IPPP1-443-566/08-3/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-566/08-3/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2008 r. (data wpływu 25 marca 2008 r.) uzupełnionego w dniu 25 czerwca 2008 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 12 czerwca 2008 r. doręczone w dniu 23 czerwca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nagród pieniężnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 25 czerwca 2008 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 12 czerwca 2008 r. doręczone w dniu 23 czerwca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nagród pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. świadczy usługi logistyczno - spedycyjne. Do wykonania usług przewozu przesyłek zatrudnia podwykonawców - przewoźników na podstawie umów cywilno - prawnych. W grudniu 2007 r. Spółka dokonała oceny współpracy z przewoźnikami i podsumowała wyniki. Z uwagi na pozytywną ocenę tych wyników Zarząd podjął decyzję o przyznaniu nagród pieniężnych podwykonawcom Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wypłacone nagrody pieniężne stanowią wynagrodzenie i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wypłacane nagrody pieniężne nie stanowią wynagrodzenia za konkretną usługę gdyż miały one charakter uznaniowy a w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Celem dla którego przyznano nagrody pieniężne było motywowanie do dobrej i efektywnej współpracy. Wnioskodawca podkreśla, że nagrody pieniężne są to przyznawane pieniądze, które nie są towarem ani tym bardziej usługą i dlatego też przekazanie nagrody pieniężnej nie będzie podlegało przepisom podatku od towarów i usług. Nagroda pieniężna nie mieści się w definicji towarów wskazanej w art. 7 ustawy ani nie została wskazana w art. 5 ustawy jako czynność podlegająca opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7. Aby uznać, iż mamy do czynienia ze świadczeniem usług, muszą zostać spełnione dwa warunki: 1) podatnik wykonuje świadczenie w ramach stosunku prawnego, 2) świadczenie jest wykonywane za wynagrodzeniem.

Usługa w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest transakcją gospodarczą, co oznacza, że stosunek prawny jaki łączy strony musi wiązać się z ekwiwalentnością - każda ze stron tej transakcji jest równocześnie uprawniona i zobowiązana, każda czerpie z niej korzyść w zamian za konieczność zachowania się w konkretny sposób.

W przedstawionym stanie faktycznym pomiędzy podmiotem otrzymującym nagrodę pieniężną a Wnioskodawcą nie ma żadnego stosunku umownego, który pozwalałby na domniemanie obowiązku wykonania jakichkolwiek usług - jest to jedynie pewnego rodzaju nagroda pieniężna mająca charakter uznaniowy, przyznana przez Zarząd Spółki, a zatem niezwiązana ze świadczeniem konkretnej usługi.

Reasumując, przedmiotowa nagroda pieniężna w świetle ww. ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl