IPPP1-443-620/11-4/PR - Opodatkowanie podatkiem VAT dostaw energii cieplnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-620/11-4/PR Opodatkowanie podatkiem VAT dostaw energii cieplnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2011 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 24 czerwca 2011 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 10 czerwca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostaw energii cieplnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostaw energii cieplnej. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 24 czerwca 2011 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 10 czerwca 2011 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia Mieszkaniowa jest nietypową Spółdzielnią, raczej z nazwy "Mieszkaniowa", a nie z przedmiotu działalności, albowiem nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych, gdyż nie posiada żadnych spółdzielczych zasobów mieszkaniowych. Natomiast jest właścicielem wyłącznie nieruchomości, na której posadowiony jest budynek kotłowni oraz budowle w postaci sieci przesyłowej energii cieplej. Spółdzielnia Mieszkaniowa wytwarza i dostarcza energię cieplną społeczności mieszkaniowej w K., której osoby fizyczne są właścicielami lokali mieszkalnych o statusie odrębnej własności tychże lokali i współwłasności w nieruchomościach gruntowych. Zatem Spółdzielnia dostarcza energię Wspólnotom Mieszkaniowym, czyli jest przedsiębiorstwem typowo usługowym. W związku z tym, czy Spółdzielnia Mieszkaniowa w ww. sytuacji powinna wystawiać miesięczne faktury vatowskie za wykonaną usługę - dostawę energii cieplnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy słusznie, dostarczane ciepło na cele społeczności mieszkaniowej w K., której osoby fizyczne są właścicielami lokali i współwłaścicielami w nieruchomościach gruntowych wystawia miesięczne faktury VAT za wykonaną usługę, czy podlega to zwolnieniu wg art. 43 ust. 1 pkt 11 Ustawy o Podatku od towarów i usług.

W opinii Wnioskodawcy, spółdzielnia jako producent ciepła dostarcza je nie do własnych zasobów mieszkaniowych, lecz do prywatnych właścicieli lokali mieszkalnych, dlatego stosuje art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, traktując sprzedaż ciepła jako usługę podlegającą opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności określony został odpowiednio w art. 7 oraz art. 8 cyt. ustawy. Stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Należy zaznaczyć, że zarówno w przepisach ustawy, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku w stosunku do niektórych czynności. Stosownie do przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

W tym miejscu należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. zmianie uległy stawki podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 146a pkt 1 i 2 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje szereg zwolnień o charakterze podmiotowym i przedmiotowym.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy, zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Natomiast w myśl § 13 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392), zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali mieszkalnych, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Powołany wyżej przepis art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowi, iż:

* członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu,

* członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu,

* właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5,

* członkowie spółdzielni uczestniczą w kosztach związanych z działalnością społeczną, oświatową i kulturalną prowadzoną przez spółdzielnię, jeżeli uchwała walnego zgromadzenia tak stanowi. Właściciele lokali niebędący członkami oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (ust. 4).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest nietypową Spółdzielnią, albowiem nie zaspokaja jakichkolwiek potrzeb mieszkaniowych, gdyż nie posiada żadnych spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, a jest jedynie właścicielem kotłowni oraz sieci przesyłowej energii cieplej. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności zajmuje się wytwarzaniem i dostarczaniem energii cieplnej na rzecz społeczności mieszkaniowej, którą tworzą osoby fizyczne będące właścicielami lokali mieszkalnych o statusie odrębnej własności lokali i współwłasności w nieruchomościach gruntowych. Spółdzielnia zaznacza, iż w rzeczywistości dostarcza energię Wspólnotom Mieszkaniowym, w związku z czym należy ją uznać za przedsiębiorstwo typowo usługowe. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do możliwości zastosowania zwolnienia dla przedmiotowych dostaw ciepła oraz kwestii związanej z właściwym dokumentowaniem wykonywanych czynności.

W przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy oraz § 13 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia, bowiem Wnioskodawca dokonuje dostawy towarów (energii cieplnej) na rzecz zewnętrznych podmiotów, nieznajdujących się w jego zasobach mieszkaniowych. Podmioty te są osobami fizycznymi będącymi właścicielami lokali mieszkalnych na zasadzie odrębnej własności oraz współwłasności w nieruchomościach gruntowych.

Biorąc pod uwagę powołane regulacje prawne oraz przedstawione okoliczności stwierdzić należy, iż dostawa energii cieplnej wytwarzanej przez kotłownię, której właścicielem jest Wnioskodawca, na rzecz, jak zaznaczono to we wniosku, Wspólnot Mieszkaniowych, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu. Dostawa energii cieplnej nie została wymieniona w ustawie o podatku od towarów i usług, ani w przepisach wykonawczych do ustawy, jako podlegająca opodatkowaniu według stawki obniżonej, w efekcie podlega ona opodatkowaniu 23% stawką VAT. W konsekwencji, na podstawie art. 106 ust. 1 i 4 ustawy o VAT, sprzedaż energii cieplnej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinna być dokumentowana poprzez wystawienie faktur VAT, w szczególności na żądanie odbiorcy.

Końcowo należy nadmienić, iż stanowisko Spółdzielni uznano za nieprawidłowe, z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca potraktował opisywane czynności jako świadczenie usług, podczas gdy na gruncie przepisów ustawy o VAT, w szczególności art. 2 pkt 6, wymieniającego jako towary wszelkie postacie energii, mamy do czynienia z dostawą towarów - ciepła. Tut. Organ podzielił natomiast stanowisko Zainteresowanej w zakresie opodatkowania przedmiotowych czynności.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl