IPPP1-443-586/07-2/IZ - Czy dokonywana przez podatnika sprzedaż usług telekomunikacyjnych przez Internet na rzecz klientów w USA nie będzie w Polsce podlegać ustawie o VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-586/07-2/IZ Czy dokonywana przez podatnika sprzedaż usług telekomunikacyjnych przez Internet na rzecz klientów w USA nie będzie w Polsce podlegać ustawie o VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu 29 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług telekomunikacyjnych świadczonych na rzecz klientów z USA - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług telekomunikacyjnych świadczonych na rzecz klientów z USA.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zarejestrowana jako podatnik VAT czynny, świadczy w kraju usługi telekomunikacyjne przez Internet na rzecz osób fizycznych oraz na rzecz firm (handlowych, osobowych). Spółka zamierza dokonywać sprzedaży takich usług również w USA, głównie na rzecz osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy dokonywana przez Spółkę sprzedaż usług telekomunikacyjnych przez Internet na rzecz klientów w USA nie będzie w Polsce podlegać ustawie o VAT?

Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 7 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych za pomocą łączy internetowych będą Stany Zjednoczone - art. 27 ust. 3 pkt 1. W związku z powyższym sprzedaż tych usług dokonywana na rzecz odbiorców w USA w Polsce nie będzie podlegać ustawie o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 27 ust. 3. w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:

1.

osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub

2.

podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę

-

miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Zgodnie z ust. 4 powyższego artykułu przepis ust. 3 stosuje się do usług telekomunikacyjnych wymienionych w pkt 7.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona zamierza dokonywać sprzedaży usług telekomunikacyjnych przez Internet na rzecz klientów z USA.

Biorąc pod uwagę wyżej powołane przepisy prawne oraz treść przedstawioną w złożonym wniosku uznać należy, iż miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi ma siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W rozpatrywanej sprawie miejscem świadczenia usług telekomunikacyjnych będzie USA, a zatem usługi te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl