IPPP1/443-763/07-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-763/07-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2007 r. (data wpływu 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwrotu lub odliczenia podatku naliczonego zwartego w cenach towarów i usług nabywanych w celu realizacji projektu pn. "Aktywizacja zawodowa Twoją szansą" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwrotu lub odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenach towarów i usług nabywanych w celu realizacji projektu pn. "Aktywizacja zawodowa Twoją szansą".

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Fundacja realizuje projekt pn. "Aktywizacja zawodowa twoją szansą" współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) - działanie 2.3 Reorientacja zawodowa osób odchodzących z rolnictwa.

Celem projektu jest przygotowanie beneficjentów ostatecznych do możliwości aktywizacji zawodowej w sferze pozarolniczej, poprzez doradztwo zawodowe, szkolenia związane z pozyskaniem kwalifikacji do wykonywania nowego zawodu.

Zgodnie z par. 4 Statutu Fundacji celem jej działalności jest aktywizowanie bezrobotnych, zwłaszcza młodych do podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek oraz inicjowanie rozwoju małych przedsiębiorstw. Fundacja jest czynnym płatnikiem podatku VAT, natomiast podstawową formą działalności Fundacji jest działalność szkoleniowa, podlegająca zwolnieniu z podatku VAT.

Projekt skierowany jest do rolników i domowników z wyłączeniem emerytów i osób zarejestrowanych jako bezrobotne zamieszkujących gminy wiejskie i miejskie.

Projekt obejmuje następujące formy wsparcia dla uczestników projektu:

1.

warsztaty w zakresie doradztwa zawodowego w celu określenia predyspozycji do wykonywania zawodu,

2.

szkolenia zawodowe:

* "Kierowca kat. C";

* "Operator wózków jezdniowych, podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia";

* "Fryzjer stylista".

W ramach projektu uwzględniono koszty związane z obowiązkowymi badaniami lekarskimi jak również koszty związane z egzaminami nadającymi uprawnienia zawodowe.

Wszystkie usługi oferowane w ramach projektu są bezpłatne, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z zasadami realizacji projektów w ramach ZPORR, naliczony podatek od towarów i usług jest wydatkiem kwalifikowanym (czyli podlegającym refundacji), jeśli, zgodnie z przepisami, beneficjentowi (czyli Fundacji) nie przysługuje prawo do jego zwrotu lub odliczenia od należnego podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Fundacji, jako jednostce realizującej projekt "Aktywizacja zawodowa Twoją szansą" przysługuje prawo do zwrotu lub odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenach towarów i usług nabywanych w celu realizacji przedmiotowego projektu, prowadzonego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego - działania 2.3 Reorientacja zawodowa osób odchodzących z rolnictwa.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego jest więc istnienie związku tegoż podatku z czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

* odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju,

* odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

* eksport towarów,

* import towarów,

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

* wewnątrzwspólnotowe dostawa towarów.

W przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym Fundacji nie przysługuje możliwość odliczenia od podatku należnego lub zwrotu kwot podatku naliczonego zawartych w cenach towarów i usług nabywanych w celu realizacji projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przepisu tego wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom VAT oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o VAT. Ustawa ta wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W myśl postanowień art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku tym w poz. 7 wskazano usługi oznaczone symbolem Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU ex 80 - "Usługi w zakresie edukacji".

Jak podnosi wnioskodawca w przedmiotowej sprawie, usługi szkoleniowe świadczone w ramach projektów są bezpłatne, a w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto podstawową formą działalności Fundacji jest działalność szkoleniowa, podlegająca zwolnieniu z podatku VAT.

Reasumując, na podstawie analizy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz wyżej przywołanych przepisów należy stwierdzić, iż wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług służących realizacji projektów szkoleniowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl