IPPP1-443-537/09-2/PR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-537/09-2/PR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 1 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki VAT dla sprzedaży czasopism lub gazet mieszczących się w grupowaniu PKWiU 22.12 lub 22.13 wraz z płytami CD lub DVD - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki VAT dla sprzedaży czasopism lub gazet mieszczących się w grupowaniu PKWiU 22.12 lub 22.13 wraz z płytami CD lub DVD.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie, której zamierza redagować, wydawać, a następnie dokonywać sprzedaży czasopism lub gazet mieszczących się w grupowaniu PKWiU 22.12 lub 22.13, oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, w których mniej niż 67% powierzchni będzie przeznaczona na ogłoszenia handlowe, reklamę, teksty reklamowe. Nie będą to czasopisma specjalistyczne. Częścią składową ww. gazet lub czasopism będą płyty DVD lub CD, które będą stanowić uzupełnienie i komplementarną część czasopisma lub gazety. Płyta nie będzie mogła być sprzedawana bez gazety, ani gazeta bez płyty, będzie to bowiem jednolity przedmiot dostawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do dostawy gazet lub czasopism wraz z wchodzącymi w ich skład płytami CD lub DVD może mieć zastosowanie 7% stawka podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznika nr 3 do ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług wymieniowych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług "Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%" pod poz. 49 zostały wpisane: Gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe".

Gazetę lub czasopismo wraz z płytą CD lub DVD należy zakwalifikować zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. do grupowania PKWiU 22.12 lub 22.13. Powyższej klasyfikacji nie zmienia fakt, iż gazeta lub czasopismo będzie zawierać również płytę. Przedmiotowy nośnik jest bowiem kontynuacją informacji zawartych w wydawnictwie i ma charakter uzupełniający wobec treści gazety lub czasopisma. W tym stanie należy stwierdzić, iż w przypadku sprzedaży gazety lub czasopisma (wraz z płytą CD lub DVD jako jej częścią składową), oznaczoną numerem ISSN, zostaną spełnione przesłanki art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług pozwalające na zastosowanie 7% stawki podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towar, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.

Co do zasady stawka podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Zgodnie zaś z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 49 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono towary oznaczone symbolem PKWiU ex 22.12 i PKWiU ex 22.13 - gazety, magazyny, czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczona na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe, gdzie ex - dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego ugrupowania.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem dostawy będą czasopisma lub gazety których częścią składową będą płyty CD lub DVD, które Spółka klasyfikuje pod symbolem PKWiU 22.12. lub 22.13. Sprzedawane produkty zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy są oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN. Należy również podkreślić, iż nie jest możliwe nabycie samej gazety bez załączonej do niej płyty jak i nie można zakupić samej płyty bez czasopisma. Oba elementy stanowią niepodzielną, merytorycznie uzupełniającą się całość.

Mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy ustawy, należy uznać, że sprzedawane towary (czasopisma wraz z płytami), które Spółka klasyfikuje pod symbolem 22.12 lub 22.13, stanowią jednolity przedmiot dostawy opodatkowany stawką podatku VAT w wysokości 7% na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy jako wymienione w załączniku nr 3 pod pozycją 49.

Nadmienia się, iż tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy).

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, w tym także dla usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl