IPPP1-443-634/11-2/MP - Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem nieruchomości wraz z wyposażeniem oraz dokumentacją.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-634/11-2/MP Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem nieruchomości wraz z wyposażeniem oraz dokumentacją.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 kwietnia 2011 r. (data wpływu 14 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2011 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej paliw. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca zawarł z osobą trzecią (osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, czynnym podatnikiem VAT; dalej: ",Sprzedający") przedwstępną umowę sprzedaży, której przedmiotem są:

1.

Prawo własności nieruchomości położonej w miejscowości J., gmina Z., w skład której wchodzą działki gruntu numer 573/1, 573/2, 559/2, 553/2, 557/3, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy księga wieczysta.

Nieruchomość zabudowana jest:

* budynkiem stacji paliw,

* budynkiem myjni samochodowej,

* budowlami związanymi z funkcjonowaniem stacji benzynowej, w tym m.in. sześcioma zbiornikami paliwa oraz dwoma zbiornikami gazu LPG.

Powyższe działki gruntu wraz z budynkami i budowlami zwane są w dalszej części wniosku jako "Nieruchomość A".

2.

Prawo własności nieruchomości położonej w miejscowości J., gmina Z., w skład której wchodzą działki gruntu numer 571/5, 553/4, 559/4, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy księga wieczysta.

Nieruchomość zabudowana jest:

a.

budynkiem - zespołem sanitariatów i szamba bezodpływowego,

b.

budowlami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Powyższe działki gruntu wraz z budynkami i budowlami zwane są w dalszej części wniosku jako "Nieruchomość B".

3.

Prawo własności nieruchomości położonej w miejscowości J., gmina Z., w skład której wchodzą działki gruntu numer 572/5, 572/6, dla której prowadzona jest przez Sąd Rejonowy księga wieczysta.

Nieruchomość zabudowana jest:

a.

budynkiem gastronomicznym,

b.

garażem (budynkiem gospodarczym),

c.

budowlami związanymi z funkcjonowaniem stacji benzynowej, w tym m.in. zbiornikiem na gaz płynny propan - butan wraz z przyłączem do budynku gastronomicznego oraz parkingiem.

Powyższe działki gruntu wraz z budynkami i budowlami zwane są w dalszej części wniosku jako "Nieruchomość C".

Nieruchomość A, Nieruchomość B i Nieruchomość C zwane są łącznie Nieruchomością.

4.

Wyposażenie stacji benzynowej, nie stanowiące części składowych Nieruchomości (dalej: "Wyposażenie").

5.

Dokumentacja projektowa, budowlana i powykonawcza stacji benzynowej oraz wszelka inna dokumentacja dotycząca stacji, która powinna znajdować się na terenie stacji zgodnie z obowiązującymi przepisami, wraz z prawami autorskimi do niej (dalej: "Dokumentacja").

W ramach planowanej transakcji nie będą natomiast przeniesione jakiekolwiek inne prawa lub obowiązki związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Sprzedającego przy wykorzystaniu Nieruchomości, w szczególności:

* wynikające z umów o pracę z pracownikami stacji,

* wynikające z umów z dostawcami oraz odbiorcami (w tym należności i zobowiązania),

* oznaczenie przedsiębiorstwa,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Sprzedającego, z wyjątkiem Dokumentacji,

* koncesje, licencje, zezwolenia w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 j.t.).

Przez teren stacji przechodzi droga wewnętrzna posadowiona na działce gruntu nr 570/3 (stan sprzed podziału zatwierdzonego decyzją z dnia 3 marca 2011 r.) objęta księgą wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy, stanowiącej własność Gminy Z. (dalej: "Działka drogowa"). Część zbiornika paliw posadowiona jest na terenie Działki drogowej, pod jej powierzchnią (po podziale działka nr 570/5). Przed zawarciem umowy sprzedaży Nieruchomości Sprzedający zamierza nabyć część Działki drogowej od Gminy i w związku z powyższym:

* przenieść na Gminę grunt wydzielony z Nieruchomości na potrzeby komunikacyjno-drogowe oraz

* doprowadzić do ustanowienia na rzecz każdoczesnego właściciela Nieruchomości stosownej służebności na nieruchomości Gminy, polegającej na prawie swobodnego i nieograniczonego przejazdu i przechodu.

Prawo własności nabytej od Gminy części Działki drogowej będzie przeniesione na Wnioskodawcę w ramach opisanej powyżej transakcji sprzedaży Nieruchomości. Sprzedający nabył prawo własności gruntów niezabudowanych. Wszystkie budynki i budowle składające się na Nieruchomość zostały przez niego wybudowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (podlegającej opodatkowaniu VAT) w latach 2000 - 2004 i dopuszczone do użytkowania przez właściwe organy. W związku z budową ww. obiektów, tj. nabyciem usług budowlanych, Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Po wybudowaniu obiektów stacji, budynek - zespół sanitariatów oraz parking o powierzchni 200 m 2 stanowiące część Nieruchomości zostały oddane do użytkowania na podstawie umowy dzierżawy osobie trzeciej prowadzącej działalność gospodarczą. Ostatnia umowa dzierżawy została zawarta 23 lutego 2009 r. W pozostałym zakresie Nieruchomość (żaden z jej elementów) nie była przedmiotem transakcji podlegającej opodatkowaniu VAT (np. najmu, dzierżawy).

Sprzedający nie ponosił na ulepszenie poszczególnych budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości wydatków, które przekraczałyby 30% wartości początkowej którejkolwiek z nich. Przy nabyciu Wyposażenia i Dokumentacji Sprzedawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego. Po dokonaniu transakcji Sprzedający zamierza kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej. Nieruchomość nie jest wyodrębniona organizacyjnie oraz finansowo z przedsiębiorstwa Sprzedającego, nie stanowi oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu, itp., nie jest dla niej sporządzany odrębny bilans.

Sprzedaż Nieruchomości, Wyposażenia oraz Dokumentacji zostanie udokumentowana przez Sprzedającego fakturą VAT ze stawką VAT w wysokości 23%. Nieruchomość, Wyposażenie oraz Dokumentacja będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Sprzedającego z tytułu nabycia całości Nieruchomości, Wyposażenia oraz Dokumentacji przy założeniu, że w odniesieniu do zespołu sanitariatów oraz parkingu (będących przedmiotem umowy dzierżawy) strony transakcji zrezygnują ze zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 10 Ustawy VAT.

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej przez Sprzedającego z tytułu nabycia Nieruchomości, Wyposażenia oraz Dokumentacji.

UZASADNIENIE

1.

Uwagi ogólne.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Ze względu na fakt, że Wnioskodawca zamierza wykorzystywać Nieruchomość, Wyposażenie i Dokumentację do wykonywania czynności opodatkowanych - sprzedaży paliw, należy uznać, że spełnione będą pozytywne przesłanki powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy nie zostaną natomiast spełnione negatywne przesłanki, wyłączające prawo do odliczenia VAT w rozważanej sytuacji. W szczególności, nie będzie miał zastosowania przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT, wyłączający prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących transakcje niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione z VAT. W przedstawionym zdarzeniu przyszłym żaden z tych przypadków (wyłączenie z opodatkowania lub zwolnienie z VAT) nie będzie miał miejsca.

2.

Brak możliwości wyłączenia dostawy z opodatkowania VAT.

W ocenie Wnioskodawcy opisana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa w rozumieniu art. 7 ust. 1 Ustawy VAT.

Przedmiotowa transakcja, potencjalnie mogłaby nie podlegać przepisom ustawy VAT w sytuacji gdyby, zgodnie z art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, jej przedmiotem było przedsiębiorstwo lub zorganizowana część. Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotem transakcji nie będzie jednak żadne z powyższych.

Pojęcie "przedsiębiorstwa" nie zostało zdefiniowane w Ustawie VAT. Zgodnie z poglądem przyjętym powszechnie w orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach organów podatkowych (tak m.in. WSA w Warszawie w wyroku z dnia 6 października 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 368/09, Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 grudnia 2001 r. sygn. akt III RN 163/00, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacjach z dnia 2 czerwca 2010 r. nr ITPP1/443-250a/10/DM oraz z dnia 27 maja 2010 r. nr ITPP2/443-166a/10/AP), w celu określenia zakresu tego pojęcia wykorzystać należy uregulowania art. 55 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej "Kodeks cywilny"). Zgodnie z tym uregulowaniem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na potrzeby Ustawy VAT zdefiniowane zostało pojęcie "zorganizowanej części przedsiębiorstwa" (dalej: "ZCP"). Zgodnie z art. 2 pkt 27e Ustawy VAT stanowi ono organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle obu przytoczonych powyżej definicji legalnych stwierdzić należy, że za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część uznać można jedynie zespół składników niematerialnych i materialnych, powiązanych funkcjonalnie w taki sposób, by można w oparciu o nie prowadzić działalność gospodarczą.

Przedmiotem planowanej przez Wnioskodawcę transakcji będzie Nieruchomość (tj. trzy nieruchomości gruntowe wraz ze znajdującymi się na nich budynkami i budowlami), Dokumentacja dotycząca Nieruchomości oraz inne wybrane składniki majątkowe związane z Nieruchomością stanowiące Wyposażenie stacji.

Transakcją nie zostaną objęte natomiast inne składniki majątku literalnie wymienione w art. 551 Kodeksu cywilnego, w tym w szczególności nazwa przedsiębiorstwa Sprzedającego oraz środki pieniężne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z działalnością prowadzoną przez Sprzedającego, czy też finansowe składniki majątku trwałego. Przedmiot transakcji nie będzie wykazywał również cech zorganizowania, gdyż w oparciu o samą Nieruchomość oraz Wyposażenie nie może być prowadzona działalność gospodarcza (w tym celu niezbędne jest zawarcie odpowiednich umów z dostawcami, zatrudnienie obsługi stacji, uzyskanie koncesji, zapewnienie finansowania, itp.). Tymczasem właśnie kryterium samodzielności funkcjonalnej uznawane jest w orzecznictwie i literaturze za decydujące dla uznania aktywów za przedsiębiorstwo lub ZCP. Ponadto, Sprzedający będzie kontynuował prowadzenie działalności gospodarczej w dotychczasowym zakresie przy użyciu innych składników majątkowych.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotem transakcji nie będzie ani przedsiębiorstwo ani też jego zorganizowana część, bowiem sama Nieruchomość wraz z Wyposażeniem nie może być uznana za przedsiębiorstwo ani ZCP.

Wskazać można w tym miejscu w szczególności na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 października 2000 r. sygn. akt I CKN 850/98, w którym stwierdzono, że "Ocena, czy doszło do nabycia przedsiębiorstwa jest więc możliwa in concreto, a miarodajne jest ustalenie, czy nabyto minimum środków, bez których kontynuowanie przez nabywcę działalności gospodarczej realizowanej przed zbyciem nie jest możliwe. (...) Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo."

Jeszcze bardziej rygorystyczne stanowisko wyrażone zostało w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 listopada 2008 r. nr IP-PP2-443-1352/08-3/BM, w której stwierdzono, że," art. 6 pkt 1 ustawy wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie wszystkich składników niemajątkowych i majątkowych powiązanych ze sobą funkcjonalnie i przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia wyłącznie składników majątkowych, które potencjalnie mogłyby stanowić przedsiębiorstwo".

Analogicznie wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, który w interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 12 lutego 2010 r. (nr IPPP3/443- 1167/09-3/MM), wskazał, że: "Stosownie do art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, winien być on interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (...). Zatem składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej".

W odniesieniu do ZCP powyższe stanowisko potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 grudnia 2009 r. nr IBPP3/443-701/09/KO, a także interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 września 2009 r. nr IPPP2/443-778/09-2/1K.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie przywołać również odpowiedź Ministerstwa Finansów z dnia 26 czerwca 2003 r. na zapytanie nr 1778 w sprawie możliwości uznania budynku za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (wobec tożsamego brzmienia definicji ZCP na gruncie ustawy VAT oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, cytowane stanowisko Ministra Finansów zachowuje w pełni aktualność w odniesieniu do analizowanego stanu faktycznego), w której wskazano, że jeśli "osoba prawna prowadzi działalność deweloperską oraz organizacyjnie i finansowo wyodrębnioną działalność polegającą na wynajmie lokali w będącym jej własnością budynku, można uznać, że budynek ten oceniany wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, umowami dotyczącymi zawartych umów najmu, zarządzania, dostawy mediów i innymi umowami związanymi z tym budynkiem i działalnością polegającą na najmie stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa podatnika. Należy również stwierdzić, że tak wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych stanowić musi jednocześnie niezależną, samodzielną sferę działalności, w ramach której podatnik realizuje określone zadania gospodarcze".

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy nabycie Nieruchomości, Wyposażenia oraz Dokumentacji odbędzie się w drodze dostawy poszczególnych aktywów, a nie dostawy przedsiębiorstwa ani ZCP. W konsekwencji opisana transakcja podlegać będzie uregulowaniom Ustawy VAT i nie będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.

3.

Brak możliwości uznania dostawy Nieruchomości za zwolnioną z VAT.

Przedmiotem planowanej transakcji mają być m.in. nieruchomości zabudowane. W myśl przepisu art. 29 ust. 5 Ustawy VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Przepis ten oznacza w praktyce, że zwolnienie albo stawka podatkowa właściwa dla dostawy budynku lub budowli sprzedawanej wraz z gruntem będzie miała zastosowanie również dla dostawy gruntu.

Co do zasady, dostawa towarów (w tym również budynków i budowli) podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej. W przypadku dostawy budynków i budowli istnieją jednak dwie, odrębne podstawy dla zastosowania zwolnienia z VAT:

1.

zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT;

2.

zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy VAT.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT, zbycie budynków oraz budowli korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, z wyłączeniem sytuacji, gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy VAT, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Biorąc pod uwagę, że wszystkie budynki i budowle będące przedmiotem planowanej transakcji zostały wybudowane przez Sprzedającego i nie były oddane do użytkowania na podstawie czynności opodatkowanej VAT (z wyjątkiem budynku sanitariatów i parkingu), zdaniem Wnioskodawcy należy uznać, że pierwsze zasiedlenie tych budynków i budowli nie miało wcześniej miejsca. W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy planowana sprzedaż Nieruchomości będzie stanowiła dostawę budynków i budowli w ramach pierwszego zasiedlenia i jako taka nie będzie korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a Ustawy VAT możliwe jest natomiast zastosowanie zwolnienia z VAT, jeżeli dostawa budynku lub budowli nie jest objęta zwolnieniem z VAT z art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz spełnione są następujące warunki:

a.

dokonującemu dostawy budynków (budowli) nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w stosunku do tych obiektów;

b.

łączna wartość ulepszeń dokonanych przez dokonującego dostawy, w stosunku do których przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT, nie przekroczyła 30% wartości początkowej budynku lub budowli.

Wobec faktu, że Sprzedający posiadał prawo do odliczenia VAT przy nabyciu towarów i usług związanych z wybudowaniem budynków i budowli wchodzących w skład Nieruchomości, w ocenie Wnioskodawcy, zwolnienie z VAT z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT nie będzie miało zastosowania.

W konsekwencji, dostawa budynków i budowli, wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, wynikającej z art. 41 ust. 1 (w związku z art. 146a) Ustawy VAT. Tą samą stawką będą opodatkowane grunty, na których obiekty te się znajdują. Zatem dostawa Nieruchomości przez Sprzedającego będzie w całości opodatkowana stawką podstawową.

4.

Możliwość rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania VAT.

Jak wynika z przytoczonej wyżej definicji legalnej, dla pierwszego zasiedlenia budynku, budowli lub ich części, konieczne jest oddanie ich do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Za taką czynność należy niewątpliwie uznać świadczenie usług na podstawie umowy dzierżawy, której przedmiotem są budynek - zespół sanitariatów oraz parking stanowiące część Nieruchomości. Oznacza to, że obiekty te były przedmiotem pierwszego zasiedlenia w rozumieniu Ustawy VAT. Ponadto, od pierwszego zasiedlenia upłynął okres dłuższy niż 2 lata (ostatnia umowa dzierżawy została zawarta w lutym 2009 r.).

W rozważanym przypadku spełnione zostaną więc przesłanki do zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy VAT w stosunku do dostawy sanitariatów oraz parkingu.

W myśl art. 43 ust. 10 Ustawy VAT, podatnik może zrezygnować z opisanego powyżej zwolnienia i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

a.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,

b.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów, właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Powyższe oświadczenie musi odpowiadać wymogom określonym w art. 43 ust. 11 Ustawy VAT.

Wnioskodawca oraz Sprzedający, jako zarejestrowani podatnicy VAT czynni uprawnieni będą na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy VAT do rezygnacji ze zwolnienia dostawy przedmiotowych obiektów z opodatkowania podatkiem VAT. Strony zamierzają z tego prawa skorzystać i złożyć odpowiednie oświadczenie.

W konsekwencji, dostawa wszystkich budynków i budowli (w tym sanitariatów oraz parkingu), wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie podlegała opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej, wynikającej z art. 41 ust. 1 (w związku z art. 146a) Ustawy VAT. Tą samą stawką będą opodatkowane grunty, na których obiekty te się znajdują. Zatem dostawa Nieruchomości przez Sprzedającego będzie w całości opodatkowana stawką podstawową.

5.

Brak możliwości zastosowania zwolnienia z VAT dla dostawy Wyposażenia oraz Dokumentacji.

W ramach planowanej transakcji Wnioskodawca planuje nabyć również rzeczy ruchome stanowiące Wyposażenie oraz Dokumentację.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 Ustawy VAT przewiduje zwolnienie z podatku VAT dla dostawy towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Sprzedający nabył Wyposażenie oraz Dokumentację w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu VAT. Zatem przysługiwało mu prawo do odliczenia VAT w odniesieniu do Wyposażenia oraz Dokumentacji (która została przekazana Sprzedającemu w ramach nabycia usług m.in. projektowych i budowlanych).

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy dostawa Wyposażenia oraz Dokumentacji będzie podlegała opodatkowaniu podstawową stawką VAT, określoną w art. 41 ust. 1 (w związku z art. 146a) Ustawy VAT.

Reasumując, w opinii Wnioskodawcy sprzedaż wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego Nieruchomości wraz z Wyposażeniem i Dokumentacją będzie stanowiło czynność opodatkowaną zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy VAT. Transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu stawką podstawową.

Wnioskodawca będzie zatem uprawiony do odliczenia podatku VAT z faktury dokumentującej powyższą transakcję.

W oparciu o przedstawione powyżej argumenty, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie swojego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl