IPPP1-443-575/08-5/JB - Czy podatnik może zastosować do sprzedaży stawkę obniżoną w wysokości 0% przewidzianą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-575/08-5/JB Czy podatnik może zastosować do sprzedaży stawkę obniżoną w wysokości 0% przewidzianą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2008 r. (data wpływu 28 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla dokonywanej dostawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2008 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla dokonywanej dostawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się sprzedażą folii do produktów spożywczych. Kontrahent mający siedzibę w Wielkiej Brytanii zamówił folie, które mają posłużyć jako składowa opakowania artykułów spożywczych. Wspomniana usługa opakowania towaru, zakupiona już nie od Wnioskodawcy, lecz jest wykonana w pośredniczącej firmie na terenie Polski. Następnie towar opakowany w folię Wnioskodawcy zostaje przetransportowany do Wielkiej Brytanii. W rezultacie folia opuszcza kraj i przemieszcza się na teren innego państwa członkowskiego UE. Faktura sprzedaży folii wystawiona byłaby na firmę mającą siedzibę w Wielkiej Brytanii. Transportu towarów firma Wnioskodawcy nie dokonuje, w związku z powyższym, nie będzie posiadała dokumentów CMR na nią wystawionych. Dokumenty te byłyby, w posiadaniu Spółki w formie kopii, ale wystawione na firmę wykonującą usługę pakowania. Wnioskodawca posiada również dokumenty potwierdzające korespondencję, która potwierdza czynności związane z zamówieniem danego towaru (folii) przez kontrahenta z kraju członkowskiego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy powyższą sytuację można zakwalifikować zgodnie z art. 13 i art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług, jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i zastosować do danej sprzedaży stawkę obniżoną w wysokości 0% przewidzianą dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów?

Zdaniem wnioskodawcy, daną sytuację można byłoby zakwalifikować jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, które przed opuszczeniem kraju zostają poddane wykonaniu na nich usługi (art. 27 ust. 2 pkt 3). Z jednej strony Spółka posiada dokumenty wymagane przez Urząd, ale nie ma na nich specyfikacji towaru, który dostarcza. Widnieje na CMR specyfikacja towarów opakowanych w folie Wnioskodawcy, z innej zaś strony posiada dowody korespondencji z firmą mającą siedzibę na terenie UE i dowody świadczące, że faktycznie towar do nich dotrze. Brak dokładnej specyfikacji jest jedyną przeszkodą w formalnym udokumentowaniu, że jest to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Towar faktycznie opuszcza kraj.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2.

eksport towarów,

3.

import towarów,

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

Z powyższego wynika, iż koniecznym warunkiem do tego, aby zachodziła wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W przedstawionej we wniosku sytuacji dochodzi do sprzedaży towarów (folii) na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii, jednakże zamówiony towar trafia do innego polskiego podmiotu, który dokonuje zapakowania w folie swoich produktów spożywczych. Zatem folia jest jedynie opakowaniem do towaru, stanowiącym własność podmiotu z Wielkiej Brytanii. Firma wykonująca usługę pakowania dokonuje wywozu swoich produktów poza terytorium kraju. Dokumenty przewozowe CMR wystawione na firmę pakującą potwierdzają transport towarów tej firmy, nie zawierają wyszczególnienia towarów Wnioskodawcy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy, opisana przez Wnioskodawcę dostawa nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, gdyż w wyniku dokonanych przez Wnioskodawcę czynności nie nastąpi wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.

Towary - folie przewożone są do innego podmiotu na terytorium kraju, który pakuje w nie swoje produkty spożywcze i produkty te są przedmiotem wywozu poza terytorium kraju. Folie stanowią jedynie część sprzedawanego w efekcie towaru.

W przedmiotowej sytuacji zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, zgodnie z którym miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietrasportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. W związku z tym miejscem świadczenia dla przedmiotowej dostawy jest terytorium Polski.

Reasumując, w opisanych przez Wnioskodawcę okolicznościach nie dochodzi do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ustawy, która po spełnieniu określonych w art. 42 ustawy warunków może zostać opodatkowana stawką podatku w wys. 0%. W związku z tym dostawę tę opodatkować należy według stawki podatku VAT właściwej dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl