IPPP1-443-740/09-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-740/09-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.),o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

A. Spółka z o.o. jest wieczystym użytkownikiem trzech działek gruntu (działki nr 421/2 objętej KW... oraz działek nr 325/10 i 325/11, objętych KW..., prowadzonych przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w K.). Prawo użytkowania wieczystego wskazanych działek praz z prawem własności posadowionych na nim budynków i budowli (dalej określane łącznie jako Nieruchomości) zostaną wniesione tytułem wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki komandytowej. Nieruchomości zostaną wniesione do spółki komandytowej po wartości rynkowej z wyceny Nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego.

Działka nr 421/2 jest działką niezabudowaną. Jest ona sklasyfikowana w ewidencji gruntów jako wody płynące (oznaczenie Wp).

Działki 325/10 i 325/11 są sklasyfikowane w ewidencji gruntów jako tereny zabudowy przemysłowej i zabudowane. Na działkach 325/10 i 325/11 znajdują się budynki murowane, trzykondygnacyjne, pełniące funkcje biurowe oraz budowle (np. chodnik betonowy). Budynki te przylegają do siebie ścianą, w księdze wieczystej, która dla obu działek prowadzona jest wspólnie, wskazane są jako jeden budynek.

Wskazane działki 325/10 i 325/11 oraz nr 421/2 nie są objęte ustaleniami żadnego obowiązującego miejscowego plany zagospodarowania przestrzennego. Działki te położone są na obszarze zabudowy przemysłowej w planie zagospodarowania przestrzennego Gminy z 1989 r., który utracił moc w 2002 r.

Działki 325/10 i 325/11 oraz nr 421/2 zostały objęte decyzją z 24 września 2008 r. Burmistrza Gminy o warunkach zabudowy. Zgodnie z tą decyzją na wskazanych działkach zostały ustalone warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku produkcyjnego o powierzchni 1260 m 2 (budynek parterowy o konstrukcji stalowej wraz z urządzeniami budowlanymi takimi jak dojazdy, parking, place utwardzone itp.).

Jak wynika z uzasadnienia decyzji, działki których dotyczy decyzja, stanowią teren uzbrojony wystarczający dla planowanego zamierzenia budowlanego. Teren jako przeznaczony pod zainwestowanie w nieobowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego był objęty zgodą na zmianę sposobu użytkowania gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. W załączniku do decyzji dotyczącym analizy oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu znajduje się stwierdzenie, że planowana inwestycja - budowa budynku produkcyjnego-jest kontynuacją istniejącego zagospodarowania terenu.

Działka nr 421/2 została nabyta przez Spółkę na mocy umowy sprzedaży warunkowej zawartej 30 listopada 2005 r. w formie aktu notarialnego za cenę uwzględniającą podatek VAT.

Działki 325/10 i 325/11 zostały nabyte na podstawie postanowienia sądu o przysądzeniu nieruchomości z 12 sierpnia 2004 r. w związku ze sprzedażą komorniczą tych działek. Przy nabyciu działek komornik - mimo wezwania ze strony Spółki - nie wystawił faktury VAT dokumentującej sprzedaż.

W związku z wątpliwościami co do skutków podatkowych nabycia działek w drodze przysądzenia Spółka wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o interpretację. Pytanie Spółki dotyczyło w szczególności obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z brakiem wystawienia faktury VAT przez komornika. W interpretacji wydanej w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej w dniu 15 listopada 2004 r. organ podatkowy wypowiedział się co do braku opodatkowania nabycia działek podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą takiego rozstrzygnięcia organu podatkowego było uznanie, że nabycie działek w drodze licytacji komorniczej, stwierdzone postanowieniem sądowym, było objęte zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Wartość początkowa budynków w księgach Spółki wynosi 128.000 zł. Po nabyciu Spółka wprowadziła budynek do ewidencji środków trwałych i rozpoczęła jego użytkowanie. W budynku były prowadzone prace remontowe (prace malarskie, wymiana okien i grzejników), które nie stanowią ulepszenia środka trwałego w rozumieniu przepisów podatkowych. Prace te nie zostały jeszcze zakończone.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami VAT, czynność polegająca na wniesieniu wkładu rzeczowego do spółki jest traktowana co do zasady jako odpłatna dostawa towarów i jest objęta zakresem opodatkowania VAT. Z uwagi jednak na przedmiot aportu może wchodzić w grę zwolnienie z opodatkowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (Spółki Komandytowej) w postaci prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki nr 421/2 będzie opodatkowane VAT z zastosowaniem stawki 22%.

2.

Czy wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej w postaci prawa użytkowania wieczystego działek 325/10 i 325/11 wraz z prawem własności położonych na nim budynków może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Ad 1) Zdaniem Wnioskodawcy wniesienie przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (Spółki Komandytowej) w postaci prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki nr 421/2 będzie opodatkowane VAT z zastosowaniem stawki 22%.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W świetle art. 7 ust. 1 pkt 7 w związku z pkt 6 zbycie prawa użytkowania wieczystego jest traktowane jako dostawa towarów. Poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci prawa wieczystego użytkowania nieruchomości następuje przeniesienie tego prawa na nowo tworzoną spółkę, a więc następuje dostawa towarów w rozumieniu wskazanych przepisów VAT.

Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniona z podatku jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Wskazany przepis nie będzie miał zastosowania w przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki nr 421/2. Działka ta jest bowiem przeznaczona pod zabudowę. Wskazują na to następujące okoliczności:

1.

Działka ta położona jest na obszarze zabudowy przemysłowej w nieobowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy i była objęta zgodą na zmianę sposobu użytkowania gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

2.

Działka nr 421/2 wraz z działkami 325/10 i 325/11 została objęta decyzją z 24 września 2008 r. Burmistrza Gminy o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku produkcyjnego. Zgodnie z uzasadnieniem tej decyzji stanowi ona teren uzbrojony wystarczająco dla planowanego zamierzenia budowlanego.

3.

Zgodnie z załącznikiem do decyzji o warunkach zabudowy dotyczącym analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu planowana m.in. na działce nr 421/2 inwestycja - budowa budynku produkcyjnego - jest kontynuacją istniejącego zagospodarowania terenu.

W rezultacie, zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT nie będzie miało zastosowania do działki nr 421/2 jako przeznaczonej pod zabudowę. Wniesienie prawa użytkowania wieczystego tej działki jako wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej będzie opodatkowane VAT z zastosowaniem standardowej stawki 22%.

Ad 2) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, za towary rozumie się także budynki i budowle lub ich części oraz grunty. Określone budynki lub budowle mogą korzystać z określonych w przepisach zwolnień z podatku VAT.

Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (dalej Rozporządzenie) zwolnione z podatku jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Na podstawie art. 29 ust. 5 VATU w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle wskazanego przepisu o stawce obowiązującej przy dostawie obejmującej grunt, na którym posadowiony jest budynek lub budowla, decydują zasady opodatkowania tego budynku lub budowli, ponieważ w takim przypadku wartość gruntu stanowi składnik podstawy opodatkowania budynku lub budowli. W konsekwencji jeżeli obiekt będący przedmiotem dostawy (budynek lub budowla osadzony na gruncie) jest zwolniony z podatku VAT, to dostawa gruntu również korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Z uwagi na treść § 13 ust. 1 pkt 10 Rozporządzenia oraz fakt, że zbycie prawa wieczystego użytkowania jest równoznaczne z przeniesieniem uprawnień do dysponowania gruntem, powyższe zasady stosuje się również do sprzedaży wieczystego użytkowania gruntu (a także innych form dostawy - np. aportu tego prawa) oraz sprzedaży budynków i budowli na takim gruncie posadowionych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się z podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zdaniem Spółki w niniejszej sprawie są spełnione warunki zwolnienia dostawy budynku posadowionego na działkach 325/10 i 325/11 na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10.

W analizowanej sprawie dostawa budynku (przeniesienie jego własności wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, na którym się znajduje) nie nastąpi w ramach pierwszego zasiedlenia budynku. Budynek ten został wybudowany w 1976 r., a jego nabycie przez Spółkę nastąpiło na mocy postanowienia sądu z 12 sierpnia 2004 r. Zasiedlenie budynku przez Spółkę nastąpiło więc poprzez objęcie budynku do używania po jego nabyciu na mocy postanowienia Sądu. W świetle art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu.

W stanie faktycznym sprawy, w 2004 r. Spółka rozpoczęła użytkowanie budynku nabytego w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Czynność sprzedaży komorniczej jest bowiem objęta zakresem opodatkowania VAT, co potwierdza interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego w K., skierowana do Spółki. Fakt, że z tytułu tej sprzedaży komornik nie wystawił faktury, nie ma znaczenia dla konkluzji, że nabycie działek przez Spółkę nastąpiło w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Oznacza to, że:

I.

pierwsze zasiedlenie budynku w rozumieniu przepisów o VAT nastąpiło po jego nabyciu w 2004 r. oraz

II.

od tego nabycia do chwili obecnej upłynął okres przekraczający 2 lata.

Nie zachodzą więc sytuacje wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10 jako wyłączające stosowanie zwolnienia.

Należy dodać, że w stanie faktycznym sprawy nie nastąpiło ulepszenie budynku o wartości przekraczającej 30% jego wartości początkowej. W budynku były prowadzone wyłącznie prace remontowe (prace malarskie, wymiana okien i grzejników). które nie stanowią ulepszenia środka trwałego w rozumieniu przepisów podatkowych. Prace te nie zostały jeszcze zakończone.

Z uwagi na powyższe, dostawa budynku w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej będzie podlegać zwolnieniu z opodatkowania na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10. Zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia, zwolnione z podatku jest zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych. Oznacza to, że wniesienie aportem prawa wieczystego użytkowania działek nr 325/10 i 325/11 wraz z posadowionym na nich budynkiem będzie zwolnione z opodatkowania VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl