IPPP1/443-583/14-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-583/14-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2014 r. (data wpływu 22 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego przeznaczonego jako nagroda rzeczowa w loterii promocyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia 100% podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu osobowego przeznaczonego jako nagroda rzeczowa w loterii promocyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Bank jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Podstawową działalnością Banku są czynności wymienione jako zwolnione w art. 43 ust. 1 pkt 38-40 Ustawy o VAT, według PKD 649Z - pozostałe pośrednictwo pieniężne.

Bank od dnia 1 stycznia 2013 r. prowadził loterię promocyjną. W loterii mogła brać udział każda osoba fizyczna, która ukończyła 18 rok życia i w okresie od 1 stycznia 2013 r. do 30 czerwca 2013 r. otworzyła rachunek lokaty promocyjnej. Dyrektor Izby Celnej wydał zezwolenie na prowadzenie loterii Decyzją z dnia 14 listopada 2012 r.

Nagrodami w loterii są tablety, rower, skuter. Nagrodą główną jest samochód osobowy, Losowanie nagród nastąpiło w dniu 14 lutego 2014 r. Zakup nagród Bank potraktował jako wydatki na reklamę.

Od nagród rzeczowych przy zakupie i przekazaniu nagród w postaci tabletów, roweru oraz skutera Bank odliczył i naliczył podatek VAT zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT. W maju 2014 r. Bank nabył samochód osobowy jako nagrodę główną, która zostanie przekazana osobie uprawnionej. Przy zakupie samochodu na nagrodę Bank odliczył i naliczył 100% podatku VAT zgodnie z art. 86a ust. 3 - samochód przeznaczony do działalności gospodarczej.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Bank mógł przy zakupie samochodu przeznaczonego na nagrodę w przeprowadzonej loterii zastosować odliczenie 100% podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Bank miał prawo zastosować przy zakupie samochodu odliczenie 100% podatku VAT - przekazanie samochodu zostało potraktowane jako odprzedaż. Loteria jest związana z podstawową działalnością Banku. Zgodnie z art. 86a ust. 3 samochód został wykorzystany do działalności gospodarczej, został przeznaczony na nagrodę w loterii promocyjnej, której przeprowadzenie miało na celu pozyskanie przez Bank dodatkowych środków, które pozwolą na zwiększenie akcji kredytowej i zwiększenie przychodów Banku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Bank jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, podstawową działalnością Banku są czynności wymienione jako zwolnione w art. 43 ust. 1 pkt 38 - 40 Ustawy o VAT.

Bank od dnia 1 stycznia 2013 r. prowadził loterię promocyjną, w której nagrodą główną jest m.in. samochód osobowy. Losowanie nagród nastąpiło w dniu 14 lutego 2014 r. Zakup nagród Bank potraktował jako wydatki na reklamę. W maju 2014 r. Bank nabył samochód osobowy jako nagrodę główną, która zostanie przekazana osobie uprawnionej. Przy zakupie samochodu na nagrodę Bank odliczył i naliczył 100% podatku VAT zgodnie z art. 86a ust. 3 ustawy o VAT.

W analizowanej sprawie nie zostały spełnione warunki do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. samochodu osobowego, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Jak wskazał Wnioskodawca, przeprowadzona loteria jest związana z podstawową działalnością Banku, jej celem jest pozyskanie przez Bank dodatkowych środków, które pozwolą na zwiększenie akcji kredytowej i zwiększenie przychodów Banku z tego tytułu. Podstawową działalnością Banku są czynności wymienione jako zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38-40 ustawy o VAT.

Zakup samochodu przeznaczonego jako nagroda w loterii nie będzie miał zatem związku z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi.

W konsekwencji, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie ww. samochodu osobowego.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl