IPPP1/443-591/09-7/S/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-591/09-7/S/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów - uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2010 r., stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2009 r. (data wpływu 17 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek należących do majątku własnego osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek należących do majątku własnego osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w 1998 r. zakupił działkę rolną o powierzchni 1 hektara, w roku 2000 nabył działkę o powierzchni 2800 m2 przylegającą do działki o powierzchni 1 hektara. Cała działka o powierzchni 1,28 hektara leżała na terenie z możliwością zabudowy zagrodowej. Działka miała być podzielona na trzy części, dwie części miały być dla dwóch córek Wnioskodawcy a na trzeciej działce Zainteresowany wraz z małżonką zamierzał wybudować dom w sąsiedztwie swoich dzieci. W 2007 r. pełnoletnie już córki oświadczyły, że nie zamierzają wiązać przyszłości z omawianym terenem. W 2008 r. Wnioskodawca postanowił dokonać podziału działki na 7 mniejszych, a następnie je sprzedać. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zamierzał przeznaczyć na zakup mieszkań dla córek oraz wykonać remont domu, który zakupił dla siebie. W 2009 r. Urząd Gminy zatwierdził podział działki. W chwili obecnej Wnioskodawca jest właścicielem 7 działek, które zamierza sprzedać. Oboje z żoną nie prowadzą działalności gospodarczej. Ponadto w uzupełnieniu nadesłanym w dniu 23 lipca 2009 r. (data wpływu 27 lipca 2009 r.) Wnioskodawca uszczegółowił uprzednio przestawiony stan faktyczny wskazując, iż ani on ani małżonka nie są i nie byli rolnikami ryczałtowymi, nigdy nie prowadzili, ani obecnie nie prowadzą działalności rolniczej. Nadto podkreślił również, że przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana w jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy też do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz nie była ani nie jest udostępniana innym osobom odpłatnie bądź nieodpłatnie. Wnioskodawca wraz z żoną nie dokonywał również wcześniej sprzedaży działek, a przedmiotowa nieruchomość w chwili sprzedaży będzie niezabudowana. Zainteresowany w uzupełnieniu podał, iż w 2004 r. nabył wraz z małżonką zabudowaną działkę o powierzchni 425 m2 z domem do remontu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle obowiązujących przepisów w przypadku sprzedaży działek na Wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek odprowadzenia (zapłaty) podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, z uwagi na fakt, iż nie jest handlowcem oraz sprzedaż będzie dokonywana z majątku osobistego, uważa że przedmiotowa sprzedaż działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Na swoje uzasadnienie Wnioskodawca powołuje wyroki sądów administracyjnych: NSA z 29.10.2007 sygn. akt I FPS 3/07, WSA w Poznaniu z 6 maja 2009 r. sygn. I SA/Po 310/09, WSA we Wrocławiu z 3 lutego 2009 r. sygn. I SA/Wr 1235/08 oraz wyrok WSA w Gliwicach sygn. III SA/G 161/08.

W dniu 20 sierpnia 2009 r. wydana została interpretacja indywidualna nr IPPP1-443-591/09-4/PR, w której stanowisko Zainteresowanego uznane zostało za nieprawidłowe. Interpretacja ta była przedmiotem skargi. Prawomocnym wyrokiem z dnia 11 marca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 2008/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną nr IPPP1-443-591/09-4/PR z dnia 20 sierpnia 2009 r. stwierdzając w uzasadnieniu, iż nie znajduje podstaw do opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przedmiotowych działek, bowiem zostały nabyte przez Wnioskodawcę do majątku prywatnego, bez zamiaru wykorzystania ich do działalności handlowej. Sąd w wydanym rozstrzygnięciu dokonał analizy zgodności polskich przepisów ustawy o VAT, w szczególności art. 15 ust. 1 i 2, z regulacjami wspólnotowymi w zakresie dotyczącym statusu podatnika podatku VAT tj. art. 4 ust. 1 VI Dyrektywy oraz odpowiednio art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE.

W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2008/09 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez pojęcie towary w świetle art. 2 pkt 6 ustawy, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy podatnikami są, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dla wyjaśnienia kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży przez osobę fizyczną nieruchomości będącej jej prywatną własnością istotne znaczenie ma ustalenie, czy osoba fizyczna, dokonując sprzedaży, działa w okolicznościach, które pozwalają potraktować te czynności jako działalność gospodarczą. Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje wówczas, jeżeli zostaną spełnione przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu na podstawie przepisów art. 5 ustawy - i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającego w takim charakterze.

Z zaprezentowanego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w 1998 r. zakupił działkę rolną o powierzchni 1 hektara, w roku 2000 nabył działkę o powierzchni 2800 m2 przylegającą do działki o powierzchni 1 hektara. Cała działka o powierzchni 1,28 hektara leżała na terenie z możliwością zabudowy zagrodowej. Działka miała być podzielona na trzy części, dwie części miały być dla dwóch córek Wnioskodawcy a na trzeciej działce Zainteresowany wraz z małżonką zamierzał wybudować dom w sąsiedztwie swoich dzieci. Natomiast jak dalej podaje w wyniku zmiany planów życiowych córek, Wnioskodawca podjął decyzję o sprzedaży nieruchomości, uprzednio dzieląc ją na 7 odrębnych działek. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż ani on ani małżonka nie są i nie byli rolnikami ryczałtowymi, nigdy nie prowadzili, ani obecnie nie prowadzą działalności rolniczej. Nadto podkreślił również, że przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana w jakiejkolwiek działalności gospodarczej czy też do czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz nie była ani nie jest udostępniana innym osobom odpłatnie bądź nieodpłatnie. Wnioskodawca wraz z żoną nie dokonywał również wcześniej sprzedaży działek, a przedmiotowa nieruchomość w chwili sprzedaży będzie niezabudowana. Zainteresowany podał, iż w 2004 r. nabył wraz z małżonką zabudowaną działkę o powierzchni 425 m2 z domem do remontu.

Z brzmienia przywołanych powyżej art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy wynika, że warunkiem niezbędnym do uznania danego podmiotu za podatnika VAT jest ustalenie, że działa on niezależnie jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik czy wykonujący wolny zawód. Innymi słowy, jeśli dana czynność wykonana została poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód to w świetle ww. przepisów z tytułu wykonania takiej czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika VAT i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie. Taka zaś właśnie sytuacja występuje w przypadku sprzedaży przez daną osobę jej majątku prywatnego. Majątek taki nabywany bowiem był na własne potrzeby danej osoby, a nie z przeznaczeniem do działalności handlowej, a zatem jego sprzedaż zarówno w całości, jak i w częściach, jednemu lub wielu nabywcom, z zyskiem lub bez, nie może być uznana za działalność handlową ze skutkiem w postaci uznania tej osoby za podatnika VAT.

Podkreślić przy tym należy, że zwłaszcza w przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności ujawniony być musi już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. Nie można bowiem pominąć, że pod pojęciem "handel" należy rozumieć dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich dalszej odsprzedaży.

Mając na uwadze zaprezentowany opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż brak jest podstaw do stwierdzenia, że Wnioskodawca dokonał nabycia przedmiotowego gruntu z zamiarem jego podziału i dalszej odsprzedaży. W przedmiotowym wniosku wyjaśniono, że przedmiotową nieruchomość nabył wraz z małżonką w 1998 r. Z treści wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji nie wynika, aby nabywając grunt Zainteresowany miał pierwotny zamiar jego podziału i odsprzedaży części nieruchomości.

W związku z powyższym nie można stwierdzić, że sprzedaż działek stanowiących majątek osobisty Wnioskodawcy i jego małżonki, dokonywana ze względu na zmianę planów życiowych jego rodziny, w celu uzyskania dodatkowych środków finansowych będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w podatku VAT. Jak podkreślono powyżej z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Zainteresowany nie nabył nieruchomości w celu jej dalszej odsprzedaży, ale nabył ją do majątku prywatnego. Wnioskodawca wyraźnie zaznaczył, że sprzedawany grunt nie jest i nie był składnikiem wykorzystywanym w działalności gospodarczej, a on sam oraz jego małżonka nie są rolnikami ryczałtowymi, nabyta działka nie była i nie jest udostępniana innym osobom odpłatnie lub nieodpłatnie.

Reasumując, należy stwierdzić, iż zbywając przedmiotowe działki wydzielone z posiadanego majątku Wnioskodawca nie działał w charakterze podatnika prowadzącego działalność profesjonalnego obrotu gospodarczego. Tym samym nie działał w charakterze podatnika podatku od towarów i usług wymienionego w art. 15 ust. 1 ustawy. Nie wystąpiła zatem przesłanka podmiotowa pozwalająca uznać dostawcę działek dokonującego sprzedaży majątku osobistego za podatnika podatku od towarów i usług. W konsekwencji sprzedaż działek stanowiących majątek osobisty, dokonywana poza zakresem działalności gospodarczej, na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy i obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe oraz orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 marca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2008/09 stanowiącego rozstrzygnięcie w niniejszej sprawie Organ podatkowy stwierdza, że realizowana przez Wnioskodawcę dostawa przedmiotowych działek nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl