IPPP1/443-590/12-5/ISz

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 października 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-590/12-5/ISz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2012 r. (data wpływu 9 lipca 2012 r.) uzupełnionym w dniu 18 września 2012 r. (data wpływu 20 września 2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 06.09.2012 o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pytania nr 5, tj. właściwego określenia współczynnika wartości sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ustawy:

* z tytułu importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

* obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Bank do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji,

* obrotu uzyskanego z tytułu dostaw towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Bank do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Bank na potrzeby prowadzonej działalności,

* czynności dotyczących nieruchomości (w tym sprzedaży i wynajmu nieruchomości) w zakresie w jakim są one dokonywane sporadycznie

* jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie pytania nr 5, tj. właściwego określenia współczynnika wartości sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ustawy:

* z tytułu importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

* obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Bank do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

* dostaw towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Bank do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Bank na potrzeby prowadzonej działalności,

* czynności dotyczących nieruchomości (w tym sprzedaży i wynajmu nieruchomości) w zakresie w jakim są one dokonywane sporadycznie.

Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 18 września 2012 r. (data wpływu 20 września 2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 6 września 2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, działając na podstawie stosownego zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego oraz zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo Bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm., zwanej dalej: "Prawo Bankowe"), świadczy za wynagrodzeniem szereg usług finansowych, na które składają się czynności wymienione w treści art. 5 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 6 ust. 1 Prawa Bankowego (zwane dalej: "czynnościami bankowymi").

Usługi świadczone przez Bank zasadniczo objęte są zakresem zwolnienia od VAT. Jednocześnie, Bank wykonuje także czynności podlegające opodatkowaniu VAT, np. usługi w zakresie skrytki depozytowej. Wystawia też tzw. refaktury.

Ponadto, po stronie Banku występują następujące dodatkowe kategorie przychodowe:

* przychody związane z posiadanym majątkiem,

* należne Bankowi odsetki i opłaty o charakterze karnym/sankcyjnym,

* wartości będące efektem wyliczeń lub wycen dokonywanych wyłącznie dla celów sprawozdawczości finansowej Banku,

* inne przychody niezwiązane ze świadczeniem usług przez Bank.

Poniżej Bank przedstawia charakterystykę wskazanych powyżej kategorii przychodowych.

1.

Przychody związane z posiadanym majątkiem

W ramach prowadzonej działalności, Wnioskodawca realizuje przychody związane z posiadaniem i utrzymywaniem określonego majątku. W szczególności Bank otrzymuje:

a.

Odsetki z tytułu rezerwy obowiązkowej oraz depozytu utrzymywanych przez Bank na rachunku w banku centralnym, tj. Narodowym Banku Polskim (zwanym dalej: "NBP").

Bank centralny, prowadząc politykę pieniężną państwa, nakłada na banki, w tym Wnioskodawca, obowiązek utrzymywania rezerwy obowiązkowej na rachunkach w NBP. Rezerwę stanowi wyrażona w złotych określona część środków pieniężnych zgromadzonych przez Bank w ramach prowadzonej działalności. Wysokość stopy rezerwy obowiązkowej ustala Rada Polityki Pieniężnej. Dodatkowo, w ramach realizacji polityki pieniężnej (regulacja płynności oraz przeciwdziałanie spadkom krótkookresowych stóp na rynku międzybankowym), NBP oferuje bankom możliwość składania jednodniowego depozytu.

b.

Odsetki z tytułu środków pieniężnych utrzymywanych na rachunkach nostro.

Prowadząc działalność bankową Wnioskodawca posiada rachunki depozytowe (tzw. rachunki nostro) prowadzone w innych bankach. Na przedmiotowych rachunkach utrzymywane są środki pieniężne Banku. Z punktu widzenia Wnioskodawca, rachunek nostro stanowi element jego aktywów. Rachunki te prowadzone są w celu dokonywania rozliczeń międzybankowych.

c.

Przychody odsetkowe z tytułu depozytów międzybankowych.

W ramach działalności prowadzonej przez Wnioskodawca czasami występuje problem tzw. "nadpłynności". W celu wyeliminowania tego zjawiska, Bank lokuje wolne środki pieniężne na rachunkach depozytowych w innych podmiotach finansowych. Zakładane depozyty stanowią, z perspektywy Banku, element jego majątku i są zaliczane do aktywów Banku.

d.

Przychody ze sprzedaży papierów udziałowych.

Bank dokonuje m.in. transakcji dotyczących różnego rodzaju papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, banki i oddziały instytucji kredytowych, jak również inne podmioty finansowe przedsiębiorstwa. Są to, m.in. (i) akcje oraz (ii) udziały. Powyższe transakcje są dokonywane przez Bank we własnym imieniu i na własny rachunek.

W przypadku akcji i udziałów w innych jednostkach, które są nabywane i utrzymywane przez Wnioskodawca nie w celach handlowych, lecz w celu wykonywania praw właścicielskich z nich wynikających (np. akcje i udziały w jednostkach zależnych, współzależnych, stowarzyszonych i udziały mniejszościowe klasyfikowane jako aktywa trwałe; zwane dalej łącznie: "papierami udziałowymi") obrót z tytułu ich sprzedaży nie jest uwzględniany dla celów rozliczeń podatku VAT.

e.

Dywidendy z tytułu posiadanych papierów udziałowych.

W ramach prowadzonej działalności Bank utrzymuje papiery udziałowe. Wskazane papiery nie są przeznaczone do celów handlowych. Z punktu widzenia Wnioskodawca powyższe papiery stanowią element majątku i zaliczane są do aktywów Banku. W szczególności, służą one wykonywaniu funkcji właścicielskich. Wnioskodawca nie wykonuje w takich podmiotach funkcji zarządczych.

Dywidenda wypłacana na rzecz Banku przez podmioty, w których Wnioskodawca utrzymuje papiery udziałowe, nie stanowi wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji zarządczej, ani z tytułu żadnej usługi wykonywanej przez Bank na rzecz tych podmiotów.

2.

Odsetki i opłaty karne.

W związku z niewywiązywaniem się bądź nieterminowym wywiązywaniem się z podjętych zobowiązań względem Wnioskodawca, klienci Banku oraz dostawcy usług dla Banku obciążani są określonymi opłatami o charakterze sankcyjnym i odszkodowawczym, do których zalicza się w szczególności odsetki karne oraz inne opłaty karne.

Jako przykłady opłat lub odsetek karnych pobieranych przez Bank mogą posłużyć:

a.

opłaty za upomnienia i monity,

b.

opłaty za spowodowanie niedozwolonego salda debetowego,

c.

odsetki ustawowe (odsetki karne pobierane za nieterminową spłatę raty kredytu lub za zwłokę w płatności innego rodzaju zobowiązań),

d.

opłaty windykacyjne takie jak zwrot kosztów windykacyjnych, zwrot kosztów sądowych,

e.

przychody z tytułu otrzymanych odszkodowań,

f.

opłaty karne pobierane od dostawców usług dla Banku za przetrzymanie środków bądź niewykonanie innych dyspozycji Banku (tzw. Backvalue).

3.

Wartości będące efektem wyliczeń lub wycen dokonywanych wyłącznie dla celów sprawozdawczości finansowej Banku.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz przyjętymi przez Bank zasadami rachunkowości, Wnioskodawca dokonuje wyceny wszystkich pozycji bilansowych i pozabilansowych Banku, w tym wyceny aktywów i zobowiązań finansowych oraz niefinansowych. W przypadku aktywów i zobowiązań finansowych (tzw. instrumentów finansowych) wycena dokonywana jest na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego, a efekt tej wyceny (zwyżka lub zniżka wartości) odnoszony jest zasadniczo w przychody lub koszty Banku. Efekt wyceny nie jest uwzględniany przez Bank przy ustalaniu wartości obrotu dla celów podatku VAT.

Wycena dokonywana przez Bank obejmuje m.in.: wycenę kredytów i pożyczek według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem efektywnej stopy procentowej, zwyżkę/zniżkę z tytułu wyceny papierów wartościowych do wartości godziwej (dotyczy to np. papierów wartościowych dłużnych emitowanych przez bank centralny, takich jak np. bony pieniężne oraz emitowanych przez instytucje rządowe szczebla centralnego, takich jak np. bony skarbowe), wycenę instrumentów pochodnych do wartości godziwej (np. opcji, operacji SWAP, operacji FRA).

W związku z dokonywaniem wyceny, Bank tworzy bądź rozwiązuje rezerwy, np. rezerwy na należności (w tym należności pod obserwacją, poniżej standardu, wątpliwe, stracone), na zobowiązania pozabilansowe (np. rozwiązanie rezerw celowych na zobowiązania pozabilansowe), na zobowiązania warunkowe (np. rozwiązanie odpisów z tytułu rezerw na zobowiązania warunkowe), na przyszłe zobowiązania, a także kalkuluje tzw. impairmentową korektę odsetek od udzielanych przez Bank kredytów (związaną z utratą ich wartości ze względu na prawdopodobieństwo braku spłaty przez klienta), które odnoszone są w przychody bądź koszty Banku.

Zgodnie z przyjętymi zasadami rachunkowości, aktywa i pasywa finansowe wyrażone w walutach obcych, przeliczane są periodycznie na złote według właściwego kursu NBP. Dodatnie i ujemne różnice kursowe z tytułu transakcji pochodnych, Bank uwzględnia w wyniku finansowym. Różnice kursowe zrealizowane i niezrealizowane dotyczące aktywów i pasywów finansowych, co do zasady, ujmowane są w rachunku zysków i strat danego okresu sprawozdawczego.

Natomiast, aktywa i pasywa niefinansowe, wyrażone w walutach, przeliczane są periodycznie na złotówki po właściwym kursie NBP. Różnice kursowe rejestrowane są w rachunku zysków i strat.

Jednocześnie, ustalając wynik finansowy za dany okres Bank jest zobowiązany do ustalenia tzw. wyniku z pozycji wymiany. Wynik z pozycji wymiany obejmuje dodatnie i ujemne różnice kursowe zarówno zrealizowane jak i niezrealizowane (np. niezrealizowane różnice kursowe na kontraktach terminowych), za wyjątkiem niezrealizowanych różnic kursowych od aktywów niepieniężnych zaliczonych do kategorii dostępnych do sprzedaży, które ujmowane są w kapitale z aktualizacji wyceny.

4.

Inne przychody niezwiązane ze świadczeniem usług przez Bank.

Ponadto, występują innego rodzaju kategorie przychodów, które nie wiążą się ze świadczeniem żadnej usługi przez Bank, ani z występowaniem przez Bank w charakterze podatnika VAT.

Są to w szczególności:

a.

Nadpłaty, pozostałe po zakończeniu okresu kredytowania, które ze względu na niematerialność (ekonomiczność postępowania) nie są zwracane klientom.

b.

Przychody z tytułu obsługi podatków pobieranych przez Bank jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.

c.

Nadwyżki kasowe.

W uzupełnieniu dodano, iż w ramach prowadzonej działalności Bank:

1.

wykonywał w przeszłości oraz zamierza wykonywać w przyszłości następujące z czynności będących przedmiotem pytania 5:

a.

import usług i wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów,

b.

dostawa towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Bank do środków trwałych podlegających amortyzacji

2.

nie wykonywał: w przeszłości, ale zamierza wykonywać w przyszłości następujące czynności będące przedmiotem pytania 5:

a.

dostawa towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Bank do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Bank na potrzeby prowadzonej działalności,

b.

czynności dotyczące nieruchomości (w tym dotyczące sprzedaży bądź wynajmu nieruchomości).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie oznaczone we wniosku nr 5:

Czy na potrzeby ustalania obrotu dla celów podatku VAT oraz kalkulacji wartości WSS, należy uwzględniać:

a.

wartości podstawy opodatkowania z tytułu importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

b.

obrót uzyskany z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Wnioskodawca do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Bank na potrzeby prowadzonej działalności (art. 90 ust. 5 Ustawy o VAT),

c.

obrót uzyskany z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

W związku z nadesłanym uzupełnieniem wniosku, Bank, doprecyzowując zakres pytania nr 5 będącego przedmiotem Wniosku, tj. Bank prosi o odpowiedź na pytanie nr 5 zawarte we Wniosku:

1.

w odniesieniu do zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w części dotyczącej wyłączenia z kalkulacji WSS następujących transakcji:

a.

importu usług i wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

b.

dostaw towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Bank do środków trwałych podlegających amortyzacji

2.

w odniesieniu do zdarzenia przyszłego w części dotyczącej wyłączenia z kalkulacji WSS następujących transakcji:

a.

dostaw towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Bank do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Bank na potrzeby prowadzonej działalności,

b.

czynności dotyczących nieruchomości (w tym sprzedaży i wynajmu nieruchomości) w zakresie w jakim są one dokonywane sporadycznie.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Banku, na potrzeby ustalania obrotu dla celów podatku VAT oraz kalkulacji wartości WSS nie należy uwzględniać:

a.

wartości podstawy opodatkowania z tytułu importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

b.

obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Wnioskodawca do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Bank na potrzeby prowadzonej działalności (art. 90 ust. 5 Ustawy o VAT),

c.

obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

UZASADNIENIE

Stanowiska Wnioskodawcy.

Zasady kalkulacji wartości WSS - uwagi ogólne

Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, wartość WSS należy ustalić jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi Bankowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Stąd, współczynnik struktury sprzedaży (WSS) można wyrazić za pomocą następującego wzoru:

Proporcja x 100%

gdzie:

X - oznacza wartość rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT na (obrót uprawniający do odliczenia);

Y - oznacza wartość rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego (obrót niedający prawa do odliczenia).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, "obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku". Z kolei, jak stanowi art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się "odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów". Mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawca w kalkulacji WSS należy pominąć te elementy składające się na deklarowaną przez Bank podstawę opodatkowania, które nie stanowią sprzedaży w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

W przedmiocie pytania piątego:

Zgodnie z art. 90 ust. 3 Ustawy o VAT proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 tej ustawy, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Przepisy Ustawy o VAT definiują pojęcie obrotu. Zgodnie z art. 29 ust. 1 Ustawy o VAT "obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku". Natomiast, zgodnie z art. 2 ust. 22 Ustawy o VAT, przez sprzedaż rozumie się "odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów". Mając na uwadze powyższe, zdaniem Banku w kalkulacji WSS należy pominąć te elementy składające się na deklarowaną przez Spółkę podstawę opodatkowania, które nie stanowią sprzedaży w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT. Tym samym, przy ustalaniu WSS nie należy uwzględniać podstawy opodatkowania z tytułu czynności, w przypadku których Wnioskodawca jest nabywcą towarów lub usług.

Na mocy z kolei art. 90 ust. 5 Ustawy o VAT, do obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3 tej ustawy, nie wlicza się "obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności". W związku z powyższym obrót z tytułu dostawy powyższych towarów bądź usług nie powinien być przez Bank uwzględniany dla celów kalkulacji WSS.

Zgodnie z art. 90 ust. 6 Ustawy o VAT w kalkulacji WSS nie uwzględnia się także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Zdaniem Banku dotyczy to również obrotu z dokonywanych sporadycznie transakcji sprzedaży nieruchomości oraz ich wynajmu na rzecz najemców.

Podsumowanie.

Konkludując, zdaniem Wnioskodawca, przychody nieobjęte zakresem opodatkowania podatkiem VAT, w tym w szczególności, wskazane powyżej przychody związane z posiadanym majątkiem, odsetki i opłaty karne bądź odszkodowawcze, przychody będące jedynie kategorią rachunkową, takie jak efekt wyceny aktywów i pasywów czy różnice kursowe, przychody niezwiązane z wykonywaniem usług przez Bank oraz wartości i przychody wskazane w punkcie 5. niniejszego wniosku, nie powinny wpływać na wartość WSS, o którym mowa w art. 90 i art. 91 ustawy o VAT.

Prawidłowość interpretacji zakładającej, iż przychody nieobjęte podatkiem VAT, nie powinny być uwzględniane w proporcjonalnym rozliczeniu podatku naliczonego wielokrotnie potwierdzał w wydanych orzeczeniach m.in. Trybunał (zob. dla przykładu orzeczenia w sprawach C-333/91 Sofitam oraz C-142/99 Floridienne). Stanowisko Trybunału jednoznacznie wskazuje, że zarówno w liczniku, jak i w mianowniku ułamka, zdefiniowanego w artykule 19 (1) Szóstej Dyrektywy, odzwierciedlającego proporcję, uwzględnia się jedynie transakcje objęte opodatkowaniem VAT. Wartości oraz przychody wskazane w punkcie 5. niniejszego wniosku podlegają z kolei wyłączeniu z kalkulacji WSS na mocy bezpośrednich regulacji zawartych w Ustawie o VAT.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie stanowiska przedstawionego w niniejszym wniosku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie pytania Nr 5 - uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 90 ust. 1 ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jak stanowi art. 90 ust. 2 ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl ust. 3 cytowanego artykułu proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Kolejny ustęp artykułu 90 uściśla, że proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Ustalając tę proporcję, należy mieć na względzie fakt, iż zgodnie z brzmieniem ustępu 5-6 cytowanego artykułu, do obrotu wskazanego powyżej nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności oraz z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Z powołanych przepisów wynika, iż proporcja ustalana jest w oparciu o obrót. To z obrotu bowiem wydziela się wartości potrzebne do jej wyliczenia.

Pojęcie obrotu zostało zdefiniowane w art. 29 ust. 1 ustawy zgodnie, z którym obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnych charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z kolei przez sprzedaż, w myśl art. 2 ust. 22 ustawy, należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak wynika z konstrukcji cyt. wyżej przepisów, obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Natomiast zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży, czyli do zakupów kwalifikowanych jako "zakupy związane ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną."

Ponadto w świetle powołanych wyżej regulacji prawnych należy stwierdzić, że czynności pozostające poza zakresem działania ustawy o VAT nie mają wpływu na ustalenie proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ww. ustawy, bowiem nie stanowią obrotu w rozumieniu ustawy.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca ma rację twierdząc, że w kalkulacji WSS należy pominąć te elementy składające się na deklarowaną przez Spółkę podstawę opodatkowania, które nie stanowią sprzedaży w rozumieniu przepisów Ustawy o VAT. Tym samym, przy ustalaniu WSS nie należy uwzględniać obrotu z tytułu czynności, w przypadku których Bank jest nabywcą towarów lub usług tj. obrotu z tytułu importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Ponadto, Wnioskodawca prawidłowo postępuje nieuwzględniając obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Bank do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej działalności (art. 90 ust. 5 Ustawy o VAT), w tym w szczególności obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących dostawy nieruchomości, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

W nadesłanym uzupełnieniu wniosku, Bank wyraźnie sprecyzował, iż "W związku z powyższym, Bank, doprecyzowując zakres pytania nr 5 będącego przedmiotem Wniosku, prosi o odpowiedź na pytanie nr 5 zawarte we Wniosku (...) w odniesieniu do zdarzenia przyszłego w części dotyczącej wyłączenia z kalkulacji WSS następujących transakcji (...) czynności dotyczących nieruchomości (w tym sprzedaży i wynajmu nieruchomości) w zakresie w jakim są one dokonywane sporadycznie.".

Zdaniem Podatnika zgodnie z treścią art. 90 ust. 6 ustawy, wynajem nieruchomości na rzecz najemców jest obrotem z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości dokonywanych sporadycznie i nie powinien być brany pod uwagę przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy.

Zatem, w świetle art. 90 ust. 6 ustawy, czynności będące przedmiotem interpretacji, tj. czynności dotyczące nieruchomości w tym wynajmu w zakresie w jakim są wykonywane sporadycznie nie należy uwzględniać przy obliczaniu współczynnika proporcji.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż nie wlicza się do obrotu (o którym mowa w art. 90 ustawy) kwot uzyskanych z tytułu importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, uzyskanych z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Bank do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Spółkę na potrzeby prowadzonej działalności (art. 90 ust. 5 Ustawy o VAT), w tym obrotu z tytułu transakcji dotyczących dostawy oraz wynajmu nieruchomości w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Zatem w powyższej kwestii stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Stosowanie do przepisu art. 14b § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Należy zatem zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, w szczególności na informacji, iż czynności będące przedmiotem wniosku dotyczące nieruchomości (w tym sprzedaży i wynajmu nieruchomości) są dokonywane sporadycznie. Z uwagi na tak przedstawione zdarzenie przyszłe oraz zadane przez Bank pytanie, kwestia sporadyczności nie stanowi przedmiotu interpretacji. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Tut. Organ informuje, że w zakresie pytań oznaczonych numerami 1, 2, 3, 4 we wniosku z dnia 3 lipca 2012 r. została wydana odrębna interpretacja w dniu 8 października 2012 r., znak IPPP1/443-590/12-4/ISZ.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji w zakresie pytania nr 5, w części dotyczącej wyłączenia z kalkulacji WSS następujących transakcji: importu usług i wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów oraz dostaw towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczane przez Bank do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Interpretacja dotyczy również zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji w zakresie pytania nr 5, w części dotyczącej wyłączenia z kalkulacji WSS następujących transakcji dostaw towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Bank do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, które zostały zaliczone do środków trwałych i były używane przez Bank na potrzeby prowadzonej działalności, oraz czynności dotyczących nieruchomości (w tym sprzedaży i wynajmu nieruchomości) w zakresie w jakim są one dokonywane sporadycznie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. t.jedn. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl