IPPP1/443-608/13-6/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 sierpnia 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-608/13-6/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 lipca 2013 r. (data wpływu 11 lipca 2013 r.) na wezwanie Organu z dnia 2 lipca 2013 r. (doręczone w dniu 4 lipca 2013 r.) oraz pismem z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 22 sierpnia 2013 r.) na wezwanie Organu z dnia 14 sierpnia 2013 r. (doręczone w dniu 16 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją projektów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją projektów.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 9 lipca 2013 r. (data wpływu 11 lipca 2013 r.) w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 2 lipca 2013 r. (doręczone w dniu 4 lipca 2013 r.) oraz pismem z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 22 sierpnia 2013 r.) przesłanym w odpowiedzi na wezwanie Organu z dnia 14 sierpnia 2013 r. (doręczone w dniu 16 sierpnia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową non profit. Powstało w 2006 r., jego misją jest działalność na rzecz wszechstronnego upowszechniania nauki, kultury i sztuki oraz pielęgnowanie polskości, świadomości narodowej i obywatelskiej. Kształtowanie motywacji, postaw i sposobów życia sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi człowieka oraz działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, a siedzibą Ż.

Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie prowadzi również działalność poza RP, zgodnie z prawem miejscowym. Stowarzyszenie opiera swoją działalność przede wszystkim na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników.

Podstawowym zadaniem Stowarzyszenia jest:

1. Wspieranie działań promotorów nauki, sztuki i ekologii

2. Wspieranie nauczycieli w środowisku szkolnym we wszystkich typach placówek oświatowych

3. Rozwijanie infrastruktury na rzecz kultury i oświaty.

4. Prowadzenie działalności w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

5. Wspomaganie rozwoju kultury na terenie Ż. i okolic

6. Prowadzenie działalności w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji

7. Opieka nad zabytkami

8. Działania w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w lipcu 2006 r., a po zakończeniu wszelkich formalności rozpoczęło działalność w listopadzie 2006 r.

Stowarzyszenie skupia w swoich szeregach pedagogów, artystów plastyków, muzyków, ekologów, animatorów kultury i nauki. Wszyscy nieformalnie działali wcześniej realizując cele podobne do tych, które obecnie Stowarzyszenie ma w statucie. Realizowali je poprzez warsztaty, konferencje, szkolenia, wystawy, koncerty, czy też publikacje.

Stowarzyszenie podejmuje aktywne działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców M. D., które ma w nazwie jest inspiracją do propagowania wartości ponadczasowych i kształtowania szacunku dla historii i przyrody. Stowarzyszenie chce tworzyć sprzyjające warunki do rozwoju zainteresowań i realizacji pasji zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych. Dostrzega, iż w jego regionie istnieje potrzeba podejmowania działań sprzyjających wzbogacaniu sfery duchowej i intelektualnej mieszkańców.

Stowarzyszenie złożyło 2 wnioski do Samorządu Województwa o przyznanie pomocy w ramach działania 413 "Wdrożenie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013 z zakresu małych projektów na wydanie 2 publikacji:

1.

- "Kapliczki - modlitwy zdrożone, żniwne, ludowe" której celem jest rozwijanie turystyki lub rekreacji na obszarze LSR poprzez wydanie publikacji,

2.

- "Z natury i dla natury. Rzecz o Józefie Chełmońskim", której celem jest promowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez wydanie publikacji.

Do wniosku o przyznanie pomocy złożono oświadczenie o kwalifikowalności VAT oraz wykazano to w kosztach kwalifikowanych.

Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą ale nie jest podatnikiem podatku VAT zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług. Warunkiem prawa obniżenia przez Stowarzyszenie podatku należnego o podatek VAT naliczony zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług jest to, aby Stowarzyszenie posiadało status podatnika VAT. Podmiot, który będzie realizował wydanie publikacji, wybrany w zapytaniu ofertowym nie ma statusu podatnika VAT.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 9 lipca 2013 r. oraz z dnia 20 sierpnia 2013 r. Wnioskodawca wskazał ponadto, że wykonywane czynności polegające na wydaniu dwóch publikacji finansowanych ze środków przyznanych przez właściwą jednostkę na podstawie umowy będą realizowane w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia i nie będą przynosiły zysku. Publikacje nie będą przeznaczone do sprzedaży, lecz będą udostępniane w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia. Udostępnianie nie będzie obejmowało sprzedaży, lecz nieodpłatne przekazanie publikacji dla zainteresowanych podmiotów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z dnia 9 lipca 2013 r.:

* czy realizując w ramach działalności statutowej projekty polegające na wydaniu 2 publikacji:

1.

"Kapliczki - modlitwy zdrożone, żniwne, ludowe"

2.

"Z natury i dla natury. Rzecz o Józefie Chełmońskim",finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Stowarzyszenie może obniżyć koszty tej działalności o podatek VAT naliczony.

Zdaniem Wnioskodawcy, warunkiem prawa obniżenia przez Stowarzyszenie podatku należnego o podatek VAT naliczony zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług jest to, aby Stowarzyszenie posiadało status podatnika VAT. Przy wydawaniu publikacji finansowanych w umowy zawartej z Samorządem Województwa M. organizacja nie może obniżyć kosztów wydania publikacji o podatek naliczony, gdyż nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej, ponadto Stowarzyszenie nie jest podatnikiem podatku VAT i nie wystawia faktur

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W rozdziale 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2013 r. poz. 247 z późn. zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 9 tego rozporządzenia.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Stowarzyszenie złożyło 2 wnioski do Samorządu Województwa M. o przyznanie pomocy w ramach działania 413 "Wdrożenie lokalnych strategii rozwoju" objętego PROW na lata 2007-2013 z zakresu małych projektów na wydanie 2 publikacji:

1.

- "Kapliczki - modlitwy zdrożone, żniwne, ludowe" której celem jest rozwijanie turystyki lub rekreacji na obszarze LSR poprzez wydanie publikacji,

2.

- "Z natury i dla natury. Rzecz o Józefie Chełmońskim", której celem jest promowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez wydanie publikacji.

Stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą ale nie jest podatnikiem podatku VAT zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług.

Publikacje nie będą przeznaczone do sprzedaży, lecz będą udostępniane w ramach działalności statutowej Stowarzyszenia. Udostępnianie nie będzie obejmowało sprzedaży, lecz nieodpłatne przekazanie publikacji dla zainteresowanych podmiotów.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że z uwagi na niespełnienie przesłanek warunkujących prawo do odliczenia podatku naliczonego, (związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, status podatnika podatku od towarów i usług), Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług służących realizacji wymienionych projektów, nie będzie on miał również prawa do otrzymania z tego tytułu zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Wnioskodawcy nie przysługuje też prawo otrzymania zwrotu tego podatku w oparciu o przepisy rozdziału 9 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r., gdyż z przedstawionych okoliczności sprawy nie wynika, iż Wnioskodawca otrzymuje dofinansowanie ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w § 8 ust. 3 i 4 wskazanego rozporządzenia.

Nadmienić należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Mogą jedynie dokonać oceny, czy podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, w okolicznościach wskazanych przez samego podatnika, może zostać przez niego odliczony lub zwrócony w trybie przewidzianym przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do ustawy. Pojęcie kosztu kwalifikowanego należy natomiast rozumieć zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl