IPPP1-443-76/10-2/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 kwietnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-76/10-2/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2010 r. (data wpływu 20 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktury dokumentującej rozliczenie zaliczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawienia faktury dokumentującej rozliczenie zaliczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik sprzedaje swoim kontrahentom specjalistyczne maszyny urządzenia lub pojazdy wcześniej zakupione w Europie. Zanim dojdzie do sprzedaży strony zawrą umowę, w której będzie przewidziane, że przed sprzedażą i dostarczeniem przedmiotu umowy kupujący wpłaci na rachunek bankowy sprzedającego zaliczkę w wysokości 100% ceny (netto w EURO, VAT w PLN). Na rachunek podatnika wpłynie kwota netto zaliczki w EURO i kwota odpowiadająca podatkowi VAT w złotych, z tym że kwoty nie wpłyną tego samego dnia np. kwota netto w Euro wpłynie 13 lutego, zaś VAT w złotych wpłynie 16 lutego. Podatnik wystawi fakturę VAT z tytułu otrzymanej zaliczki do dnia 20 lutego. Otrzymane kwoty wykaże na jednej Fakturze VAT w dwóch pozycjach: kwotę otrzymaną w Euro wykaże w Euro i przeliczy na złote podatek VAT według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury VAT. W poz. nr 2 podatnik wykaże kwotę VAT otrzymaną w złotych i ją "unettowi" czyli wyliczy kwotę netto i kwotę VAT w PLN. Podatnik nadmienia, że faktura VAT będzie wystawiona nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania przez niego pierwszej z zaliczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy podatnik w prawidłowy sposób wystawi fakturę VAT, w której dokona rozliczenia otrzymanej zaliczki w przedstawionym powyżej zdarzeniu przyszłym, a tym samym czy w prawidłowy sposób zostanie ustalona kwota należnego podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z § 5 ust. 6 rozporządzenia w sprawie faktur, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. W myśl § 10 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Według podatnika wykazanie otrzymanych zaliczek w dwóch pozycjach na fakturze VAT, czyni zadość powołanym przepisom. Podatnik uważa, że otrzymanie jakiejkolwiek kwoty od kupującego niezależnie od tego czy jest nazwana w tytule przelewu kwotą netto czy podatkiem VAT rodzi obowiązek podatkowy i nakazuje wyliczyć należny podatek VAT od tych kwot i podstawę opodatkowania. Podatnik ma obowiązek przeliczyć otrzymaną zaliczkę w Euro wg zasad określonych w art. 31a ust. 1 ustawy o podatku VAT: w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Podatnik uważa, że ma prawo wystawić fakturę najpóźniej do 20 lutego i kwotę otrzymaną w Euro przeliczyć na złote według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, potwierdza to również art. 31 ust. 2 ustawy o VAT stanowiący, że w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Podobne stanowisko zajął Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w postanowieniu nr 1472/RPP1/443-358/06/IS z dnia 24 czerwca 2006 r.; aczkolwiek w innym stanie faktycznym (stosowano wtedy kurs bieżący na dzień wystawienia faktury), mimo wszystko zasada pozostała ta sama.

Podatnik uważa, że wystawienie faktury w sposób opisany powyżej i przeliczenie otrzymanej w EURO zaliczki jest prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ustępu 2,4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 106 ust. 3 ustawy, przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Artykuł 19 ust. 4 ustawy stanowi, iż jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

W myśl art. 31a ust. 1 ustawy w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.), zwanym dalej rozporządzeniem.

Zgodnie z § 5 ust. 6 rozporządzenia kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Stosownie do § 10 ust. 1 rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

W myśl § 10 ust. 3 ww. rozporządzenia fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).

Zgodnie z § 10 ust. 4 rozporządzenia faktura stwierdzająca otrzymanie części lub całości należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi powinna zawierać co najmniej

1)

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2)

numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;

3)

datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT" lub "FAKTURA VAT-MP", kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto, a w przypadku określonym w ust. 3 - również daty i numery poprzednich faktur oraz sumę kwot otrzymanych wcześniej części należności brutto;

4)

stawkę podatku;

5)

kwotę podatku, wyliczoną według wzoru:

ZB x SP

k.

p.= ---

100+SP

gdzie:

k.

p. - oznacza kwotę podatku,

ZB - oznacza kwotę otrzymanej części lub całości należności brutto,

SP - oznacza stawkę podatku;

6)

dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności: nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, cenę netto, ilość zamówionych towarów, wartość zamówionych towarów lub usług netto, stawki podatku, kwoty podatku oraz wartość brutto zamówienia lub umowy;

7)

datę otrzymania części lub całości należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty), o której mowa w ust. 1-3, jeśli nie pokrywa się ona z datą wystawienia faktury.

Stosownie do § 10 ust. 7 rozporządzenia przepisy § 5 ust. 6 i 7 oraz § 7 stosuje się odpowiednio do faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że przed sprzedażą i dostarczeniem przedmiotu umowy kupujący wpłaci na rachunek bankowy sprzedającego zaliczkę w wysokości 100% ceny (netto w EURO, VAT w PLN). Na rachunek podatnika wpłynie kwota netto zaliczki w EURO i kwota odpowiadająca podatkowi VAT w złotych, z tym że kwoty nie wpłyną tego samego dnia np. kwota netto w Euro wpłynie 13 lutego, zaś VAT w złotych wpłynie 16 lutego. Podatnik wystawi fakturę VAT z tytułu otrzymanej zaliczki do dnia 20 lutego. Otrzymane kwoty wykaże na jednej Fakturze VAT w dwóch pozycjach: kwotę otrzymaną w Euro wykaże w Euro i przeliczy na złote podatek VAT według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury VAT. W poz. nr 2 podatnik wykaże kwotę VAT otrzymaną w złotych i ją "unettowi" czyli wyliczy kwotę netto i kwotę VAT w PLN. Podatnik nadmienia, że faktura VAT będzie wystawiona nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania przez niego pierwszej z zaliczek.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że w sytuacji wystawienia faktury VAT w terminie nie później niż 7 dnia od otrzymania przez Podatnika pierwszej z zaliczek dopuszczalne jest wykazanie otrzymanych zaliczek w dwóch pozycjach na fakturze VAT. Podkreślić jednakże należy, iż w przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Z uwagi na fakt, iż na rachunek podatnika pierwsza z zaliczek wpłynie w walucie obcej (EURO), zastosowanie znajdą unormowania zawarte w powołanym wyżej art. 31a ust. 1 ustawy, zgodnie z którym, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. Odnosząc powyższe do podanego przez Podatnika przykładu, tj. sytuacji, gdy zaliczka wpłynie na rachunek bankowy podatnika w dniu 13 lutego, będzie to kurs średni EURO ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień 13 lutego.

Zatem sposób wystawienia faktury VAT, w której Wnioskodawca dokona rozliczenia otrzymanej zaliczki w sposób zaprezentowany we wniosku uznać należy za nieprawidłowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl