IPPP1-443-80/09-4/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-80/09-4/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2009 r. (data wpływu 27 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia terminu odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 10 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP1-443-80/09-2/AK z dnia 4 marca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na opłaty za gaz składają się następujące elementy:

* cena za gaz

* abonament

* opłata przesyłowa zmienna

* opłata przesyłowa stała

Ceny i stawki opłat zawarte są w Taryfie dla Paliw Gazowych, która zatwierdzona jest przez Urząd Regulacji Energetyki.

Zgodnie z ww. Taryfą sieć przesyłowa to sieć gazowa wysokich ciśnień, z wyłączeniem gazociągów kopalnianych i bezpośrednich, za której ruch sieciowy odpowiedzialny jest Operator Systemu Przesyłowego natomiast sieć dystrybucyjna to sieć gazowa wysokich, średnich i niskich ciśnień, z wyłączeniem gazociągów kopalnianych i bezpośrednich, za której ruch sieciowy jest odpowiedzialny Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Operator Systemu Dystrybucyjnego obciąża Wnioskodawcę fakturami za usługi dystrybucyjne, które polegają na transporcie paliwa gazowego siecią dystrybucyjną pomiędzy miejscem dostarczenia a miejscem odbioru.

Natomiast Operator Systemu Przesyłowego obciąża Wnioskodawcę fakturą za usługę przesyłu polegającą na transporcie paliwa gazowego poprzez sieć gazociągów przesyłowych.

W niektórych przypadkach Spółka dokonuje refaktury, z tytułu usług dystrybucyjnych lub przesyłowych na swoich kontrahentów.

Ponadto, zgodnie z pkt 5.9 Taryfy w przypadku, gdy odbiorca przekroczy moc umowną, tj. maksymalną ilość paliwa gazowego, którą można odebrać w ciągu godziny, określoną na dany rok w umowie, bez zgody Wnioskodawcy, Spółka obciąża go opłatami z tytułu przekroczenia mocy. Stanowi ona iloczyn maksymalnego godzinowego poboru paliwa gazowego, zarejestrowanego przez Układ pomiarowy ponad Moc umowną, ilości godzin w okresie rozliczeniowym i trzykrotnej stałej stawki opłaty sieciowej ustalonej w Taryfie dla grupy taryfowej, do której jest zakwalifikowany.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

W jakim okresie Spółka ma prawo pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących zakup usług dystrybucyjnych oraz usług przesyłowych.

Zdaniem Wnioskodawcy, odnośnie pytania 1, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny. Jeżeli jednak odliczenie nie nastąpi w tym terminie, wówczas może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Wynika to z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

Ponadto ustawodawca w art. 86 ust. 10 zawarł kilka wyjątków od tej zasady.

W przypadku:

* importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub dostawy dla której podatnikiem jest nabywca

* importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a oraz art. 33b

* nabycia energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych

* dokonania spisu z natury

* stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej

* otrzymania decyzji, o której mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 ustawodawca określił odmienny od zasadniczego okres, w którym może nastąpić możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów lub wykonanie tych usług.

Usługa przesyłu polegająca na transporcie paliwa gazowego poprzez sieć gazociągów przesyłowych oraz usługa dystrybucyjna polegająca na transporcie paliwa gazowego siecią dystrybucyjną nie zostały wymienione jako wyjątki od ogólnej zasady określającej termin, w którym można dokonać pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony.

Biorąc powyższe pod uwagę Spółka uważa, że faktury dokumentujące zakup usług przesyłowych i dystrybucyjnych winny być odliczone w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymała fakturę lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższych regulacji wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT, czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).

Terminy, w których powstaje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ustawodawca określił w art. 86 ust. 10 - 13 cyt. ustawy. Stosownie do postanowień m.in. art. 86 ust. 10 pkt 1 i pkt 3 cyt. ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

* w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;

* w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

Wyjaśnić należy, iż w myśl art. 19 ust. 13 pkt 1 cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą:

1.

upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu:

a.

dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego,

b.

świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18,

c.

świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy

Jak wskazuje art. 86 ust. 11 cyt. ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Z powyższych przepisów wynika więc, iż prawo do odliczenia podatku od towarów i usług przysługuje wówczas, gdy zakupione towary bądź usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych i aby z tego prawa skorzystać, należy tego dokonać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w rozliczeniu za dwa następne okresy rozliczeniowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Operator Systemu Dystrybucyjnego i Operator Systemu Przesyłowego obciążają Wnioskodawcę fakturami odpowiednio: za usługi dystrybucyjne, które polegają na transporcie paliwa gazowego siecią dystrybucyjną pomiędzy miejscem dostarczenia a miejscem odbioru oraz za usługę przesyłu polegającą na transporcie paliwa gazowego poprzez sieć gazociągów przesyłowych. Spółka wyjaśniła, iż sieć przesyłowa to sieć gazowa wysokich ciśnień, z wyłączeniem gazociągów kopalnianych i bezpośrednich, za której ruch sieciowy odpowiedzialny jest Operator Systemu Przesyłowego natomiast sieć dystrybucyjna to sieć gazowa wysokich, średnich i niskich ciśnień, z wyłączeniem gazociągów kopalnianych i bezpośrednich, za której ruch sieciowy jest odpowiedzialny Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Z przestawionych przez Wnioskodawcę okoliczności wynika, iż Spółka otrzymuje faktury z tytułu świadczenia na jej rzecz przez kontrahentów usług przesyłowych i usług dystrybucyjnych. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1a cyt. ustawy, tzn. przedmiotem świadczenia nie jest dostawa gazu przewodowego, a wyłącznie usługa przesyłu i dystrybucji tego gazu. Z uwagi na powyższe prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie na zasadach ogólnych, tj. w terminach określonych w art. 86 ust. 10 pkt 1 i art. 86 ust. 11 cyt. ustawy.

Reasumując, z uwagi na uregulowania art. 86 ust. 1, ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę, stwierdzić należy, iż Spółce przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur VAT wystawionych z tytułu świadczenia przez kontrahentów usług przesyłu i dystrybucji gazu, w rozliczeniu za okres, w którym Spółka otrzymuje powyższe faktury VAT lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl