IPPP1-443-752/07-2/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-752/07-2/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2007 r. (data wpływu 24 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2007 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest zarejestrowanym w Polsce podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka dokonuje inwestycji na krajowym rynku nieruchomości. Na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 11 maja 2007 r. Wnioskodawca nabył od dewelopera lokale mieszkalne oraz nabędzie udziały we współwłasności lokali użytkowych (miejsca postojowe), wybudowanych w ramach inwestycji mieszkaniowej.

Spółka planuje dokonanie zbycia lokali mieszkalnych oraz udziałów we współwłasności lokali użytkowych, tj. miejsc postojowych, na rzecz ostatecznych konsumentów. W okresie między zakupem a zbyciem Spółka nie wykorzystuje przedmiotowych mieszkań w celach innych niż związane z przyszłą sprzedażą (przede wszystkim prezentowanie mieszkań zainteresowanym ich kupnem). W odniesieniu do transakcji odsprzedaży lokali mieszkalnych (wraz z miejscami postojowymi) przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe i dokonanych po pierwszym zasiedleniu, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (dalej ustawa o VAT) z uwzględnieniem zmian mających wejść w życie od 1 stycznia 2008 r. zgodnie z ustawa z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382) (dalej Nowelizacja) Spółka planuje zastosować zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy transakcje odprzedaży lokali mieszkalnych, jako dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego, dokonane po ich pierwszym zasiedleniu w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług (lecz przed pierwszym zamieszkaniem) i przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe, podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle regulacji o VAT, odpłatna dostawa towarów, w tym także dostawa budynków lub ich części wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Równocześnie, w oparciu o przepisy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT oraz postanowienia art. 135.1 (j) Dyrektywy VAT, zwolnieniem od opodatkowania objęto dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zamieszkane lub zasiedlone po raz pierwszy; zwolnienie dotyczy części budynków przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Tym samym, w celu zbadania czy dostawa lokali mieszkalnych dokonywana przez Spółkę w opisanym stanie faktycznym podlega przedmiotowemu zwolnieniu, należy rozstrzygnąć czy:

* ww. dostawa stanowi dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o VAT;

* przedmiotowe lokale są przeznaczone wyłącznie do celów mieszkaniowych, oraz;

* nabycie przez Spółkę od dewelopera lokali mieszkalnych stanowi "pierwsze zasiedlenie" w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Jak wskazał Wnioskodawca, na bazie postanowień art. 2 pkt 12 ustawy o VAT w brzmieniu mającym, obowiązywać od dnia 1 stycznia 2008 r. obiektem budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej: PKOB) w dziale 11, w szczególności budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, objęte grupą 112 PKOB ww. działu.

Wg Spółki, w świetle przedstawionego przez nią stanu faktycznego oraz załączonego do wniosku aktu notarialnego, potwierdzających odpowiednio dokonanie zakupu oraz odprzedaży lokali mieszkalnych wynika, iż przedmiotowe lokale są częścią budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym, który stanowi obiekt budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy o VAT oraz, że omawiane lokale są odprzedawane z wyraźnym przeznaczeniem na cele mieszkaniowe.

Ponadto Spółka wskazała, iż w oparciu o postanowienia art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy. Na bazie powyższego można stwierdzić, że wystarczy spełnienie jednej z dwóch przesłanek, tzn. zamieszkania lub zasiedlenia nieruchomości po raz pierwszy, aby należało zastosować zwolnienie od podatku VAT w stosunku do późniejszej dostawy obiektów już zamieszkanych lub zasiedlonych (innymi słowy - aby miał miejsce wyjątek od zasady ogólnej jaką jest zwolnienie). Tym samym w celu rozstrzygnięcia czy przytoczony wyżej przepis ma zastosowanie w odniesieniu do sytuacji przedstawionej przez Spółkę, należy odnieść się do pojęć: "pierwsze zasiedlenie" oraz "zamieszkanie".

Definicja "pierwszego zasiedlenia" określona w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jak wskazuje Podatnik w świetle przytoczonej definicji dla wypełnienia przesłanek "pierwszego zasiedlenia" konieczne jest wydanie obiektu pierwszemu nabywcy (ewentualnie pierwszemu użytkownikowi), które nastąpi w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. W opinii Spółki. biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, czynność odsprzedaży lokali mieszkalnych przez Wnioskodawcę (po ich uprzednim nabyciu od dewelopera) spełnia przesłanki dostawy dokonanej po "pierwszym zasiedleniu"

Deweloper dokonał zbycia omawianych części nieruchomości opodatkowując sprzedaż lokali mieszkalnych stawką właściwą dla budownictwa mieszkaniowego, tj. 7%. W związku z powyższym nabycie przedmiotowych lokali przez Spółkę od dewelopera stanowi na gruncie przepisów ustawy o VAT wydanie rzeczy pierwszemu nabywcy, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Wnioskodawca wskazał, iż powyższe konkluzje znajdują potwierdzenie w dostępnym piśmiennictwie, które według niego jednoznacznie stwierdza, iż " z tzw. pierwszym zasiedleniem będziemy zatem mieli do czynienia, gdy np. deweloper wydaje nabywcy nowo wybudowany lokal mieszkalny w wykonaniu czynności dostawy (...) przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć już objęcie we władanie lokalu przez pierwszego nabywcę. Lokal ten nie musi zostać faktycznie zamieszkany przez nabywcę" (P. Skorupa, Obrót nieruchomościami - zwolnienia z podatku od towarów i usług, serwis internetowy Wolters Kluwer Polska). Ponadto Spółka wskazała, iż omawiane wnioski znajdują także odzwierciedlenie na gruncie dostępnej interpretacji podatkowej, zgodnie z którą "obiekt (lokal) nie musi zostać faktycznie zamieszkały przez nabywcę (...) Wydanie przedmiotowych obiektów nabywcy winno nastapić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu" (Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 7 sierpnia 2006 r., sygn. II-1/4430-153/06).

W świetle powyższego stanu faktycznego Spółka podkreśliła, iż nabyła omawiane lokale od dewelopera w ramach dokonanej przez niego odpłatnej dostawy towarów, tj. czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem wg Wnioskodawcy powyższa transakcja spełnia przesłanki "pierwszego zasiedlenia" i w konsekwencji determinuje konieczność zastosowania zwolnienia z opodatkowania w stosunku do każdej kolejnej transakcji dokonywanej na rynku wtórnym, mającej za przedmiot omawiane powyżej lokale mieszkalne. Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT dotyczy w szczególności dokonanej przez Spółkę odsprzedaży ww. lokali mieszkalnych na rzecz ostatecznych konsumentów z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe.

Podatnik podkreślił, iż w odniesieniu do terminu "zamieszkanie" należy zauważyć, że jakkolwiek nie został on zdefiniowany na gruncie przepisów ustawy o VAT, to jego interpretacja dla celów przedmiotowego wniosku okazuje się bezcelowa. Wynika to z faktu, że do zastosowania zwolnienia wystarczy spełnienie jednej z dwóch przesłanek, wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, tzn. "zamieszkania" lub "pierwszego zasiedlenia". W rezultacie, w przypadku stwierdzenia "pierwszego zasiedlenia" dokonanego w tej sytuacji z momentem nabycia nieruchomości przez Spółkę od dewelopera, analiza ewentualnego "zamieszkania" ww. lokali nie ma wpływu na sposób opodatkowania ich późniejszego zbycia. W tym wypadku zwolnienie od opodatkowania podatkiem VAT wynika z zaistnienia faktu "pierwszego zasiedlenia".

Wnioskodawca wskazał, iż powyższa konkluzja jest zgodna z postanowieniami art. 135.1 (j) Dyrektywy o VAT, który warunkuje zastosowanie zwolnienia od podatku VAT w stosunku do nieruchomości jedynie od faktu jej uprzedniego "pierwszego zasiedlenia". Nie ulega jednak wątpliwości, iż sama transakcja zakupu bez faktycznego korzystania z przedmiotowych lokali na cele inne niż sprzedaż oraz brak jakiegokolwiek stałego pobytu osób w mieszkaniach przeczy faktowi dokonania zamieszkania ww. lokali przez Spółkę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwaną dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Przy czym zarówno towary jak i usługi dla potrzeb podatku od towarów i usług są identyfikowane w oparciu o klasyfikacje wydane na podstawie przepisów o statystyce publicznej, na co wskazują uregulowania art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o VAT. Jak stanowi art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pod pojęciem "obiekt budownictwa mieszkaniowego", w myśl art. 2 pkt 12 ustawy o VAT w brzmieniu zmienionego od dnia 1 stycznia 2008 r. ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382), rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11. Natomiast pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Zatem przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowy obiekt (lokal) nie musi być faktycznie zamieszkały, lecz winien być przejęty przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowych obiektów nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Wówczas, jak wynika z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży części obiektów budownictwa mieszkaniowego, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.

Z informacji przedstawionych przez Spółkę wynika, iż transakcja nabycia przez nią lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym od dewelopera stanowi dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Poprzez ustanowienie aktem notarialnym odrębnej własności lokali i ich sprzedaż przez dewelopera, Wnioskodawca stał się właścicielem i pierwszym nabywcą poszczególnych lokali. Nabycie lokali od dewelopera nastąpiło w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu - dostawa przedmiotowych lokali została objęta przez dewelopera stawka podatku VAT w wysokości 7%. Wnioskodawca podkreślił również, iż omawiane lokale są odsprzedawane z wyraźnym przeznaczeniem na cele mieszkaniowe.

Z uwagi na powyższe, tj. na podstawie informacji zawartych w przedmiotowym wniosku oraz na podstawie analizy przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) należy stwierdzić, iż w okolicznościach wskazanych przez Wnioskodawcę można mówić o spełnieniu wszystkich przesłanek definicji pierwszego zasiedlenia, o których mowa w art. 2 pkt 14 cyt. ustawy. Zatem dalsza odsprzedaż na rynku wtórnym lokali mieszkalnych, przeznaczonych wyłącznie na cele mieszkaniowe, dokonywana w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, będzie spełniać wymogi art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Nie będą bowiem występować przesłanki wyłączające zwolnienie, o których mowa w tym artykule, a więc dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego (lokali mieszkalnych) sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl