IPPP1-443-557/09-4/JL - Czy działalność podatnika (PKWiU - 91 pod nazwą „Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane") mieści się w wykazie usług zwolnionych?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 8 września 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-557/09-4/JL Czy działalność podatnika (PKWiU - 91 pod nazwą „Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane") mieści się w wykazie usług zwolnionych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) - uzupełnionym w dniu 31 sierpnia 2009 r. na wezwanie wysłane w dniu 20 sierpnia 2009 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prowadzonej działalności statutowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prowadzonej działalności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (związek) realizując zadania statutowe, chce rozpocząć organizację aukcji jałowic hodowlanych i być pomocnikiem w transakcji kupna- sprzedaży jałówek. Z mocy wprowadzonej w życie ustawy o podatku VAT wnioskodawca stanie się podatnikiem tegoż podatku. Wyżej wymieniona ustawa zwalnia niektóre towary i usługi z podatku VAT. Świadczone przez Związek usługi mają na celu, zgromadzenie w określonym dniu odpowiedniej liczby jałówek i stworzenie nabywcom możliwości wyboru i dokonania zakupu zgodnie ze swoimi możliwościami i upodobaniami. Hodowcy na swój koszt dowożą zwierzęta na miejsce aukcji. Komisja powołana przez Związek dokonuje ważenia jałówek, określa ich wartość hodowlaną, dokonuje wyceny wartości i prowadzi przetarg. Związek zabezpiecza nadzór weterynaryjny, organizuje badania na cielność i odpowiednie stanowiska dla prezentowanych zwierząt. Wszystkie te czynności sprowadzają się do pomocy hodowcom w zbyciu i zakupie materiału hodowlanego, co jest zadaniem statutowym Związku (§ 8 pkt 9 statutu). Związek organizując aukcje będzie pobierał opłaty od sprzedających i kupujących na pokrycie kosztów organizacji aukcji (koszt wynajmu buchty, nadzoru weterynaryjnego, dojazdów, opłatę komisji, opracowanie katalogów zwierząt itp.). Wielkość tych opłat nie będzie przynosić Związkowi zysków, a jedynie pokrywać rzeczywiście poniesione koszty.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyszła działalność Związku podlega zwolnieniu od podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy w związku z tym, że przyszła działalność mieści się w wykazie usług zwolnionych - symbol PKWiU- 91 pod nazwą (grupy usług) "Usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) oraz w związku z faktem, że jest to działalność statutowa (wymieniona w statucie Związku w § 8 pkt 9), powinna być zwolniona z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy, o brzmieniu obowiązującym do dnia 30 listopada 2008 r., usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Co do zasady stawka podatku, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże w treści art. 43 ustawy ustawodawca zawarł katalog czynności, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W myśl regulacji zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4. W poz. 10 tego załącznika wymieniono usługi świadczone przez organizacje członkowskie gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) o symbolu PKWiU 91.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Wnioskodawca chce rozpocząć organizację aukcji jałowic hodowlanych i być pomocnikiem w transakcji kupna - sprzedaży jałówek. Świadczone przez Związek usługi mają na celu, zgromadzenie w określonym dniu odpowiedniej liczby jałówek i stworzenie nabywcom możliwości wyboru i dokonania zakupu zgodnie ze swoimi możliwościami i upodobaniami. Hodowcy na swój koszt dowożą zwierzęta na miejsce aukcji. Komisja powołana przez Związek dokonuje ważenia jałówek, określa ich wartość hodowlaną, dokonuje wyceny wartości i prowadzi przetarg. Związek zabezpiecza nadzór weterynaryjny, organizuje badania na cielność i odpowiednie stanowiska dla prezentowanych zwierząt. Wszystkie te czynności sprowadzają się do pomocy hodowcom w zbyciu i zakupie materiału hodowlanego, co jest zadaniem statutowym Związku (§ 8 pkt 9 statutu). Związek organizując aukcje będzie pobierał opłaty od sprzedających i kupujących na pokrycie kosztów organizacji aukcji (koszt wynajmu buchty, nadzoru weterynaryjnego, dojazdów, opłatę komisji, opracowanie katalogów zwierząt itp.). Wielkość tych opłat nie będzie przynosić Związkowi zysków, a jedynie pokrywać rzeczywiście poniesione koszty. Zgodnie ze wskazaniem Stowarzyszenia usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 91 - usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej niesklasyfikowane (wyłącznie statutowe) oraz jest to działalność statutowa (wymieniona w statucie w § 8 pkt 9).

Zatem w oparciu o podaną przez wnioskodawcę klasyfikację oraz powołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, iż prowadzona przez Związek przyszła działalność, o której mowa we wniosku objęta jest zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (poz. 10 załącznika Nr 4).

Należy nadmienić, że obowiązek prawidłowego zakwalifikowania prowadzonej działalności, sprzedawanych wyrobów czy wykonywanych usług do właściwego grupowania PKWiU ciąży na podmiocie wykonującym te czynności. Tutejszy organ nie jest właściwym do dokonania oceny prawidłowości przedstawionej klasyfikacji statystycznej. Niniejsza odpowiedź została udzielona zatem wyłącznie w oparciu o grupowanie wskazane przez wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl