IPPP1-443-609/09-5/JB - Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług wniesienia do spółki osobowej wkładu w postaci nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-609/09-5/JB Możliwość opodatkowania podatkiem od towarów i usług wniesienia do spółki osobowej wkładu w postaci nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Krzysztofa J., przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2009 r. (data wpływu 22 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 sierpnia 2009 r. (data wpływu 11 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia wkładu w postaci nieruchomości do spółki osobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wniesienia wkładu w postaci nieruchomości do spółki osobowej. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 6 sierpnia 2009 r. (data wpływu 11 sierpnia 2009 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu znak IPPP1-443-609/09-2/JB z dnia 31 lipca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 2009 r. Wnioskodawca nabył w drodze spadku następujące nieruchomości:

1.

dwa mieszkania;

2.

działkę z domem mieszkalnym w stanie surowym;

3.

trzy działki budowlane;

4.

50% udziału we własności działki budowlanej;

5.

działki rolne o powierzchni 2,87 ha;

-

dalej również jako "Nieruchomości".

Obecnie Wnioskodawca planuje wnieść te Nieruchomości w postaci aportu do spółki osobowej. Nabyte w drodze spadku Nieruchomości nie były wykorzystywane w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W piśmie z dnia 6 sierpnia 2009 r. (data wpływu 11 sierpnia 2009 r.) Wnioskodawca wyjaśnił, iż nie prowadzi ani nie prowadził nigdy żadnej działalności rolniczej w tym również na wymienionych we wniosku działkach. Ponadto wyjaśnił, że żadna z Nieruchomości, o których mowa we wniosku, nie jest i nie była od momentu nabycia przez Wnioskodawcę przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wniesienie wkładu do spółki osobowej w postaci Nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości do spółki osobowej nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) - dalej ustawa o VAT - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów.

Aby jednak dostawa towaru podlegała opodatkowaniu, musi być dokonywana przez podmiot występujący w charakterze podatnika VAT.

Zgodnie z art. 15 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Nabycie przez Wnioskodawcę Nieruchomości nastąpiło w drodze spadku. Nieruchomości te nie były nigdy wykorzystywane przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej stanowiąc element jego majątku osobistego. Nie można więc uznać, iż dokonując aportu Nieruchomości występuje w charakterze podatnika VAT.

Strona wskazała, iż podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w indywidualnej interpretacji z dnia 25 lutego 2009 r. sygn. ILPP2/443-88/07/09-S/GZ, który wyłączył z opodatkowania VAT zbycie przez podatniczkę nieruchomości gruntowej na rzecz Skarbu Państwa w zamian za rentę w sytuacji gdy nieruchomość ta została nabyta w drodze spadku. Dyrektor uznał bowiem że "jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to w świetle wyżej powołanych przepisów, z tytułu przedmiotowej czynności Wnioskodawczyni nie może być uznana za podatnika VAT i to bez względu na to czy czynność tę wykonywała jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy czy też wielokrotny (...). W związku z tym, iż Wnioskodawczyni nie wykorzystywała również przedmiotowego gruntu w celu prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rolniczej, stwierdza się, że dostawa tych działek nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu. Zatem, sprzedaż 3 przedmiotowych działek - jako majątku osobistego - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług".

Strona wskazuje również, że takie samo stanowisko reprezentują również sądy administracyjne.

Przykładowo wskazuje na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 października 2007 r. sygn. akt IFPS 3/07, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl:

"jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle art. 4 ust. 1 i 2 VI Dyrektywy z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie.

Taka zaś właśnie sytuacja występuje w przypadku sprzedaży przez daną osobę jej majątku prywatnego. Majątek taki nabywany bowiem był na własne potrzeby danej osoby a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej a zatem jego sprzedaż zarówno w całości, jak i w częściach, jednemu lub wielu nabywcom, z zyskiem lub bez, nie może być uznana za działalność handlową ze skutkiem w postaci uznania tej osoby za podatnika VAT.

Podkreślić przy tym należy, że zwłaszcza w przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony być musi już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży."

Powyższe stanowisko zostało następnie podtrzymane w orzecznictwie wojewódzkich sądów administracyjnych (przykładowo wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 marca 2008 r. sygn. akt III SA/GI 161/08 publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, nie ma podstaw do przyjęcia, że wniesienie przedmiotowych Nieruchomości w formie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej podlega opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl