IPPP1-443-731/07-3/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-731/07-3/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2007 r. data wpływu (17 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z działalnością artystyczną - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług związanych z działalnością artystyczną.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 1 lutego 2005 r. Podatnik rozpoczął działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług artystycznych. Strona jest muzykiem i wraz żoną XX koncertuje w całej Polsce. Umowy zawierane ze wszelkiego rodzaju agencjami artystycznymi polegają na tym, że Wnioskodawca jest organizatorem koncertów XX i cała odpowiedzialność za jego organizację, począwszy od oświetlenia po stronę techniczną, ciąży na Stronie.

W zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej w pozycji pod numerem PKD 92.31.G wyszczególniony jest właśnie ten rodzaj usług, a mianowicie artystyczna i literacka działalność twórcza, a podklasa ta obejmuje; Działalność prowadzoną na własny rachunek przez artystów takich jak: aktorzy, reżyserzy, spikerzy, muzycy, autorzy, malarze, rzeźbiarze, plastycy, animatorzy i pozostali twórcy. Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 załącznika nr 4 wymienione zostały usługi (PKWiU ex 92) związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonywania, usługi związane z rekreacją i sportem.

Podatnik stoi na stanowisku, że ważne wydaje się stwierdzenie zawarte w powyższej normie prawnej, które mówi iż nie tylko artyści, ale cała grupa podmiotów, które przyczyniają się do produktu końcowego, jakim jest w moim przypadku wykonanie artystyczne utworu są podmiotami świadczącymi usługi związane z kulturą.

Strona zwraca również uwagę na definicję ustawową działalności prowadzonej na własny rachunek, gdyż zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie przepisu zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 1, pozycja 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, podlegają usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jeżeli związane są z kulturą (tzn. mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 92) i pod warunkiem, iż są wykonywane na własną rzecz i we własnym imieniu. Określenie "na własną rzecz i we własnym imieniu" oznacza, iż Strona może samodzielnie zawierać umowy, podejmować decyzje gospodarcze, a co za tym idzie ponosić pełne ryzyko gospodarcze, ryzyko nietrafionych decyzji jak również ryzyko publiczno-prawne. Nie oznacza to, iż Podatnik osobiście musi wykonać utwór artystyczny (choć również jest muzykiem).

Agent natomiast działa na rachunek innej osoby i nie ponosi odpowiedzialności za zawarte umowy, w przypadku Strony za wykonanie koncertu czy utworu.

W ocenie Strony, świadczy Ona usługi związane z kulturą. Uznając, że kwalifikowane są one do symbolu PKWiU 92.34 należy uznać, iż korzystają one ze zwolnienia od podatku VAT. O zwolnieniu decyduje fakt, że usługi te zakwalifikowane są do działu 92 PKWiU, związane są z kulturą oraz nie zostały wymienione wśród usług wyłączonych z tego zwolnienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionej sytuacji faktycznej usługi związane z działalnością artystyczną (PKWiU 92.31.21 oraz 92.31.22) wykonywane przez Stronę we własnym imieniu i na własną rzecz korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Podatnik stoi na stanowisku, iż zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług ww. usługi zwolnione są z podatku i wymienione w załączniku nr 4 do ustawy jako PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych. Organem właściwym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi., który dokonuje klasyfikacji usług, na wniosek zainteresowanego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl