reguluje art. 91 ust. 9 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Z opisanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż całość prowadzonego przedsiębiorstwa zostanie wniesiona w formie aportu do osobowej spółki prawa handlowego (spółki jawnej). Czynność wniesienia aportem całego przedsiębiorstwa do spółki prawa handlowego jest formą zbycia przedsiębiorstwa, o którym mowa w art. 6 pkt 1, co ma bezpośredni wpływ na przeniesienie obowiązku korekty podatku naliczonego na nabywcę (podmiot do którego wnoszone jest aportem przedsiębiorstwo). Zatem, czynność polegająca na wniesieniu aportem przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika wnoszącego aport. Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż przekazanie aportem przedsiębiorstwa (w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego) do spółki jawnej, wyłączone jest spod działania ustawy o podatku od towarów i usług tekst jedn. nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem oraz nie wiąże się dla wnoszącego aport z obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem środków trwałych, ani środków obrotowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Ponieważ wnoszący aport prowadzi sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną (kontrakty menedżerskie) i był zobowiązany do dokonywania korekt, o których mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy, to również nabywca przedsiębiorstwa (spółka jawna), prowadząc wyłącznie sprzedaż opodatkowaną będzie zobowiązana do korekty podatku naliczonego, stosownie do postanowień art. 91 ust. 9 ustawy, ale tylko w zakresie spoczywającym dotychczas na wnoszącym aport. Dla zakresu tej korekty pozostanie natomiast obojętne wniesienie aportu do spółki jawnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż na mocy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320) wprowadzono zmiany do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). I tak, od dnia 1 grudnia 2008 r. powoływany przez Wnioskodawcę art. 6 pkt 1 ustawy uzyskał brzmienie: "przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa", natomiast art. 91 ust. 9 ww. ustawy brzmi: "w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa".

Powyższe zmiany nie mają wpływu na rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20 - 029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl