IPPP1-443-84/10-4/JL

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-84/10-4/JL

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2010 r. (data wpływu 22 stycznia 2010 r.) - uzupełnionym w dniu 15 marca 2010 r. na wezwanie wysłane w dniu 9 marca 2010 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia gruntu przeznaczonego pod zabudowę, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia gruntu przeznaczonego pod zabudowę, wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej jest spółką prawa handlowego, której jedynym udziałowcem jest Miasto. Decyzją Prezydenta Miasta PGK nabyło prawo wieczystego użytkowania gruntu położonego przy ul. K w x o powierzchni 2,7654 ha oznaczonego w ewidencji gruntów numerem 88/2.

W dniu 19 listopada 2009 r. Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników PGK Sp. z o.o. wyraziło zgodę na zbycie przez Spółkę prawa wieczystego użytkowania nieruchomości położonych w x przy ulicy K, oznaczonych w ewidencji gruntów numerami 88/3, 88/4, 88/5 powstałych w wyniku podziału geodezyjnego ww. działki nr 88/2. Podział został zatwierdzony przez Prezydenta Miasta decyzją.

Wyodrębnione nieruchomości (stanowiące przedmiot sprawy) o łącznej powierzchni 0,0436 ha, oznaczone są w rejestrze gruntów symbolem "Bp", co zgodnie z § 68 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków z dnia 29 marca 2001 r. (Dz. U. Nr 38, poz. 454), oznacza zurbanizowane tereny niezabudowane. Zaliczają się do nich grunty niezabudowane przeznaczone w planach zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę, wyłączone z produkcji rolniczej i leśnej (zał. 6) do RM). Zgodnie z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przyjętego Uchwałą Rady Miejskiej - dział XII, rozdz. 4, pkt 3, jednostka strukturalna planu nr 10 - przedmiotowe działki przeznaczone są pod tereny urządzeń i obiektów wodociągowych i oznaczone symbolem 10.38W.

Z wnioskiem o zakup prawa użytkowania wieczystego działek 88/3, 88/4, 88/5 wystąpili do PGK Sp. z o.o. właściciele trzech przyległych do terenu użytkowanego przez Spółkę nieruchomości. Kupujący są osobami fizycznymi, nie prowadzącymi działalności gospodarczej i nie zamierzają na zakupionych działkach prowadzić działalności gospodarczej związanej z poborem, uzdatnianiem i rozprowadzaniem wody. Ich zamiarem jest jedynie poprawa warunków zagospodarowania posiadanych nieruchomości, na których znajdują się należące do nich budynki mieszkalne.

Należy podkreślić, iż działki 88/3, 88/4, 88/5 to pas gruntu o szerokości 4 m przyległy do działek osób fizycznych, które zamierzają je nabyć. Biorąc pod uwagę § 12 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowania (Dz. U. Nr 56, poz. 461), budynek na działce budowlanej należy sytuować od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy. Tym samym omawiane działki są i nigdy nie będą mogły być zabudowane żadnymi budynkami.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca oznajmił, iż jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Opisane we wniosku działki były przez PGK Sp. z o.o. wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Przedsiębiorstwo nabyło przedmiotową nieruchomość w celu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wod-kan.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku powinien zastosować Wnioskodawca do dostawy przedmiotowych nieruchomości - 22%, czy zwolnienie od podatku VAT - na podstawie Ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zdaniem Wnioskodawcy, dostawa ww. nieruchomości nie podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Artykuł 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Prawo użytkowania wieczystego uznaje się za prawo rzeczowe o charakterze zbliżonym do prawa własności. Dla celów podatkowych, zbycie prawa wieczystego gruntu należy zatem traktować na równi z dostawą gruntu.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Pojęcie częstotliwości należy rozumieć jako zakładające powtarzalność czynności tego samego rodzaju.

Podstawowa stawka podatku VAT wynosi - w myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy - 22%. Należy również zauważyć, że art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy umożliwia zwolnienie od podatku dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Z opisanego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż zamierza dokonać dostawy nieruchomości gruntowej (działka 88/2), nabytej przez niego w celu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wodociągów i kanalizacji. Opisane we wniosku działki były przez Wnioskodawcę wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Zamiarem Wnioskodawcy jest sprzedaż prawa wieczystego użytkowania nieruchomości oznaczonych w ewidencji gruntów numerami 88/3, 88/4, 88/5 powstałych w wyniku podziału geodezyjnego ww. działki nr 88/2. Działki te oznaczone są w rejestrze gruntów symbolem "Bp", co oznacza zurbanizowane tereny niezabudowane. Zgodnie z wypisem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przedmiotowe działki przeznaczone są pod tereny urządzeń i obiektów wodociągowych i oznaczone symbolem 10.38W.

Mając na względzie okoliczności faktyczne przedstawione we wniosku należy stwierdzić, iż Wnioskodawca planuje sprzedaż majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca posiada status podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą. Opisane we wniosku działki były przez Wnioskodawcę wykorzystywane w działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT i zakupione z takim zamiarem. Biorąc pod uwagę definicję działalności gospodarczej określoną w art. 15 ust. 2 należy uznać, iż transakcja ma związek z działalnością gospodarczą, albowiem Wnioskodawca (przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej) jest podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą. Jeśli więc przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw prawnych do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu.

A zatem sprzedaż gruntu, wykorzystywanego przez Wnioskodawcę wcześniej w działalności gospodarczej (w zakresie wodociągów i kanalizacji) należy traktować jako sprzedaż części majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W przedmiotowej sprawie nie znajdzie ponadto zastosowania cyt. przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, gdyż przedmiotowe działki przeznaczone są pod tereny urządzeń i obiektów wodociągowych, a zatem są to grunty przeznaczone pod zabudowę, przy czym nie ma znaczenia, że działki te (jak twierdzi Wnioskodawca) nie będą mogły być zabudowane. Powyższe zwolnienie obejmuje jedynie grunty niezabudowane i nieprzeznaczone pod zabudowę. Dostawa gruntów zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę podlega zatem generalnie opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej. Natomiast dla określenia przeznaczenia terenów istotne znaczenie mają informacje wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który jako dokument prawa miejscowego decyduje o przeznaczeniu gruntów.

Reasumując, planowana przez podatnika podatku VAT sprzedaż prawa użytkowania wieczystego przedmiotowej nieruchomości gruntowej przeznaczonej pod zabudowę jest czynnością podlegającą uregulowaniom zawartym w ustawie o podatku od towarów i usług i jako taka podlegać będzie opodatkowaniu ww. podatkiem według stawki 22%.

Wnioskodawca nie może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Z uwagi na powyższe, stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl