IPPP1-443-612/08-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-612/08-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008 r. (data wpływu 31 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie częściowego odliczania podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie częściowego odliczania podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych (PKD 45.21.A). Ponadto przedmiotem działalności Spółki jest m.in. zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.11.Z) oraz kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.12.Z). Jednakże główną działalnością Spółki jest wykonywanie zleconych przez spółdzielnie mieszkaniowe robót budowlanych polegających przede wszystkim na budowie osiedli mieszkaniowych na gruntach należących do spółdzielni mieszkaniowych. Spółka działa jako generalny realizator inwestycji.

Tylko w niewielkim zakresie, około 10%, Spółka buduje na własnych gruntach osiedla domków jednorodzinnych, które po zakończonej budowie sprzedaje indywidualnym klientom. Ta działalność jest jednak działalnością poboczną w stosunku do głównej działalności Spółki.

W 2007 r. Spółka dokonała jednorazowej sprzedaży nieruchomości zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z ust. 2 pkt 1 oraz ust. 6 pkt 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Niniejsza sprzedaż dotyczyła nieruchomości zabudowanej budynkami używanymi przez ponad 50 lat, położonymi na gruntach, wobec których Spółce przysługiwało prawo użytkowania wieczystego gruntu. Spółka zamierzała pierwotnie wybudować na przedmiotowej nieruchomości osiedle domków jednorodzinnych, jednak z uwagi na dużą odległość od miejsca prowadzenia głównej działalności postanowiła sprzedać nieruchomość bez realizowania zaplanowanej inwestycji. Była to czynność jednorazowa w całej 5-letniej działalności firmy i nie jest planowana w przyszłości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

* czy w związku z jednorazową sprzedażą nieruchomości zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług znajdzie zastosowanie art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku jednorazowej sprzedaży nieruchomości zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zastosowanie znajdzie art. 90 ust. 6 ustawy VAT, zgodnie z którym do obrotu służącego do określenia proporcji podatku naliczonego obniżającego podatek należny nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 poz. 3, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Z uwagi na fakt, iż sprzedaż nieruchomości zabudowanych będących własnością Spółki jest jedynie działalnością poboczną do prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, to dokonanie takiej sprzedaży będzie czynnością sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz Dyrektywy 112 nie definiują bezpośrednio pojęcia transakcji sporadycznych. Powołując się więc na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-306/94 pomiędzy Regie Dauphinoise - Gabinet A. Forest Sarl A Ministre Du Budget zauważymy, iż zdaniem Trybunału art. 19 (2) VI Dyrektywy, który stanowi, iż przy obliczeniu części podatku naliczonego podlegającego odliczeniu nie uwzględnia się obrotu związanego ze zbyciem towarów zaliczonych do środków trwałych, wykorzystywanych przez podatnika do celów prowadzonej działalności gospodarczej oraz obrotu związanego z transakcjami incydentalnymi, dotyczącymi nieruchomości oraz transakcjami finansowymi - co należy interpretować w ten sposób, że za transakcje incydentalne mogą być uznawane te transakcje, które nie stanowią bezpośrednio stałego i koniecznego uzupełnienia zasadniczej działalności.

Z kolei organy podatkowe wydając postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego w zakresie odliczania częściowego podatku oraz korekty podatku naliczonego, powołują się na definicję słownikową słowa "sporadyczny". Przyjmują więc, iż ustawodawca poprzez czynności sporadyczne rozumie czynności występujące od czasu do czasu, nieregularne, rzadko trafiające się. "Sporadyczność implikuje występowanie danych zdarzeń w sposób niepermanentny, chociaż nie wyklucza ich powtarzalności (postanowienie Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza z dnia 10 kwietnia 2006 r., sygn. PP1-077/8/06)".

Zdaniem innego organu podatkowego o nieuwzględnieniu czynności przy wyliczaniu proporcji nie decyduje częstotliwość ich podejmowania. "Transakcje będące bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem zasadniczej działalności Spółki nie mogą być uznane za sporadyczne, a tym samym nie mogą być pominięte przy kalkulacji proporcji sprzedaży (postanowienie z dnia 28 marca 2006 r., sygn. US.III-406/9/2006)".

W związku z powyższym należy zauważyć, iż główną działalnością Spółki jest realizacja zleconych przez spółdzielnie mieszkaniowe robót budowlanych, polegających na budowie osiedli mieszkaniowych na gruntach należących do spółdzielni. Tylko w niewielkim zakresie Spółka realizuje we własnym zakresie budowę osiedli domków jednorodzinnych na gruntach będących jej własnością. Przedmiotową sprzedaż należy więc uznać za czynność sporadyczną w rozumieniu art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z czym obrót ze sprzedaży nieruchomości zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług nie powinien być wliczony do obrotu służącego do określenia proporcji podatku naliczonego obniżającego podatek należny. Wykonywana przez Spółkę działalność poboczna nie jest bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem zasadniczej działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to w myśl art. 90 ust. 2 ww. ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Artykuł 90 ust. 3 - 5 ww. ustawy stanowi, że proporcję, o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Natomiast zgodnie z art. 90 ust. 6 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług do obrotu, o którym mowa w ust. 3 nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 poz. 3, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Ustawodawca zarówno w akcie zasadniczym jak i w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy nie zdefiniował pojęcia "sporadycznie" odnoszącego się do transakcji finansowych jak i transakcji dotyczących nieruchomości. Z definicji słownikowych wynika, iż sporadyczny to: " zjawiający się, występujący od czasu do czasu, nieregularnie, przypadkowy".

Transakcje sporadyczne zatem to takie, które nie są związane z zasadniczą działalnością podatnika, a przychody z ich tytułu nie są bezpośrednim, stałym i koniecznym uzupełnieniem tej działalności.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż główną działalnością Wnioskodawcy jest realizacja zleconych przez spółdzielnie mieszkaniowe robót budowlanych, polegających na budowie osiedli mieszkaniowych na gruntach należących do spółdzielni. Tylko w niewielkim zakresie Wnioskodawca realizuje budowę domków jednorodzinnych na gruntach będących jego własnością. Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości była jedyną taką transakcją dokonaną przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności a Spółka nie nosi się z zamiarem dokonywania w przyszłości sprzedaży takich nieruchomości. W świetle powyższego należy uznać, iż przedmiotowa transakcja związana z nieruchomością została dokonana sporadycznie.

Zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 90 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług obrotu uzyskanego z tytułu sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie wlicza się do obrotu, o którym mowa w ust. 3.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl