IPPP1/443-669/13-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-669/13-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 8 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania transakcji dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i udokumentowania transakcji dostawy nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej (dalej: "W") jest właścicielem nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem niemieszkalnym (dalej:" Nieruchomość"). Budowę budynku położonego na Nieruchomości zakończono w roku 1998, Nieruchomość została nabyta przez W. wskutek połączenia przez przejęcie W. (spółka przejmująca) z E. Sp. z o.o. (spółka przejmowana) mającego miejsce w 2006 r.

Nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z przeznaczeniem na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Dnia 2 października 2008 r. ogłoszono upadłość likwidacyjną W. i powołano syndyka masy upadłości (Pana Piotra W.) m.in. do zarządu majątkiem W., na rachunek W. lecz w imieniu syndyka. Od ogłoszenia upadłości W. (tekst jedn.: od ponad 4 lat), budynek położony na Nieruchomości jest w całości wynajmowany przez syndyka na cele niemieszkalne (osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej). Najem jest opodatkowywany 23% stawką VAT. W. jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Ani W. ani Syndyk, co najmniej od momentu ogłoszenia upadłości W., nie dokonywali wydatków na ulepszenie (przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptacje lub modernizację) Nieruchomości. Określone nakłady na Nieruchomość (w szczególności wydatki na remonty) były ponoszone przez najemców Nieruchomości.

Obecnie syndyk planuje sprzedaż Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

czy sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT).

2.

w przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie 1., czy sprzedawca i nabywca nieruchomości będą mogli wybrać opcję opodatkowania sprzedaży Nieruchomości 23% VAT przy spełnieniu przesłanek z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej: "ustawa o VAT").

3.

czy z tytułu sprzedaży Nieruchomości fakturę VAT powinien wystawić syndyk w imieniu W....

Zdaniem syndyka działającego w imieniu W:

1.

sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT,

2.

sprzedawca i nabywca Nieruchomości będą mogli wybrać opcję opodatkowania sprzedaży Nieruchomości 23% VAT przy spełnieniu przesłanek z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT,

3.

z tytułu sprzedaży Nieruchomości fakturę VAT powinien wystawić syndyk w imieniu W.

Uwagi ogólne.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., dalej "ustawa o VAT"), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jednocześnie, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 i I0a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku:

10.

dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;

I0a) dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W przypadku zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować z tego zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części przy spełnieniu przesłanek z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.

Ponadto, na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Mając na uwadze powyższe, sprzedaż (dostawa) zabudowanej nieruchomości przez podatnika VAT działającego w takim charakterze (dokonującego sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania nieruchomością (towarem) jak właściciel, co do zasady stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, korzystającą jednocześnie ze zwolnienia od opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a albo 10 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE do pytania nr 1.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, sprzedaż (dostawa) zabudowanej nieruchomości podlega jednak opodatkowaniu VAT, jeżeli

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Na podstawie art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zatem kluczową okolicznością, od której zależy zwolnienie dostawy nieruchomości zabudowanej - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, jest ustalenie, czy (i) dostawa dokonywana jest przed lub w ramach pierwszego zasiedlenia, w szczególności czy w przeszłości doszło już do pierwszego zasiedlenia nieruchomości, a jeżeli tak, (ii) jaki okres upłynął pomiędzy tym pierwszym zasiedleniem a obecną dostawą tej nieruchomości.

Oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, a za taką należy rozumieć nie tylko umowę sprzedaży, ale także umowę najmu lub dzierżawy podlegającą opodatkowaniu VAT. W związku z tym, biorąc pod uwagę, że Nieruchomość jest od ok. 2008 r. w całości wynajmowana i najem ten podlegał opodatkowaniu 23% VAT oraz nie była w tym okresie ulepszana, to należy uznać, że miało już miejsce pierwsze zasiedlenie Nieruchomości oraz pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą Nieruchomości upłynie okres ponad 2 lat. Konsekwentnie, dostawa (sprzedaż) Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Należy również wskazać, że w przypadku dostawy budynków lub budowli, dokonywanej wraz ze zbyciem gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwałe z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również zbycie gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Podsumowując, sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE do pytania nr 2.

Niezależnie od powyższego istnieje możliwość wybrania opcji opodatkowania tej dostawy (sprzedaży) Nieruchomości 23% VAT na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, zgodnie z którymi:

10. Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

11. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Niniejszym, jeżeli nabywca Nieruchomości będzie również zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, oraz obie strony (syndyk w imieniu W oraz nabywca) złożą zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania dostawy Nieruchomości o treści wskazanej w art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, to dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu 23% VAT.

UZASADNIENIE do pytania 3.

Z tytułu dostawy Nieruchomości syndyk powinien wystawić fakturę VAT w imieniu W., który nadal pozostaje podatnikiem VAT. W zakresie prawnopodatkowym działanie syndyka należy potraktować jako działanie przez pełnomocnika. Niniejszym, z tytułu sprzedaży Nieruchomości fakturę VAT powinien wystawić syndyk w imieniu W.

Podsumowując, zdaniem syndyka działającego w imieniu W.:

1.

sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT,

2.

sprzedawca i nabywca Nieruchomości będą mogli wybrać opcję opodatkowania sprzedaży Nieruchomości 23% VAT przy spełnieniu przesłanek z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT,

3.

z tytułu sprzedaży Nieruchomości fakturę VAT powinien wystawić syndyk w imieniu W.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl