IPPP1/443-787/13-2/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-787/13-2/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zainteresowanego przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2013 r. (data wpływu 7 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Ochotnicza Straż Pożarna w S. działa jako stowarzyszenie wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej pod numerem XXX dnia 6 lutego 2002 r. przez Sąd Rejonowy, XIV Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Ochotnicza Straż Pożarna w S. złożyła wniosek o dotację na realizację operacji mającej na celu prace remontowo - modernizacyjne w świetlicy wiejskiej w budynku OSP S.

Koszt realizacji tej operacji będzie sfinansowany ze środków otrzymanych na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 138, poz. 868 z późn. zm.).

Ochotnicza Straż Pożarna w S. nie prowadzi działalności gospodarczej. Nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług, w ramach operacji nie będzie prowadzona sprzedaż. Dotacja na tą operację zostanie przekazana po jej zrealizowaniu, na zasadzie refundacji kosztów, na podstawie wniosku beneficjenta o płatność.

W zakres realizacji operacji polegającej na remoncie połączonym z modernizacją pomieszczeń budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w S. wchodzi:

* ułożenie nowej posadzki w pomieszczeniu na całej jego powierzchni - tj. 53,28 m2. Posadzka wykonana będzie z płytek kamionkowych "Gres" jednobarwnych na zaprawach klejowych. Obecna posadzka jest wykonana z płyt pilśniowych jest bardzo wytarta, trudna do utrzymania w czystości, podczas użytkowania powoduje unoszenie się znacznych ilości kurzu. Dlatego też wymiana posadzki jest w pełni uzasadniona;

* wykonanie podwieszanego sufitu z płyt gipsowo - kartonowych na ruszcie metalowym wraz z wykonaniem izolacji cieplnej z wełny mineralnej o powierzchni 53,28 m2. Po wykonaniu podwieszanego sufitu będzie możliwe zainstalowanie żarówek halogenowych. Nieocieplony strop poddasza znacznie ochładza pomieszczenie w okresie jesienno - zimowym. Z powodu niskich temperatur w pomieszczeniu nie odbywają się spotkania z powodu wysokich kosztów ogrzewania pomieszczenia. Wykonane ocieplenie z pewnością zmniejszy ilość materiałów wykorzystywanych do ogrzania budynku, wynikiem będzie zmniejszenie nakładów finansowych ponoszonych na ten cel;

* położenie gładzi gipsowych na ścianach o powierzchni 98,81 m2 a następnie pomalowanie ścian farbami lateksowymi. Ściany nie były wcześniej gipsowane. Obecnie znajduje się tylko podłoże betonowe, które nie jest odporne na pękanie i miejscami odpada. Nowa warstwa wykonana z gipsu będzie odporna na pękanie i odpadanie.

Całkowity koszt operacji wynosi 31.563,44 zł.

Ww. wydatki objęte są podatkiem od towarów i usług (VAT = 23%). Jednak zakupione towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Ochotniczej Straży Pożarnej w S. przy realizacji ww. operacji dofinansowanej ze środków europejskiego funduszu rolnego na rzecz rozwoju obszarów wielskich oraz ze środków budżetu państwa w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 - 2013 przysługuje prawo do odliczenia i zwrotu naliczonego podatku VAT poniesionego w związku z realizacją operacji polegającej na pracach remontowo - modernizacyjnych w świetlicy wiejskiej budynku OSP S.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zwrot podatku VAT nie będzie przysługiwał, ponieważ OSP nie jest podatnikiem VAT w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Ponadto zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy obniżenie lub zwrot różnicy podatku należnego uzależnione jest od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi związane są ze sprzedażą opodatkowaną. W sprawie będącej przedmiotem wniosku związek ze sprzedażą opodatkowaną nie będzie istniał.

Podatek VAT naliczony będzie kosztem kwalifikowanym na podstawie § 4 ust. 3 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007 - 2013.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Na podstawie art. 88 ust. 4 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Ochotnicza Straż Pożarna nie jest podatnikiem podatku VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej. Wnioskodawca realizuje operację mającą na celu wykonanie prac remontowo - modernizacyjnych świetlicy wiejskiej w budynku OSP. Koszt zadania zostanie sfinansowany ze środków otrzymanych na podstawie Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 138, poz. 868 z późn. zm.). Zainteresowany wskazał, iż nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług zaś zakupione towary i usługi w ramach zrealizowanego zadania nie będą wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją prac remontowo - modernizacyjnych świetlicy.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż OSP nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a nabywane towary i usługi w ramach realizacji przedmiotowego projektu, nie będą służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Ponadto należy uznać, iż Zainteresowany nie ma prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Zatem należy uznać, że Wnioskodawca zaprezentował prawidłowe stanowisko w sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl