IPPP1-443-84/08-4/BS - Czy w sytuacji, gdy spółka z o.o. ponosi wydatki związane ze zmianą formy prawnej w spółkę akcyjną, a także wydatki związane z podwyższeniem w przyszłości kapitału akcyjnego i emisją akcji może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących koszty obsługi prawnej, doradztwa inwestycyjnego, badania bilansów związanych z tą emisją, sporządzania memorandum i prospektu emisyjnego?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-84/08-4/BS Czy w sytuacji, gdy spółka z o.o. ponosi wydatki związane ze zmianą formy prawnej w spółkę akcyjną, a także wydatki związane z podwyższeniem w przyszłości kapitału akcyjnego i emisją akcji może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących koszty obsługi prawnej, doradztwa inwestycyjnego, badania bilansów związanych z tą emisją, sporządzania memorandum i prospektu emisyjnego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 stycznia 2008 r. (data wpływu 21 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zarząd Spółki na przestrzeni marca i kwietnia 2007 r. podpisał umowy na doradztwo prawne, inwestycyjne oraz badanie bilansów Spółki za lata 2002 - 2007 w celu doprowadzenia do zmiany formy prawnej ze Spółki z o.o. w Spółkę akcyjną, podwyższenia kapitału oraz emisji akcji. Wszelkie prace związane z późn. zm. w Spółce trwają obecnie a przewidywany termin zakończenia przypada na I kwartał 2008 r. Wykonywane usługi podlegają częściowemu fakturowaniu, zaliczkowemu fakturowaniu lub wystawiane są faktury za wykonanie poszczególnych etapów zleconych prac. Zarząd Spółki postanowił do czasu uzyskania interpretacji prawa podatkowego, naliczony podatek VAT wynikający z faktur dokumentujących wymienione czynności pozostawić na koncie zespołu "2" - rozrachunki z tytułu podatku VAT a faktury dokumentujące poniesione wydatki zaksięgować na koncie zespołu "3" - rozliczenie zakupu. Rozwiązanie takie Zarząd przyjął doraźnie, ponieważ zarówno orzecznictwo jak i stanowisko Dyrektorów Izb Skarbowych w tej kwestii nie jest jednolite.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w sytuacji, gdy Spółka z o.o. ponosi wydatki związane ze zmianą formy prawnej w Spółkę akcyjną, a także wydatki związane z podwyższeniem w przyszłości kapitału akcyjnego i emisją akcji może odliczyć podatek naliczony z faktur dokumentujących koszty obsługi prawnej, doradztwa inwestycyjnego, badania bilansów związanych z tą emisją, sporządzania memorandum i prospektu emisyjnego?

Zdaniem Wnioskodawcy wydatki poniesione na zmianę formy prawnej, podwyższenie kapitału, emisję akcji stanowią koszt uzyskania przychodu a naliczony podatek VAT wynikający z tych faktur podlega odliczeniu od podatku należnego VAT.

Spółka prowadzi sprzedaż wyłącznie opodatkowaną, a wydatki na emisję akcji mają być "celem" osiągnięcia przychodu w przyszłości i mają się przyczynić do rozwoju przedsiębiorstwa. Wnioskodawca wskazuje na podobieństwo emisji akcji do przyznania podatnikowi oprocentowanej pożyczki. Sama pożyczka nie stanowi źródła przychodu, odsetki można jednak zarachować w koszty podatkowe. Środki z pożyczki mogą zostać bowiem wykorzystane na zakup towaru, a sprzedaż towaru pozyskanego z tych środków będzie czynnością opodatkowaną. Analogicznie przychód z emisji akcji nie jest przychodem podatkowym, jednak podatnik powinien mieć prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału, a tym samym organy podatkowe nie powinny odmówić podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu usług.

Swoje stanowisko Spółka opiera m.in. na wyr. NSA z dnia 22 lutego 2006 r. sygn. akt II FSK 191/05, decyzji Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu z dnia 27 października 2007 r., sygn. PPII 443/781/2006/PK, wyr. ETS z dnia 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się między innymi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usług, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z powyższych regulacji wynika, iż podwyższenie kapitału zakładowego, emisja akcji nie stanową dostawy towarów ani świadczenia usług. Są zatem czynnościami wyłączonymi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy. Kwotę podatku naliczonego w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ta fundamentalna zasada prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego została ustawowo ograniczona w dalszych przepisach ustawy.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu podatnikowi nie przysługuje prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ograniczenie to nie dotyczy jednakże następujących sytuacji wymienionych w art. 88 ust. 3 ustawy:

*

wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3, oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów;

*

wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku;

*

wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy, jeżeli czynności te zostały opodatkowane;

*

podatku od importu towarów oraz od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów stanowiących wkłady niepieniężne (aporty) do spółek handlowych;

*

wydatków na nabycie towarów celem oddania ich w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu, jeżeli zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający;

*

nabycia towarów przez komisanta na rzecz komitenta w wykonaniu umowy komisu;

*

nabycia towarów przez komisanta od komitenta w ramach umowy komisu;

*

podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w przypadku, o którym mowa w art. 11 ustawy.

Chociaż podwyższenie kapitału zakładowego, emisja akcji są czynnościami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z tymi czynnościami, o ile transakcje dokonane przez Wnioskodawcę w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Spółka prowadzi sprzedaż wyłącznie opodatkowaną.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Spółka podwyższając kapitał zakładowy, emitując akcje, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z tym przedsięwzięciem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jeżeli poniesione wydatki będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółce przysługuje także prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych ze zmianą formy prawnej w Spółkę akcyjną w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jeżeli poniesione wydatki będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podkreśla, iż powyższa interpretacja pisemna przepisów prawa podatkowego opiera się na przyjętym założeniu, iż opisane wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)

Ponadto zauważyć należy, iż przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W kwestii udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie osobne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl