IPPP1-443-662/07-2/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-662/07-2/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu 11 grudzień 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu środków trwałych do spółki zagranicznej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2007 r. (data nadania) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu środków trwałych do spółki zagranicznej oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe;

Spółka dokonała zakupu towarów (środków trwałych) na terenie kraju ze stawką podatku VAT 22%. Spółka zamierza dokonać exportu zakupionych środków trwałych do kraju niebędącego członkiem Unii jako aport rzeczowy w zamian za objęcie udziałów w spółce zagranicznej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wyżej wymieniona transakcja może zostać potraktowana jako export towarów wg stawki VAT 0%.

Czy zakup środków trwałych, które zostaną następnie wyeksportowane jako aport uprawnia do odliczenia podatku naliczonego od zakupu tych środków trwałych.

Zdaniem wnioskodawcy należy zastosować stawkę podatku 0%. W myśl przepisów ustawy o VAT opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Zatem aport mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy. Przez eksport wg art. 2 pkt 8 ustawy o VAT rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem, że przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc Spółka otrzyma dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty.

W zakresie podatku naliczonego od nabytych towarów Spółka uważa, ze przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT ponieważ towary te są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Wniesienie aportu niepieniężnego powoduje bez wątpienia przeniesienie własności, ponieważ przedmiot aportu staje się własnością innego podmiotu, do którego został wniesiony, i podmiot ten może nim swobodnie rozporządzać.

Czynność prawna ma charakter odpłatny, jeśli strona która dokonała przysporzenia, otrzymuje lub ma otrzymać w zamian korzyść majątkową, stanowiącą ekwiwalent tego przysporzenia. W przedmiotowej sprawie Spółka ma zamiar wnieść aportem środki trwałe do spółki zagranicznej w zamian za objęcie udziałów w tej spółce.

Biorąc powyższe pod uwagę, wniesienie przez Spółkę aportem środków trwałych do spółki zagranicznej mieści się w przedmiotowym zakresie ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy o VAT przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a.

dostawcę lub na jego rzecz, lub

b.

nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz (...)

W eksporcie towarów stawka podatku VAT wynosi 0% - art. 41 ust. 4 ustawy o VAT.

Należy jednak dodać, iż zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT stawkę 0% stosuje się pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli jednak warunek ten nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towarów przed złożeniem deklaracji za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w powyższym terminie zastosowanie mają stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Biorąc powyższe pod uwagę, wniesienie aportu do spółki zagranicznej mającej siedzibę poza terytorium Wspólnoty będzie eksportem w rozumieniu przepisów ustawy o VAT opodatkowanym stawką podatku 0%, o ile wywóz tych towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty Europejskiej zostanie potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

W przedmiotowej sprawie, Podatnikowi przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku zapłaconego przy zakupie towarów, które następnie wykorzystane zostaną do czynności opodatkowanej tj. eksportu towarów (w sytuacji spełnienia przez Stronę kryteriów uprawniających do zastosowania 0% stawki podatku).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl