IPPP1-443-544/07-2/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-544/07-2/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Miasta, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2007 r. (data wpływu 21 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2007 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Miasto, jako osoba prawna, będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, wykonuje swoją działalność na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Zgodnie z ustawą Gmina (Miasto) wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Wyłącznie w przypadkach określonych w odrębnej ustawie, prowadzi także działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania o charakterze użyteczności publicznej. Miasto, wykonując zadania własne, realizuje projekt w ramach programu "Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych". W dniu 29 czerwca 2007 r. została zawarta umowa pomiędzy Miastem a Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przedmiotem umowy jest dofinansowanie ze środków PFRON następujących projektów realizowanych w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym w mieście w ramach obszarów:

A.: wyposażenie bazy dydaktycznej i rehabilitacji placówek specjalnych,

B.: likwidacja barier architektonicznych, urbanistycznych i komunikacyjnych,

C.: doposażenie infrastruktury socjalno-bytowej w internacie ośrodka.

Pismem nr X/07 z dnia 26 lipca 2007 r. Miasto powierzyło wykonanie zadań w ramach obszaru A i B programu - Dyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

W ramach programu został zakupiony przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy sprzęt komputerowy, projektor multimedialny, tablica interaktywna, kopiarka, i laptop. Doposażono sale w pomoce i sprzęt do terapii i rehabilitacji oraz doposażono infrastrukturę socjalno-bytową. Dokonane zakupy nie służą do wykonywania przez Miasto ani przez ośrodek czynności opodatkowanych. Miasto nie dokonuje częściowego odliczenia podatku VAT w formie proporcji, ponieważ wskaźnik proporcji z tytułu sprzedaży towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych w stosunku do całości obrotu osiągniętego w roku poprzednim nie przekracza 2%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w odniesieniu do realizowanego projektu w ramach programu "Edukacja - program pomocy w dostępie do nauki dzieci i młodzieży niepełnosprawnych" Miasto ma możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części....

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do realizowanego projektu, Miasto nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego w całości ani w części. Dokonane zakupy nie służą do wykonywania przez Miasto, ani przez ośrodek czynności opodatkowanych. Brak jest zatem podstaw prawnych do skorzystania z możliwości odliczenia podatku naliczonego w całości od dokonywanych zakupów związanych z realizowanym projektem. W związku z tym, brak jest także podstaw do możliwości odliczenia podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej, przy czym związek ten powinien mieć charakter bezpośredni i bezsporny. Zatem, w przypadku braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż poczynione przez Miasto zakupy nie będą wykorzystywane do działalności zarobkowej, czyli nabycie ww. towarów (sprzętu komputerowego, projektora multimedialnego, tablicy interaktywnej, kopiarki, laptopa, wyposażenia sal w pomoce i sprzęt do terapii i rehabilitacji oraz doposażenie infrastruktury socjalno-bytowej) nie będzie służyło czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. W związku z tym Wnioskodawca nie może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Strona w nieznacznej części wykonuje czynności opodatkowane. Jednakże udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (sprzedaży opodatkowanej) w stosunku do całkowitego rocznego obrotu jest mniejsza niż 2%. W związku z zapisem art. 90 ust. 10 ustawy, jeżeli proporcja nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponadto w myśl § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970) czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Omawiane działania Gminy mieszczą się w zakresie działania i zadaniach własnych tego organu. Określone zostały w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591) w art. 7 ust. 1 pkt 8 - "zadania własne gminy obejmują w szczególności sprawy oświaty, w tym szkół podstawowych, przedszkoli i innych placówek oświatowo - wychowawczych".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wykonanie projektu przedstawionego we wniosku, w tym nabycie wyposażenia i sprzętu służą realizacji zadań własnych Gminy. W tym zakresie Gmina nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług. Tym bardziej nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie przedmiotowego sprzętu i wyposażenia na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl