IPPP1/443-677/12-2/AP - VAT w zakresie opodatkowania usług cash-poolingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-677/12-2/AP VAT w zakresie opodatkowania usług cash-poolingu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2012 r. (data wpływu 31 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług cash-poolingu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług cash-poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozważa przystąpienie do systemu zarządzania płynnością finansową w grupie kapitałowej X (dalej: "System" lub "Cash-pooling"). We wdrażanym Systemie mają brać udział następujące podmioty:

* X OY z siedzibą w Finlandii pełniący funkcję agenta Cash - poolingu (dalej: "Agent"). Agent jest jedynym udziałowcem Spółki.

* W Systemie, oprócz Agenta, biorą udział również inne podmioty z grupy kapitałowej X (dalej: "Uczestnicy", termin "Uczestnicy" obejmuje także Spółkę). Są to spółki mające swoje siedziby w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Federacji Rosyjskiej i Australii. Uczestnicy Systemu są podmiotami powiązanymi ze Spółką w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy o CIT.

Celem przystąpienia Spółki do Systemu jest, co do zasady, zapewnienie Agentowi instrumentu pozwalającego na koncentrację finansów grupy X. Skutkuje to redukcją potrzeb zewnętrznego finansowania grupy oraz poprawą efektywności obsługi odsetek narastających na rachunkach Uczestników Systemu. Ponadto, System ułatwia zarządzanie i administrowanie płynnością finansową grupy X, a także pozwala na regulowanie należności pomiędzy Agentem a Uczestnikami Systemu.

Funkcjonowanie Systemu będzie opierać się na operacjach realizowanych poprzez następujące rachunki bankowe oraz wirtualne rachunki techniczne (ang. Notional accounts) biorące udział w usłudze Cash-poolingu:

* Rachunek Bieżący posiadany przez Spółkę, który stanowi rachunek bankowy prowadzony przez bank A S.A. w Polsce w PLN. Rachunek Bieżący jest wykorzystywany przez Spółkę na potrzeby jej bieżącej działalności gospodarczej. W Systemie biorą także udział krajowe rachunki bieżące pozostałych Uczestników;

* Rachunek Transakcyjny (ang. Transactional account) jest wirtualnym rachunkiem technicznym stanowiącym rachunek ewidencyjny Głównego Rachunku Walutowego, prowadzony na rzecz Spółki przez bank B (dalej: "B") w Finlandii. Rachunek Transakcyjny Spółki jest prowadzony w PLN. Analogiczne Rachunki Transakcyjne, prowadzone w innych walutach posiadają także pozostali Uczestnicy;

* Główne Rachunki Walutowe (ang. Currency top account) stanowiące rachunki bankowe prowadzone na rzecz Agenta przez B w Finlandii. Agent posiada łącznie dziewięć Głównych Rachunków Walutowych, które są prowadzone odrębnie we wszystkich walutach, w których prowadzone są Rachunki Transakcyjne Uczestników, tj. w PLN, AUD, USD, EUR, SEK, NOK, DKK, GBP, RUB;

* Główny Rachunek Grupowy (ang. Master account), który jest wirtualnym rachunkiem technicznym prowadzonym na rzecz Agenta przez B w Finlandii. Główny Rachunek Grupowy jest denominowany w EUR. Rolą Głównego Rachunku Grupowego jest, między innymi, określenie limitu, jakim mogą zostać uznane poszczególne Główne Rachunki Walutowe. Limit ten jest liczony jako suma sald Głównych Rachunków Walutowych konsolidowanych wirtualnie na Głównym Rachunku Grupowym Agenta oraz limitu kredytowego udostępnionego Agentowi przez Bank w odniesieniu do tego rachunku.

W ramach Systemu dokonywane są następujące transfery i konsolidacje środków na rachunkach biorących udział w Cash-poolingu:

* W przypadku, gdy Rachunek Bieżący danego Uczestnika wykaże nadwyżkę środków pieniężnych ponad uzgodnioną przez Uczestnika oraz Agenta wysokość salda (dalej: "Target"), nastąpi transfer tej nadwyżki na Główny Rachunek Walutowy prowadzony w tej samej walucie co Rachunek Bieżący. Transfer ten jest zapisywany dla celów ewidencyjnych na Rachunku Transakcyjnym danego Uczestnika przypisanym do Głównego Rachunku Walutowego. Natomiast w przypadku, gdy Rachunek Bieżący danego Uczestnika wykazuje niedobór środków pieniężnych w stosunku do ustalonego Targetu, następuje transfer środków pieniężnych z Głównego Rachunku Walutowego Agenta na Rachunek Bieżący tego Uczestnika w wysokości pozwalającej na wyrównanie salda Rachunku Bieżącego do Targetu. Podobnie, transfer ten jest zapisywany dla celów ewidencyjnych na Rachunku Transakcyjnym danego Uczestnika przypisanym do Głównego Rachunku Walutowego. Powyższe transfery środków pieniężnych będą realizowane raz na dwa tygodnie.

* W konsekwencji powyższych transferów, salda wykazywane na Rachunkach Transakcyjnych Uczestników przypisanych do Głównego Rachunku Walutowego (tekst jedn.: prowadzonych w tej samej walucie) są odzwierciedlane na tych Głównych Rachunkach Walutowych. Zatem saldo danego Głównego Rachunku Walutowego stanowi sumę sald przypisanych do niego poszczególnych Rachunków Transakcyjnych.

* W dalszej kolejności, salda wykazywane na poszczególnych Głównych Rachunkach Walutowych są odzwierciedlane na Głównym Rachunku Grupowym prowadzonym w EUR, tj. po konsolidacji, saldo Głównego Rachunku Grupowego jest równe sumie sald poszczególnych Głównych Rachunków Walutowych po ich przeliczeniu na EUR. Powyższa konsolidacja ma charakter wirtualny, tj. w jej ramach nie dochodzi do faktycznych transferów środków pomiędzy Głównymi Rachunkami Walutowymi a Głównym Rachunkiem Grupowym. Saldo Głównego Rachunku Grupowego podlega codziennej wycenie wg bieżących kursów walut.

Bank B będzie, w okresach miesięcznych, naliczać odsetki od sald wykazywanych na poszczególnych Głównych Rachunkach Walutowych. Odsetki naliczone odpowiednio od salda dodatniego lub ujemnego wykazywanego na Głównym Rachunku Walutowym będą uznawane lub zapisywane w ciężar Głównego Rachunku Walutowego. Wartość odsetek będzie ustalana na podstawie umowy pomiędzy B a Agentem.

Transfery dokonywane w ramach Systemu są dokonywane pod tytułem zwrotnym. Jak Spółka rozumie na podstawie dokumentu, przesłanego w dniu 4 czerwca 2012 r., dla celów księgowych, z tytułu transferów środków pomiędzy Rachunkiem Bieżącym Uczestników a odpowiednimi Głównymi Rachunkami Walutowymi (co ma być ewidencjonowane na Rachunkach Transakcyjnych przypisanych do poszczególnych Uczestników) wykazywane będą zobowiązania / należności Uczestników w stosunku do Agenta.

Z tytułu opisanych wyżej zobowiązań / należności wynikających z tytułu transferów pieniężnych pomiędzy Rachunkami Bieżącymi a Głównymi Rachunkami Walutowymi poszczególni Uczestnicy będą zobowiązani do zapłaty odsetek na rzecz Agenta (w przypadku ujemnego salda danego Uczestnika wykazywanego na przypisanym mu Rachunku Transakcyjnym) lub będą otrzymywać od Agenta odsetki (w przypadku pozytywnego salda danego Uczestnika wykazywanego na przypisanym mu Rachunku Transakcyjnym). Wysokość odsetek będzie ustalona na podstawie odrębnego porozumienia pomiędzy Poszczególnymi Uczestnikami a Agentem.

W związku z uczestnictwem w Cash-poolingu, Spółka będzie udzielać na rzecz B gwarancji spłaty zobowiązań Agenta. Z tytułu udzielenia powyższej gwarancji Spółka nie będzie otrzymywać wyodrębnionego wynagrodzenia od Agenta.

Spółka rozlicza różnice kursowe według tzw. metody podatkowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w związku z czynnościami wykonywanymi w ramach przedstawionego Systemu, Spółka jako Uczestnik nie będzie świadczyła jakiejkolwiek usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. dalej: "ustawa o VAT") oraz, iż odsetki otrzymywane przez Spółkę w związku z uczestnictwem w Systemie nie będą stanowiły obrotu dla celów podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z uczestnictwem w przedstawionym w stanie faktycznym Cash poolingu, Spółka nie będzie świadczyła jakiejkolwiek usługi w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, w konsekwencji, odsetki otrzymywane w związku z uczestnictwem w Systemie nie będą stanowiły obrotu dla celów podatku od towarów i usług.

Powyższe stanowisko opiera się na następujących argumentach.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

W ramach opisanego Systemu Spółka nie będzie dokonywać świadczeń, które mogłyby zostać uznane za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT. Wynika to z faktu, iż podmiotem świadczącym analizowaną usługę Systemu będzie Bank, który na podstawie umowy zawartej z Uczestnikami Systemu, będzie odpowiedzialny za kompleksową obsługę Cash-poolingu, w szczególności przeprowadzanie konsolidacji sald rachunków biorących udział w Systemie oraz dokonywanie obciążeń / uznań tych rachunków z tytułu wykazywanych na nich sald.

Bank, jako podmiot profesjonalnie zajmujący się świadczeniem usług finansowych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, będzie posiadał status podatnika VAT z tytułu świadczenia analizowanej kompleksowej usługi. Uczestnicy natomiast, w tym Spółka, będą wyłącznie beneficjentami kompleksowej usługi świadczonej przez Bank.

Spółka nie będzie dokonywała w związku z uczestnictwem w Systemie jakichkolwiek czynności, które mogłyby zostać zakwalifikowane, jako świadczenie odrębnych usług w rozumieniu ustawy o VAT. Czynności wykonywane przez Spółkę w ramach Systemu nie stanowią odrębnego (odpłatnego) świadczenia usług przez Spółkę, lecz jedynie elementy pomocnicze, konieczne dla efektywnego świadczenia przez Bank usługi zarządzania środkami finansowymi, której beneficjentem jest m.in. Spółka. Dlatego też, czynności Spółki powinny pozostawać poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, np. interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 1 grudnia 2011 r., sygn. IPPP1/443-1347/11-2/AP, oraz z dnia 21 listopada 2011 r., sygn. IPPP1/443-1346/11-3/MP.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, iż w przedmiotowym Cash-poolingu w roli usługodawcy będzie występował Bank, który wykonywał będzie wszystkie przedmiotowo istotne czynności wchodzące w skład kompleksowej usługi finansowej. Spółka natomiast, jako Uczestnik Sytemu, nie będzie wykonywać jakichkolwiek czynności, które mogłyby zostać uznane za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

W konsekwencji, z uwagi na fakt, iż usługi zarządzania płynnością finansową świadczone będą przez Bank na rzecz Spółki, przychody odsetkowe otrzymywane przez Spółkę z tytułu wykazywania salda dodatniego na Rachunku Transakcyjnym nie powinny stanowić dla Spółki obrotu w rozumieniu ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Z kolei przez sprzedaż, w myśl art. 2 ust. 22 ustawy o VAT, należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Należy wskazać, iż jak wykazano powyżej, w ramach wdrażanego Systemu, podmiotem świadczącym usługi będzie Bank. Spółka będzie natomiast wyłącznie odbiorcą kompleksowej usługi. W konsekwencji, odsetki otrzymane przez Spółkę w ramach Cash-poolingu nie będą wynagrodzeniem za świadczenie przez nią usług, tym samym, nie będą stanowiły obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje oparcie w wielu interpretacjach indywidualnych, np. w interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 stycznia 2012 r., sygn. IPPP1/443-1555/11-3/BS, interpretacji z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. IPPP2/443-340/10-6/KG, oraz w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 czerwca 2009 r., sygn. IPPP1-443-353/09-2/BS.

Mając na uwadze zarówno brzmienie przepisów ustawy o VAT, jak i biorąc pod uwagę wskazane powyżej stanowiska Ministra Finansów, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości jej stanowiska wskazanego w treści niniejszego wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zauważyć ponadto należy, iż w dniu 26 sierpnia 2011 r. opublikowany został tekst jednolity ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054.

Jednocześnie wskazać należy, iż niniejsza interpretacja rozstrzyga jedynie w kwestii dotyczącej Wnioskodawcy i nie rozstrzyga o prawach innych, przedstawionych w zdarzeniu przyszłym, podmiotów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl