IPPP1/443-790/09-7/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-790/09-7/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2009 r. (data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej 4 sierpnia 2009 r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 13 sierpnia 2009 r.), uzupełnionego na wezwanie tut. Organu z dnia 25 sierpnia 2009 r. pismem z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu 8 września 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT w przypadku transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej znajdującej się w K przy ul. C - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia od podatku VAT w przypadku transakcji sprzedaży nieruchomości zabudowanej znajdującej się w K przy ul. C.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony na wezwanie tut. Organu z dnia 25 sierpnia 2009 r. znak IPPP1/443-790/09-3/AP pismem z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu 8 września 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, działający w imieniu Ministra Skarbu Państwa będzie sprzedawała w trybie publicznym następujące mienie Skarbu Państwa. Planowana sprzedaż nieruchomości (tj. mienie po zlikwidowanym w celu prywatyzacji P.P. PHT w K, w postaci zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w K przy ul. C.

Sprzedaż będzie odbywała się na zasadach i w trybie opisanym poniżej:

* art. 49 ust. 1 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych z 25 września 1981 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 981 z późn. zm.);

* art. 7a ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa (Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 493);

* art. 57 ust. 1 i 2 ustawy o gospodarcze nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.);

* w trybie publicznym (art. 28 i 37-39 ugn.).

W skład mienia pozostałego po zlikwidowanym w celu prywatyzacji P.P. PHT w K wchodzi nieruchomość gruntowa zabudowana w postaci działki o pow. 0,2861 ha obj. KW prowadzoną przez Sąd Rejonowy - położona w K przy ul. C.

Przedsiębiorstwo zostało uznane za zlikwidowane i wykreślone z rejestru z dniem 19 stycznia 1993 r. Przedmiotowa nieruchomość nie została objęta Umową o oddanie mienia Skarbu Państwa do odpłatnego korzystania z dnia 8 maja 1992 r. zawartą przez Wojewodę z Przedsiębiorstwem Sp. z o.o. w K, jak też umową przeniesienia własności przedsiębiorstwa i akt ustanowienia hipoteki z dnia 15 grudnia 1999 r. zawartą przez dyrektora Delegatury MSP w K z ww. spółką.

Wojewoda Decyzją z dnia 16 maja 2005 r. stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez przedsiębiorstwo PHT w K prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa i prawo własności budynków i urządzeń położonych na gruncie. Należność z tytułu nabycia własności budynków i budowli ustalono na 255.000 zł, cenę gruntu na 696.000 zł.

Nieruchomość tę do dnia 31 lipca 2008 r. dzierżawiło na podstawie umowy z 23 października 1995 r. zawartej z Kierownikiem Urzędu Rejonowego w K Przedsiębiorstwo Sp. z o.o. Z dniem 1 sierpnia 2008 r. Delegatura przejęła przedmiotową nieruchomość. Aktualnie nieruchomość została wynajęta. Budynki i budowle zostały najprawdopodobniej wybudowane przed 1939 r. dla potrzeb wojska. Skarb Państwa nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie budynków i budowli, jak również żadnych wydatków na ich remonty i konserwacje.

Wnioskodawca zamierza sprzedać opisane mienie w trybie publicznym.

Nieruchomość położona jest w K przy ul. C. Własność gruntu - Skarb Państwa. Użytkowanie wieczyste zgodnie z decyzją Wojewody uzyskało nieistniejące przedsiębiorstwo PHT. Na działce znajduje się budynek parterowy niepodpiwniczony o charakterze magazynowym, w złym stanie technicznym - częściowo używany, oraz budynek parterowy - nieużywany w złym stanie technicznym. Wg posiadanych informacji pełnił on funkcję budynku wartowniczego (wartownia) lub stróżówki. Nie można określić, od kiedy jest nieużywany. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Miasta działka znajduje się na obszarze funkcji mieszkaniowej, dopuszcza się realizację usług komercyjnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej, położonej w K przy ul. C transakcja sprzedaży obejmująca prawo wieczystego użytkowania gruntów i prawa własności budynków i urządzeń położonych na tym gruncie będzie zwolniona z podatku VAT.

Czy przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej, położonej w K przy ul. C transakcja sprzedaży obejmująca prawo własności gruntu i prawa własności położonych na tym gruncie budynków i urządzeń będzie zwolniona z podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy

W ocenie Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości położonej w K przy ul. C (mienie po PHT) stanowi dostawę trwale związanych z gruntem budynków i budowli wraz z gruntem, dokonywaną w ramach kolejnego zasiedlenia, a od pierwszego zasiedlenia upłynął okres ponad 2 lat, dlatego zwolnione są z podatku VAT (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Pojęcie towarów zdefiniowane zostało przez ustawodawcę w art. 2 pkt 6 cyt. ustawy. Należy przez nie rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i przepisów wykonawczych do tej ustawy, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z zawartą w art. 2 pkt 14 ww. ustawy definicją, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, ustawodawca zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Delegatura zamierza sprzedać, w trybie przetargów publicznych, zabudowaną nieruchomość gruntową położoną w K przy ul. C. Decyzją z 2005 r. Wojewoda stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 5 grudnia 1990 r. przez PHT w K prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa i prawa własności budynków i urządzeń położonych na gruncie. Przedmiotową nieruchomość do końca lipca 2008 r. dzierżawiło ww. Przedsiębiorstwo. Z dniem 1 sierpnia 2008 r. nieruchomość ta została przejęta przez Wnioskodawcę (Delegaturę). Aktualnie nieruchomość została wynajęta. Budynki i budowle prawdopodobnie wybudowano przed 1939 r. Skarb Państwa nie ponosił żadnych wydatków na ulepszenie, ani na remonty i konserwacje budynków i budowli.

Odnosząc powyższy opis zdarzenia przyszłego do zacytowanych przepisów należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nie zaistniały okoliczności wyłączające możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, bowiem dostawa nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a od pierwszego zasiedlenia upłynął okres powyżej 2 lat. Nie znajdzie tu więc zastosowania przepis zawarty w art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy.

W przedmiotowej sprawie przedmiotem dostawy będzie prawo wieczystego użytkowania gruntu (lub prawo własności gruntu) oraz budynki na nim posadowione.

Należy mieć zatem na uwadze art. 29 ust. 5 cyt. ustawy, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy o VAT).

Natomiast na mocy § 13 ust. 1 pkt 10 obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z takim gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Reasumując, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż przedmiotowych budynków wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, czy też z prawem własności gruntu, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie możliwości zwolnienia od podatku VAT nieruchomości zabudowanej położonej w K przy ul. K. wydana została odrębna interpretacja znak IPPP1/443-790/09-6/AP.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl