IPPP1/443-681/11-4/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-681/11-4/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Urzędu Miasta, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2011 r. (data wpływu 26 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym na wezwanie tut. Organu z dnia 2 czerwca 2011 r., doręczone w dniu 8 czerwca 2011 r., pismem z dnia 10 czerwca 2011 r. nadanym w dniu 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 14 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla opłat z tytułu czynszu dzierżawnego w przypadku, gdy umowy dzierżawy zawarte zostały w 2010 r. na okres 3 lat - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla opłat z tytułu czynszu dzierżawnego w przypadku, gdy umowy dzierżawy zawarte zostały w 2010 r. na okres 3 lat.

Przedmiotowy wniosek uzupełniony został na wezwanie tut. Organu z dnia 2 czerwca 2011 r. nr IPPP1/443-681/11-2/AP doręczone w dniu 8 czerwca 2011 r., pismem z dnia 10 czerwca 2011 r. nadanym w dniu 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 14 czerwca 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Gmina Miasto X zawiera umowy cywilnoprawne z osobami, które dzierżawią od gminy nieruchomości - grunty, lokale pod działalność gospodarczą. Umowy zawarte są w roku 2010 na okres 3 lat. Faktury VAT z tytułu czynszu dzierżawnego wystawiane są co miesiąc z terminem płatności wskazanym w umowie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować w latach 2011-2013 opłaty z tytułu czynszu dzierżawnego w przypadku, gdy umowy dzierżawy zawarte zostały w roku 2010 na okres 3 lat.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy o VAT "W przypadku czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania".

Podatkową specyfikacją dostawy towarów, jaką jest czynsz dzierżawny jest to, że obowiązek podatkowy z jej tytułu powstaje w częściach związanych z uiszczaniem przez użytkownika kolejnych opłat. Z tego względu uznać należy, że w każdym kolejnym roku trwania umowy obowiązek podatkowy powstaje od części pierwotnie określonej podstawy opodatkowania, czyli od części wartości netto. W taki sam sposób powstają również skutki wymiarowe w podatku VAT, co oznacza, iż w każdym roku podatkowym obrotem z tytułu dzierżawy gruntu, od którego powstaje obowiązek podatkowy będzie kwota netto z tytułu opłaty za dzierżawę. Dlatego też, każdego roku wymiarowe skutki podatkowe związane będą z aktualną stawką podatku VAT, jaka będzie obowiązywała dla tej dostawy w danym roku.

W omawianym przypadku przepis art. 41 ust. 14a ustawy o podatku od towarów i usług nie będzie miał zastosowania, ponieważ regulacja ta dotyczy jedynie tych czynności, które w sposób kompletny i definitywny zostały wykonane (zakończone) jeszcze w roku 2010, kiedy to obowiązywała 22% stawka podatku VAT.

Zdaniem wnioskodawcy uznać należy, iż opłaty z tytułu czynszu dzierżawnego winny być opodatkowane w 2011 r. stawką 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności zdefiniowany został odpowiednio w art. 7 oraz art. 8 ww. ustawy. I tak, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast przez świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 tej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Stosownie zaś do ust. 13 pkt 4 powołanego artykułu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Podstawowa stawka podatku - stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie, na podstawie art. 146a pkt 1 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Na podstawie art. 41 ust. 14a ustawy, w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. Czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, z zastrzeżeniem ust. 14c (art. 41 ust. 14b ustawy o VAT).

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Gmina Miasto X zawiera umowy cywilnoprawne z osobami, które dzierżawią od gminy nieruchomości. Umowy zawarte zostały w roku 2010 na okres 3 lat. Faktury VAT z tytułu czynszu dzierżawnego wystawiane są co miesiąc z terminem płatności wskazanym w umowie.

Wskazać należy w tym miejscu, iż zgodnie z art. 693 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 64, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków (art. 693 § 2 Kodeksu cywilnego).

Z powyższej definicji wynika, iż umowa dzierżawy ma charakter odpłatny, a czynsz stanowi obligatoryjny element tego stosunku zobowiązaniowego. Dzierżawa stanowi świadczenie usług i czynność ta, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Świadczona przez Gminę Miasto X usługa dzierżawy nieruchomości, na podstawie umowy zawartej w 2010 r. na okres trzech lat, stanowi czynność, dla której w związku z jej wykonaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności, określone w umowie. Faktury VAT z tytułu czynszu dzierżawnego wystawiane są co miesiąc z terminem płatności wskazanym w umowie. Obowiązek podatkowy z jej tytułu powstaje w częściach związanych z uiszczaniem przez użytkownika kolejnych opłat.

Podsumowując powyższe zgodzić się należy z Wnioskodawcą, iż w omawianym przypadku przepis art. 41 ust. 14a ustawy o VAT nie znajduje zastosowania. Zastosowanie ma natomiast powołany powyżej przepis art. 41 ust. 14b cyt. ustawy, zgodnie z którym czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ust. 14a, za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności. Tym samym, należne opłaty z tytułu świadczonej w latach 2011-2013 usługi dzierżawy, stosownie do cyt. art. 41 ust. 14b podlegają opodatkowaniu stawką podatku obowiązującą dla tej czynności w momencie jej wykonania, czyli obowiązującą od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką podatku od towarów i usług w wysokości 23%.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego stanu faktycznego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl