IPPP1/443-523/13-2/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-523/13-2/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2013 r. (data wpływu 31 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka S.A. (dalej: "Spółka") jest podmiotem profesjonalnie świadczącym usługi leasingu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera z korzystającymi (klientami) umowy leasingu, na mocy których, w szczególności, oddaje do odpłatnego używania samochody osobowe (lub inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (zwane łącznie dla celów niniejszego wniosku "samochodami" lub "samochodami osobowymi"). Spółka zawiera zarówno umowy leasingu operacyjnego spełniającego definicję określoną w art. 17b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm dalej jako: "ustawy o p.d.o.p."), jak i umowy leasingu finansowego spełniającego definicję określoną w art. 17f ustawy o p.d.o.p., których przedmiotem są samochody osobowe. Umowy zawierane są na czas określony, wynikający z przepisów ustawy o p.d.o.p., przy czym generalną zasadą jest, iż minimalny okres trwania leasingu samochodów osobowych oferowanego przez Spółkę z reguły przekracza 24 miesiące (zawsze zaś przekracza okres 6 miesięcy). W przypadku umów leasingu operacyjnego po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, przedmiot umowy może zostać sprzedany na rzecz korzystającego lub na rzecz osoby trzeciej. Z kolei w leasingu finansowym po upływie okresu, na jaki umowa została zawarta z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przechodzi na Korzystającego.

Spółka dokonuje również, w ramach prowadzonej działalności, odsprzedaży samochodów, które wcześniej były przedmiotem umów leasingowych zawieranych przez Spółkę z jej klientami.

Spółka, na mocy art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a i b) ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 z późn. zm., zwanej dalej "ustawą zmieniającą"), dokonuje odliczenia pełnej kwoty naliczonego podatku od towarów i usług (dalej jako "podatek VAT") z faktur dokumentujących nabycie samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu i do odsprzedaży.

W toku świadczonych przez Spółkę usług zdarzają się sytuacje, w których korzystający (klienci) zwracają się do Spółki z prośbą o rozwiązanie lub skrócenie umowy leasingu samochodu osobowego przed końcem jej trwania (niekiedy również przed upływem 6 miesięcy od daty nabycia samochodu będącego przedmiotem umowy). Spółka chcąc wyjść naprzeciw potrzebom biznesowym klientów rozważa możliwość udzielania, w uzasadnionych przypadkach:

1.

zgody na wcześniejsze zakończenie umowy leasingu oraz sprzedaż przedmiotu leasingu - samochodu osobowego, na rzecz klienta lub osoby trzeciej;

2.

zgody na skrócenie umowy leasingu i - z chwilą zapłaty ostatniej raty przez Korzystającego - przeniesienie prawa własności na Korzystającego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy leasingu samochodu osobowego operacyjnego zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy (również w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy od daty nabycia samochodu przeznaczonego do oddania na podstawie umowy leasingu) i odsprzedaży tego samochodu dotychczasowemu klientowi lub osobie trzeciej, albo w przypadku skrócenia okresu umowy leasingu finansowego samochodu osobowego (również w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy od daty nabycia samochodu przeznaczonego do oddania na podstawie umowy leasingu) i przeniesieniu prawa własności na dotychczasowego Korzystającego, Spółka zachowuje prawo do odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka stoi na stanowisku, iż jako podmiot zajmujący się profesjonalnie leasingowaniem i sprzedażą samochodów osobowych, które to samochody Spółka przeznacza wyłącznie na te cele, w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy leasingu i sprzedaży samochodu osobowego dotychczasowemu Korzystającemu (klientowi) lub osobie trzeciej bądź skracając umowę leasingu finansowego (również w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy od daty nabycia samochodu przeznaczonego do oddania na podstawie umowy leasingu) zachowa prawo do odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie tych samochodów osobowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm., zwaną dalej "ustawą o VAT"), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 7 ustawy zmieniającej, przepis art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Należy zatem wskazać, iż podatnicy, których przedmiotem działalności jest odsprzedaż nabytych przez nich samochodów osobowych, bądź oddanie tych samochodów osobowych, m.in. na podstawie umowy leasingu, w odpłatne używanie (przy czym w tym drugim przypadku samochody te winny być przez podatnika przeznaczone wyłącznie do tych celów przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy) mają prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur za ich nabycie.

Spółka wskazuje, iż w jej ocenie, w przypadku zawieranych przez nią umów leasingu powyższe warunki są zawsze spełnione. Przede wszystkim, jak wskazano w opisie stanu faktycznego, wszystkie umowy leasingu samochodów osobowych są zawierane przez Spółkę na czas oznaczony przekraczający z reguły 24 miesiące (zawsze natomiast, umowy takie zawierane są na okres przekraczający 6 miesięcy). W rezultacie, w ocenie Spółki, powyższe wypełnia warunek określony w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy zmieniającej, bowiem nabyte przez Spółkę samochody osobowe, które Spółka oddaje do używania na podstawie umów leasingu są przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Jak wskazano jednak powyżej, w toku prowadzonej działalności gospodarczej, zdarzają się sytuacje, w których klient Spółki zwraca się z wnioskiem o wcześniejsze zakończenie umowy (w tym również przed upływem 6 miesięcy od daty zawarcia umowy leasingu). W wyniku takiej czynności przedmiot umowy leasingu (samochód) może zostać sprzedany dotychczasowemu korzystającemu (klientowi) lub osobie trzeciej, lub też prawo własności przedmiotu leasingu po upływie okresu, na jaki umowa została skrócona może zostać przeniesione na Korzystającego (leasing finansowy). Sytuacje te, podyktowane często uwarunkowaniami biznesowymi klientów, są nieprzewidziane i nieplanowane ani przez klienta, ani przez Spółkę (co znajduje wyraz w fakcie, iż sama umowa zawierana jest zawsze na dłuższy okres). W związku z występowaniem takich sytuacji Spółka rozważa umożliwienie klientom skrócenia umowy i sprzedaż przedmiotu leasingu, lub przeniesienie własności przedmiotu leasingu po upływie okresu, na jaki umowa została skrócona.

W ocenie Spółki, w takich sytuacjach Spółka zachowa prawo do odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie tego samochodu osobowego. Należy bowiem podkreślić, iż nabywając określone samochody osobowe, które mają zostać oddane do używania na podstawie umów leasingu Spółka efektywnie przeznacza je "na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy", w rezultacie spełniając ww. wymóg.

Należy wskazać, iż zgodnie z wykładnią celowościową, wprowadzenie normy wyrażonej w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy zmieniającej miało ograniczyć możliwość pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych, które używane były przez podatników zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej (innej niż odsprzedaż i leasing), jak i do celów prywatnych.

Na powyższą kwestię zwrócił uwagę m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 29 października 2010 r. (sygn. I FSK 1875/09) wskazując, iż "celem tego uregulowania było bowiem <...> ograniczenie prawa do odliczenia pewnych kategorii towarów i pewnych usług, które mogą być wykorzystywane wyłącznie lub częściowo do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników <...>". Powyższe stanowisko podzielił również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 30 lipca 2012 r. (sygn. akt III SA/Gl 305/12).

Tymczasem, w analizowanej sytuacji, Spółka nie używa przedmiotowych samochodów osobowych do celów prywatnych (rozumianych tu, jako cele związane z działalnością gospodarczą inną niż odsprzedaż czy leasing), bowiem są one przedmiotem umów leasingowych. Tym bardziej, w przypadku konieczności wcześniejszego zakończenia umowy leasingu i odsprzedaży, Spółka w żadnym momencie pomiędzy nabyciem samochodu osobowego celem oddania go klientowi do odpłatnego używania, a zbyciem go (przeniesieniem własności) na rzecz tego klienta, nie będzie używać tego samochodu.

Jednocześnie, z uwagi na fakt, iż po wcześniejszym zakończeniu umowy leasingu samochody osobowe mogą zostać sprzedane dotychczasowemu korzystającemu lub osobie trzeciej (leasing operacyjny) lub własność samochodu zostanie przeniesiona na korzystającego (leasing finansowy), niejako automatycznie wypełniona zostanie również przesłanka wskazana w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit; a) ustawy zmieniającej. Spółka podkreśla, iż poza działalnością leasingową w sposób aktywny i regularny prowadzi działalność polegającą na odsprzedaży samochodów osobowych, w tym w szczególności samochodów osobowych będących uprzednio przedmiotem umowy leasingu.

Mając na uwadze treść analizowanego art. 3 ust. 2 pkt 7 ustawy zmieniającej Spółka stoi zatem na stanowisku, iż nawet w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy leasingu samochodu osobowego zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy (również w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy od daty nabycia tego samochodu celem przeznaczenia go na cele leasingowe) i odsprzedaży tego samochodu dotychczasowemu klientowi (leasing operacyjny) lub przeniesienia własność na rzecz dotychczasowego klienta (leasing finansowy) Spółka zachowuje prawo do odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie, bowiem:

* samochód ten będzie przez Spółkę przeznaczony wyłącznie na cele leasingu przez okres przekraczający 6 miesięcy z uwagi na fakt, iż umowa leasingu zawarta będzie na okres dłuższy, niż wskazany w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy zmieniającej oraz

* samochód ten będzie odsprzedany dotychczasowemu klientowi albo osobie trzeciej (leasing operacyjny) lub własność samochodu zostanie przeniesiona na rzecz korzystającego (leasing finansowy), co wypełnia przesłankę wskazaną w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy zmieniającej, bowiem Spółka w ramach prowadzonej działalności zajmuje się również odsprzedażą samochodów osobowych, których nie wykorzystuje w działalności innej niż odsprzedaż i leasing.

Wyrażone powyżej stanowisko znajduje swoje odzwierciedlenie w doktrynie. Tak np. T. Michalik w komentarzu "VAT 2013" (wyd. IX, C.H. Beck) podkreśla, iż "w przypadku, gdy podmiot zajmujący się działalnością polegającą na krótkotrwałym najmie samochodów dokonuje także regularnej sprzedaży tychże po upływie okresu najmu (bez względu na to, czy sprzedaż dokonywana jest na rzecz najemcy, czy osoby trzeciej), wydaje się, iż nie ma przeszkód, aby podatnik ten mógł dokonać odliczenia na postawie omawianego przepisu, jednak nie ze względu na istnienie odniesienia do umowy leasingu, ale dlatego, iż w przedmiocie jego działalności znajduje się odprzedaż przedmiotowych samochodów".

Spółka, uzupełniając wskazaną powyżej argumentację, pragnie podkreślić, iż również w doktrynie wskazuje się, że warunkiem wystarczającym do skorzystania z pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego na nabyciu samochodu osobowego celem oddania go w leasing jest sam fakt przeznaczenia go do tych celów. Przykładowo T. Michalik w komentarzu "VAT 2009" (wyd. VI, C.H. Beck.) wskazuje, iż "z konstrukcji przepisu wynika, że podatnik musi przeznaczyć owe samochody do odpłatnego używania przez pół roku, co oznacza że wystarczy, jeżeli one zostaną zaoferowane do używania w tym czasie - nie jest natomiast niezbędne to, aby samochody te były rzeczywiście oddane do używania i faktycznie używane przez usługobiorcę przez okres minimum sześć miesięcy".

Spółka stoi na stanowisku, iż zawierając z klientem umowę leasingu na czas oznaczony, z reguły przekraczający okres 24 miesięcy i zawsze przekraczający okres 6 miesięcy, wypełnia przesłankę określoną w art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. b ustawy, bowiem przeznacza samochód osobowy będący przedmiotem tej umowy wyłącznie w celu oddania go w leasing przez okres przekraczający 6 miesięcy i późniejszej odsprzedaży. Na moment zawarcia umowy Spółka nie wie (i nie zakłada), że umowa zakończy się przed upływem jej normatywnego okresu (a tym bardziej, przed upływem 6 miesięcy), a jej intencją jest przekazanie samochodu osobowego na cele leasingu w okresie przewidzianym w umowie.

Spółka bowiem nie wykorzystuje samochodów osobowych będących przedmiotem zapytania do własnych celów, innych niż oddanie do odpłatnego używania na podstawie umowy leasingu i/lub odsprzedaży. W związku z tym można uznać, że każdorazowo przy nabyciu samochodu osobowego Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ samochód osobowy przeznaczony jest do oddania w leasing operacyjny lub finansowy. Bez znaczenia zatem powinien pozostawać fakt, czy umowa leasingu może ulec skróceniu.

W rezultacie Spółka wnosi o potwierdzenie, iż w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy leasingu samochodu osobowego (również w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy od daty nabycia tego samochodu) i sprzedaży tego samochodu na rzecz dotychczasowego korzystającego lub osoby trzeciej (leasing operacyjny) albo przeniesienia własności na rzecz korzystającego (leasing finansowy), Spółka zachowuje prawo do odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652 z późn. zm.), w okresie od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy do dnia 31 grudnia 2013 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1, stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł, z zastrzeżeniem ust. 2.

Przepis art. 3 ust. 2 pkt 7 ww. ustawy o zmianie ustawy stanowi, iż przepis ust. 1 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Użyte w zacytowanym przepisie art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a i b ustawy nowelizującej, sformułowanie "przedmiotem działalności podatnika" w zestawieniu z dalszą częścią zdania w brzmieniu "jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów)" lub oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, nie oznacza przedmiotu działalności w sensie generalnym, lecz w kontekście zadysponowania konkretnym samochodem w ściśle określony sposób.

Mówiąc o przedmiocie działalności podatnika, przepis ten wiąże go jednocześnie z odprzedażą bądź wynajmem konkretnych samochodów poprzez użycie wyrazu "tych", przy czym ich odprzedaż lub najem jest jedyną okolicznością wymienioną w tym przepisie, która uzasadnia jego zastosowanie.

Zatem sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie handlu samochodami lub wynajmu tych samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, nie jest wystarczającą przesłanką, pozwalającą na odliczenie pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. samochodów i pojazdów. Do nabycia takiego uprawnienia konieczne jest równoczesne przeznaczenie danego, konkretnego samochodu do odprzedaży lub do najmu.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż z przepisu art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a i b ww. ustawy nowelizującej wynika, że od nabycia samochodu osobowego przysługuje 100% odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej jego nabycie, pod warunkiem przeznaczenia przez podatnika tego samochodu wyłącznie na cele wynajmu przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy lub przeznaczenie go do odsprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka jest podmiotem profesjonalnie świadczącym usługi leasingu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zawiera z korzystającymi (klientami) zarówno umowy leasingu operacyjnego jak i leasingu finansowego, na mocy których, w szczególności, oddaje do odpłatnego używania samochody osobowe (lub inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony). Umowy zawierane są na czas określony, przy czym generalną zasadą jest, iż minimalny okres trwania leasingu samochodów osobowych oferowanego przez Spółkę z reguły przekracza 24 miesiące (zawsze zaś przekracza okres 6 miesięcy). W przypadku umów leasingu operacyjnego po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, przedmiot umowy może zostać sprzedany na rzecz korzystającego lub na rzecz osoby trzeciej. Z kolei w leasingu finansowym po upływie okresu, na jaki umowa została zawarta z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności przechodzi na korzystającego.

W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje również odsprzedaży samochodów, które wcześniej były przedmiotem umów leasingowych zawieranych przez Spółkę z jej klientami.

Spółka dokonuje odliczenia pełnej kwoty naliczonego podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących nabycie samochodów osobowych przeznaczonych do oddania w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu i do odsprzedaży.

W związku z tym, iż w toku świadczonych przez Spółkę usług zdarzają się sytuacje, w których korzystający (klienci) zwracają się do Spółki z prośbą o rozwiązanie lub skrócenie umowy leasingu samochodu osobowego przed końcem jej trwania (niekiedy również przed upływem 6 miesięcy od daty nabycia samochodu będącego przedmiotem umowy) Spółka powzięła wątpliwość czy zachowuje prawo do odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie tychże samochodów.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro mimo wcześniejszego zakończenia umowy leasingu operacyjnego/finansowego samochodu osobowego zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy (również w okresie wcześniejszym niż 6 miesięcy od daty nabycia samochodu przeznaczonego do oddania na podstawie umowy leasingu) nabyte samochody osobowe będą przeznaczone - jak wynika z treści wniosku - w przypadku leasingu operacyjnego do dalszej odsprzedaży dotychczasowemu klientowi lub osobie trzeciej, a w przypadku leasingu finansowego nastąpi wcześniejsze przeniesienie prawa własności na dotychczasowego korzystającego, Spółka zachowuje prawo do odliczenia pełnej wartości podatku VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie tychże samochodów.

W przedstawionej sytuacji Wnioskodawca zmieni przeznaczenie samochodu osobowego zakupionego wyłącznie na cel wynajmu przez okres co najmniej sześć miesięcy, na cel sprzedaży, zatem Wnioskodawca zachowa prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nabycie takiego samochodu, bowiem oba cele przeznaczenia tego samochodu dają uprawnienie Wnioskodawcy do odliczenia kwoty podatku naliczonego w pełnej wysokości przy jego zakupie.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl