IPPP1-443-701/11-4/IGo - Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 17 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-701/11-4/IGo Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2011 r. (data wpływu 27 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 11 maja 2011 r.), w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z dnia 9 maja 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 11 maja 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 9 maja 2011 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. z siedzibą w W. została utworzona w 2009 r. Przedmiotem jej działalności jest pozyskiwanie i wykorzystywanie biogazu wyprodukowanego z odpadów organicznych w biogazowniach przemysłowych rolniczych oraz biogazu odzyskanego z odgazowania składowisk odpadów komunalnych. W skład majątku spółki wchodzi m.in. bioelektrownia składowiskowa znajdująca się w K.

W wyniku realizacji polityki Wnioskodawcy, w przyszłym okresie zostanie zawarta umowa sprzedaży Bioelektrowni składowiskowej w Ko. - umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Na chwilę obecną P. związana jest przedwstępną umową sprzedaży.

Mając na uwadze charakter i zasady funkcjonowania bioelektrowni, z perspektywy funkcjonalnej i organizacyjnej Bioelektrownia składowiskowa w K. stanowi zorganizowany i odrębny od pozostałych bioelektrowni eksploatowanych przez Wnioskodawcę zbiór składników majątkowych, w oparciu o który pozyskiwana jest energia wyłącznie w ramach Składowiska Odpadów.

Ponadto, aktualnie Wnioskodawca podejmuje działania zmierzające do ujęcia materialnych i niematerialnych składników majątkowych składających się na Bioelektrownię składowiskową w K. w formę oddziału. Oddział ten będzie wyposażony w składniki majątkowe i wartości niematerialne i prawne w sposób pozwalający na samodzielne funkcjonowanie.

Wnioskodawca nadmienia, że z technicznego punktu widzenia zorganizowanie działalności Bioelektrowni składowiskowej w K. w formie oddziału Wnioskodawcy znacznie ułatwi jej sprzedaż.

W świetle powyższego konieczność wystąpienia z wnioskiem o interpretację wynika z planowanej przez Wnioskodawcę sprzedaży Bioelektrowni składowiskowej, która na dzień zawarcia umowy sprzedaży będzie organizacyjnie i funkcjonalnie wydzielona ze struktur Wnioskodawcy jako oddział spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy będąca przedmiotem umowy sprzedaży Bioelektrownia Składowiskowa, w szczególności przy założeniu wyodrębnienia jej w Oddział, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e i w związku z tym - stosownie do przepisu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - jej sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będąca przedmiotem umowy sprzedaży Bioeiektrownia składowiskowa w K., po jej wyodrębnieniu ze struktury wnioskodawcy w oddział, stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 27e Ustawy i w związku z tym, zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 Ustawy, jej sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższe znajduje oparcie w następujących rozważaniach.

Stosownie do postanowień art. 6 pkt 1 Ustawy, jej przepisów nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27e Ustawy, pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższego wynika, że podstawowym wymogiem uznania, że mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. (por. np. pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 marca 2008 r., IP-PB3-423-524/07-2/MB, pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2010 r., IPPP1/443-1139/10-3/IS). Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienie najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału, jednak nie jest to przesłanka konieczna do uznania określonego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach wydawanych przez Ministra Finansów dotyczących zbliżonego stanu faktycznego, np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 2 grudnia 2010 r., IPPP1/443-1139/10-3/IS, interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 stycznia 2011 r., IPPP1-443-1142/10-2/PR.

Niezależne przedsiębiorstwo

Ponadto do uznania zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa wymagane jest, aby potencjalnie mogły one stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do realizacji których służy w istniejącym przedsiębiorstwie.

Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową. Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Istotne jest, aby pomiędzy poszczególnymi składnikami zachowane zostały funkcjonalne związki, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca podnosi, że:

Bioelektrownia składowiskowa w K., będąca w całości przedmiotem umowy sprzedaży stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, bowiem jako zespół składników spełnia ona następujące przesłanki:

Ad. 1) obejmuje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, tj.:

a.

składniki materialne - urządzenia do pobierania, sprężania i transportu biogazu składowiskowego oraz do wytwarzania i dostawy energii elektrycznej oraz mające możliwość wytwarzania i dostawy ciepła, studnie do pozyskiwania biogazu składowiskowego, zasoby biogazu składowiskowego, cała dokumentacja dotycząca prowadzonej działalności (m.in. decyzje administracyjne, koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej, projekty architektoniczne, raporty oddziaływania inwestycji na środowisko, ekspertyzy techniczne);

b.

składniki niematerialne - informacje techniczne dotyczące procesu odgazowywania, informacje poufne, tajemnice przedsiębiorstwa, bazy danych, informacje dotyczące rozwoju rynku wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w Polsce, kontakty handlowe, organizację działalności;

c.

zobowiązania - umową sprzedaży objęte zostaną zobowiązania wynikające m.in. z:

* umowy dzierżawy, na podstawie której są używane i pobierane pożytki w postaci biogazu składowiskowego powstającego z odpadów składowanych na Składowisku Odpadów,

* umowy sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej w odnawialnym źródle energii jakim jest Bioelektrownia, na podstawie której dostarczana jest energia elektryczna wyprodukowana w instalacji do systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego,

* umowy ramowej sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia do energii elektrycznej wyprodukowanej w odnawialnych źródłach energii,

* umowy na bezpośrednią płatność za dostawę AAU i ERU,

* umowy dzierżawy agregatu o mocy elektrycznej 736 kWe, służącego do produkcji energii,

* wybranych umów z personelem zewnętrznym świadczącym usługi wsparcia technicznego w zakresie działalności przedmiotowej bioelektrowni,

* umowy o świadczenie usług dzierżawy kontenera socjalnego, itp.

Wnioskodawca zaznacza, że ww. kategorie składników odznaczają się pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania podmiotu w obrocie gospodarczym. Tworzą one zwarty zespół składników służący do prowadzenia działalności, nie zaś zbiór przypadkowych elementów.

Ad. 2) odznacza się wyodrębnieniem organizacyjnym i finansowym

Bioelektrownia składowiskowa w K. przed zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży zostanie wydzielona ze struktury Wnioskodawcy i będzie funkcjonowała jako oddział Wnioskodawcy, a odpowiednia ewidencja zdarzeń gospodarczych umożliwi przyporządkowanie do oddziału przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań. Decyzja o wydzieleniu Bioelektrowni składowiskowej w K. w oddział zapadnie mocą Uchwały Zarządu.

Ad.3) składniki przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych

Bioelektrownia składowiskowa w K. służy realizacji zadań gospodarczych takich jak pozyskiwanie gazu składowiskowego, wytwarzanie energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, jakim jest biogaz. Istnieje także możliwość wytwarzania energii cieplnej.

Ad. 4) zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zespół składników materialnych oraz niematerialnych, w tym zobowiązań, składający się na Bioelektrownię składowiskową w K. mógłby z powodzeniem stanowić niezależne przedsiębiortwo prowadzące działalność w zakresie pozyskiwania biogazu składowiskowego i wytwarzania z tego gazu energii elektrycznej, a także potencjalnie energii cieplnej.

Wszystkie czynności faktyczne i prawne związane z wytwarzaniem energii w źródle, jakim jest Bioelektrownia składowiskowa w K. dokonywane są w oparciu o wskazane składniki majątkowe, które będą przedmiotem sprzedaży, i w tym zakresie zespół składników składających się na Bioelektrownię składowiskową w K. może stanowić całkowicie samodzielne i niezależne przedsiębiorstwo.

Natomiast zaangażowanie Wnioskodawcy w obsługę księgową i informatyczną Bioelektrowni składowiskowej w K. stanowi jedynie sferę pomocniczą. Jak się utarło w praktyce organów skarbowych korzystanie przez jednostkę wydzieloną z "pomocy" spółki w sprawach, które leżą poza zakresem istoty działalności tej jednostki nie uzasadnia zarzutu braku samodzielności. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, pozostając częścią spółki, w sposób naturalny korzysta z jej zasobów ludzkich i majątkowych dotyczących działalności spółki jako podmiotu prawa.

Zgodnie z wyrokiem WSA w Kielcach z dnia 13 sierpnia 2009 r. (sygn. I SA/Ke 226/09), zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębny zakład, lecz stanowi taką część mienia, która ma potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego. Muszą one być zorganizowanym zespołem składników, przy czym punktem odniesienia jest rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca podkreśla, że w dniu sprzedaży Bioelektrownia składowiskowa w K. stanowiła będzie oddział Wnioskodawcy i będzie wyposażona we wszelkie narzędzia umożliwiające jej funkcjonowanie w obrocie gospodarczym jako niezależny podmiot, tj. bez dodatkowych narzędzi będzie mogła kontynuować prowadzoną dotychczas działalność.

Ponadto, należy stwierdzić, iż, jak wskazano we wniosku o wydanie interpretacji, przed zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży majątek składający się na przedmiotową bioelektrownię zostanie funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo wydzielony ze struktury Wnioskodawcy i będzie funkcjonować jako oddział przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Wydzielenie nastąpi w taki sposób, że na podstawie prowadzonej przez zbywcę ewidencji zdarzeń gospodarczych możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań do sprzedawanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. do tego oddziału.

Wnioskodawca pragnie wskazać, iż już w obecnym stanie rzeczy, tj. przed dokonaniem rzeczonego wyodrębnienia bioelektrowni w K. w oddział, w systemie księgowym P. Sp. z o.o. zostały wydzielone miejsca powstawania kosztów (tzw. MPK) oraz jednostki organizacyjne (JORG), przypisane do konkretnego obszaru działalności Spółki, w tym również przedmiotowej bioelektrowni. Każda faktura kosztowa i przychodowa związana z bioelektrownią w K. jest odpowiednio klasyfikowana i przypisywana do tej części działalności Wnioskodawcy.

W świetle powyższego Wnioskodawca wskazuje, że zarówno w chwili wyodrębnienia bioelektrowni ze struktur Spółki, jak i po wydzieleniu majątku składającego się na bioelektrownię w K. w oddział Wnioskodawcy oraz w momencie jej sprzedaży, możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do sprzedawanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. do tego oddziału.

Ponadto, należy stwierdzić, iż Wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości, w której prowadzona jest przedmiotowa działalność (Składowisko Odpadów). Podstawą do korzystania z tejże nieruchomości jest zawarta, w dniu 1 października 2007 r. z Gminą Umowa dzierżawy. Zgodnie z postanowieniem przedwstępnej umowy sprzedaży, prawa i obowiązki wynikające z tej umowy będą przedmiotem umowy przyrzeczonej i zostaną przeniesione na nabywcę.

PODSUMOWANIE

Odnosząc powołane wyżej przepisy do przedstawionego zdarzenia przyszłego w postaci zawarcia umowy sprzedaży Bioelektrowni składowiskowej w K. należy stwierdzić, iż z uwagi na fakt, że:

(i) mocą uchwały Zarządu Wnioskodawcy, przed zawarciem przyrzeczonej umowy sprzedaży dojdzie do wydzielenia ze struktury Wnioskodawcy Bioelektrowni składowiskowej w K. jako oddziału, oraz

(ii) Bioelektrownia składowiskowa w K. spełniała będzie wszystkie przesłanki określone w przepisie art. 2

(iii)po zawarciu umowy sprzedaży Nabywca, działając w oparciu o ten sam zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, składających się na Bioelektrownię składowiskową w K., kontynuował będzie działalność, jaką w chwili obecnej prowadzi Wnioskodawca w oparciu o składniki składające się na przedmiotową bioelektrownię, na mocy art. 6 pkt 1 Ustawy sprzedaż Bioelektrowni składowiskowej w K. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne, niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zaznaczenia wymaga, iż definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 cyt. ustawy, zgodnie z którym, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. A zatem o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić tylko wówczas, gdy określona w ten sposób część przedsiębiorstwa może w całości stanowić przedmiot zbycia (przekazania).

Ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać, jako Zorganizowaną Część Przedsiębiorstwa (ZCP), Bioelektrownię składowiskową w K. Bioelektrownia ta stanowi zorganizowany i odrębny od pozostałych bioelektrowni eksploatowanych przez Wnioskodawcę zbiór składników majątkowych, w oparciu o który pozyskiwana jest energia wyłącznie w ramach Składowiska Odpadów w K. Aktualnie Wnioskodawca podejmuje działania zmierzające do ujęcia materialnych i niematerialnych składników majątkowych składających się na Bioelektrownię składowiskową w K. w formę oddziału. Oddział ten będzie wyposażony w składniki majątkowe i wartości niematerialne i prawne w sposób pozwalający na samodzielne funkcjonowanie.

Ponadto w uzasadnieniu własnego stanowiska Wnioskodawca podaje, że przedmiotowa sprzedaż obejmuje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, odznacza się wyodrębnieniem organizacyjnym i finansowym, składniki przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych, zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo.

Wydzielenie nastąpi w taki sposób, że na podstawie prowadzonej przez zbywcę ewidencji zdarzeń gospodarczych możliwe będzie przyporządkowanie przychodów i kosztów, a także należności i zobowiązań do sprzedawanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. do tego oddziału.

Wnioskodawca nie jest właścicielem nieruchomości, w której prowadzona jest przedmiotowa działalność. Podstawą do korzystania z tejże nieruchomości jest zawarta, w dniu 1 października 2007 r. z Gminą Umowa dzierżawy. Zgodnie z postanowieniem przedwstępnej umowy sprzedaży, prawa i obowiązki wynikające z tej umowy będą przedmiotem umowy przyrzeczonej i zostaną przeniesione na nabywcę.

Mając na uwadze przywołane regulacje prawne oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż przedmiotowa transakcja posiadać będzie cechy wymienione w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, i będzie stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji zamierzona przez Wnioskodawcę czynność wyłączona będzie spod działania przepisów cyt. ustawy, na podstawie ww. art. 6 pkt 1 ustawy, co oznacza, że transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl