IPPP1-443-513/08-2/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-513/08-2/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2008 r. (data wpływu 17 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest wykonawcą robót budowlanych w ramach realizacji różnych projektów budowlanych. Zgodnie z umową z dnia................ 2005 r. zawartą pomiędzy Spółką a Uniwersytetem X, Spółka zobowiązała się do uzupełniających robót budowlano - instalacyjnych oraz wyposażenia nowego gmachu biblioteki Uniwersytetu w zamian za określone w umowie wynagrodzenie. Roboty rozpoczęły się w roku 2005 a zostały zakończone w roku 2006. Uniwersytet pismem z dnia... lutego 2007 r. ("Wniosek") przekazał Spółce zamówienie z dnia... stycznia 2007 r. ("Zamówienie") dotyczące dostawy wskazanego tam sprzętu komputerowego "zgodnie z umową z dnia............... 2005 r.", jak również załączył do przedmiotowego Wniosku zaświadczenie z dnia...lutego 2007 r. wydane przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ("Zaświadczenie"), potwierdzające, że sprzęt komputerowy wskazany w Zamówieniu jest przeznaczony dla placówki oświatowej. We Wniosku Uniwersytet wskazuje, iż załączone do niego Zamówienie i Zaświadczenie stanowią podstawę do "zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% dla sprzętu komputerowego dostarczonego przez Spółkę przy realizacji tej inwestycji".

Spółka zafakturowała przedmiotowe komputery fakturą VAT nr................ wystawioną w dniu..... lipca 2006 r., która to faktura dokumentuje wykonane usługi budowlano-instalacyjne zgodnie z protokołem odbioru. Spółka podkreśla, iż w momencie dokonania dostawy nie dysponowała Zamówieniem ani Zaświadczeniem, które uprawniałyby Podatnika do zastosowania stawki 0% wskutek czego Spółka nie wydzieliła dostawy komputerów w fakturze sprzedaży.

Z postanowień § 1 ust. 1 Umowy wynika, że "przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót budowlano - instalacyjnych oraz wyposażenie nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu. W ust. 1 § 1 wskazano również, że na zakres robót składają się następujące elementy:

I.

Roboty budowlane

a.

roboty budowlane wewnętrzne,

b.

roboty budowlane zewnętrzne - parkingi i drogi,

c.

elementy zagospodarowania terenu - mała architektura, murki klinkierowe, fontanna (roboty budowlane), zieleń.

II.

Instalacje wodno - kanalizacyjne

instalacje wewnętrzne,

a.

instalacje wod.-kan. zewnętrzne

III.

Instalacje elektryczne

a.

instalacje elektryczne wewnętrzne,

b.

instalacje elektryczne zewnętrzne,

c.

drugostronne zasilanie energetyczne,

d.

rozbudowa centrali M.... 1,

e.

instalacja telewizji dozorowej zewnętrznej,

f.

finstalacja S w budynku istniejącym.

IV.

Instalacja transportu podwieszonego książek

V.

Instalacja systemu obsługi i zabezpieczenia książek

VI.

Wyposażenie meblowe

a.

wyposażenie w meble ruchome, regały przesuwane i stacjonarne,

b.

drobne wyposażenie uzupełniające i sprzęt gaśniczy.

VII.

Wyposażenie specjalistyczne

a.

wyposażenie specjalistyczne pracowni

b.

dostawa i montaż komory do odkażania zbiorów.

W § 1 ust. 2 Umowy Strony postanowiły, że Wykonawca zobowiązuje się do wykonania na rzecz Zamawiającego prac wyszczególnionych w § 1 ust. 1 Umowy zgodnie z warunkami zawartymi w:

* niniejszej umowie,

* specyfikacji technicznej i wykonania i odbioru robót budowlanych,

* ofercie technicznej i cenowej Wykonawcy,

* harmonogramie rzeczowo-finansowym,

* stwierdzonym podczas oględzin stanem technicznym budynku.

* przy czym całość ww. stanowi integralną część niniejszej Umowy.

Ponadto, zgodnie z § 1 ust. 3 Umowy wskazano, że wykonane roboty winny być zgodne z warunkami zawartymi w SIWZ i spełniać wymagania opisane w warunkach technicznych wykonania robót.

W § 4 ust. 1 Umowy strony ustaliły wartość przedmiotu zamówienia, wskazując kwotę należną za cały zakres robót (bez rozbicia na poszczególne elementy). Ust. 5 § 4 Umowy zawiera natomiast zasady płatności za wykonanie prac. Zgodnie z tym zapisem Umowy "Strony postanawiają, że płatność za wykonanie prac będzie realizowana w cyklu miesięcznym, zgodnie z zaawansowaniem prac potwierdzonych przez inspektora nadzoru w protokołach odbiorów częściowych robót, wg elementów zawartych w harmonogramie rzeczowo - finansowym. Faktura końcowa zostanie zapłacona po podpisaniu końcowego bezusterkowego protokołu odbioru prac przez Zamawiającego".

Dodatkowo Spółka wskazuje na załącznik nr... do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), który określa zakres prac oraz wymagania i parametry systemu obsługi i zabezpieczania książek (system). W treści załącznika nr. Uniwersytet wskazał "wymagania bezwzględne dotyczące elementów systemu". Jedno z takich wymagań dotyczy komputerów do obsługi Systemu. Uniwersytet wskazuje m.in., iż wartość dostawy powinna obejmować koszty ubezpieczenia, dostawy, montażu, (...) w tym VAT wg stawki 22%. Dalej Uniwersytet określa, że w "przypadku uzyskania przez Zamawiającego Zaświadczenia z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (zgodnie z ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. - Dz. U. Nr 54, poz. 35) pozwalającego na zastosowanie 0% stawki podatku VAT, Wykonawca zobowiązuje się do skorygowania ostatecznej faktury VAT i zastosowania 0% stawki podatku VAT.

Dla pełnego zobrazowania stanu faktycznego Spółka wskazuje, że załącznik nr... a i 11... b do SIWZ zawierają odpowiednio wykaz nowego sprzętu komputerowego niezbędnego do uruchomienia Systemu oraz arkusz cenowy za poszczególne elementy systemu, w tym za dostawę sprzętu komputerowego.

Z treści umowy wynika zatem, że przedmiot zamówienia stanowiło wykonanie określonych robót oraz wyposażenie gmachu biblioteki. Wykonanie robót wszakże powinno nastąpić zgodnie z warunkami zawartymi w SIWZ, które wskazują na zobowiązanie Spółki do zastosowania stawki 0% do dostawy sprzętu komputerowego po spełnieniu określonych warunków przez Uniwersytet.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Podatnik może skorygować ww. fakturę VAT nr.......... z dnia.....07.2006 r. i zastosować do dostawy sprzętu komputerowego stawkę 0% zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.; "Ustawa o VAT") opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 7 ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca postanowił, że co do zasady przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT świadczeniem usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, Natomiast w myśl art. 83 ust. 1 pkt 26 stawka 0% ma zastosowanie m.in. do dostawy sprzętu komputerowego, pod warunkiem, że dokonujący dostawy posiada stosowne zamówienie potwierdzone przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową.

W celu określenia prawidłowej stawki podatku VAT niezbędne jest ustalenie, czy Spółka dokonuje dostawy towarów, czy świadczenia usług. O zastosowaniu właściwej stawki VAT decyduje bowiem faktyczna czynność, z którą ustawa wiąże obowiązek podatkowy. Na powyższą regułę wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 stycznia 2008 r., sygn. I SA/Gd 940/07, w którym Sąd stwierdza, że "nie można przy tym zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, że o wysokości stawki powinna decydować interpretacja zapisów umowy łączącej obie spółki. Niezależnie bowiem od tego, jak strony określiły przedmiot umowy, o stosowaniu określonej stawki podatku będzie decydować faktyczna czynność, z którą ustawa wiąże obowiązek podatkowy, a nie ustalenia co do tego, jak określone czynności zostały w umowie oznaczone, nazwane".

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż w ramach zawartej Umowy Spółka świadczy usługi budowlano - instalacyjne oraz dokonuje dostawy sprzętu komputerowego. Konsekwencją takiego ustalenia stanu faktycznego jest przypisanie odpowiednich stawek VAT do tych czynności. I tak świadczenie usług budowlano-instalacyjnych w obiektach wskazanych w Umowie podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej 22% (zgodnie z art. 41 ust. 1 Ustawy o VAT), natomiast dostawa sprzętu komputerowego na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 Ustawy o VAT opodatkowana jest stawką 0%.

Warto dodać, iż do takiego samego wniosku prowadzi przyjęcie, że to jednak wyłącznie zapisy umowne decydują o zastosowaniu właściwej stawki podatku VAT. Spółka i Uniwersytet w zawartej Umowie wskazały w § 1 ust. 3, że wykonane roboty muszą spełniać wymagania SIWZ. Z kolei załącznik nr... do SIWZ stwierdza wprost, iż "w ramach zamówienia należy dostarczyć i zainstalować sprzęt komputerowy (fabrycznie nowy) zgodnie z wykazem (zał. nr 11a)". I dalej "w przypadku uzyskania przez Zamawiającego zaświadczenia z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (...) pozwalającego na zastosowanie 0% stawki VAT, Wykonawca zobowiązuje się do skorygowania ostatecznej faktury VAT i zastosowania 0% stawki podatku VAT".

Powyższe dobitnie wskazuje na intencje stron zawierających Umowę. Mimo, że w § 1 Umowy strony nie wskazały wprost na dostawę sprzętu komputerowego, to analizując całokształt stosunku zobowiązaniowego należy uznać, iż wyraźnie rozdzielały roboty budowlane od dostawy sprzętu komputerowego.

Istotne w przedmiotowej sprawie jest wskazanie, iż strony nie określiły wprost odrębnego wynagrodzenia za dostawę sprzętu w treści Umowy wyłącznie z uwagi na przepisy Ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, które uniemożliwiają dzielenie zamówienia na części. W efekcie strony nie miały możliwości odrębnego określenia wynagrodzenia za przedmioty objęte zamówieniem publicznym. Natomiast takie wynagrodzenie wynika wprost z kosztorysów elementów będących przedmiotem zamówienia. Należy wskazać także na zał.... b do SIWZ, który zawiera arkusz cenowy za elementy Systemu, w tym za dostawę sprzętu komputerowego

Powyższe argumenty wskazują jednoznacznie, że intencją stron było zawarcie umowy na świadczenie usług budowlanych oraz dostawę sprzętu komputerowego. Na obowiązek odrębnego opodatkowania dostawy sprzętu komputerowego wskazuje także to, że w ramach wykonania robót budowlano-instalacyjnych w gmachu biblioteki nie może mieścić się dostawa urządzenia jakim jest komputer Stanowisko w podobnej sprawie zajął Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, który w swoim piśmie z dnia 6 czerwca 2006 r., sygn. 1472/RPPI/443-413/06/MJ stwierdził, że "z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka wykonuje usługi budowlane oraz dokonuje dostawy urządzeń przeznaczonych na infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Wymienione zadania wchodzą w zakres inwestycji realizowanej przez Spółkę, w ramach wygranego przetargu, a polegającej na "rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w miejscowości X (...) W omawianym stanie faktycznym stosunek infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu do infrastruktury towarzyszącej pozostałemu budownictwu, w świetle wytycznych przekazanych przez Generalnego Inwestora wynosi 80% do 20% (...) Powyższy podział nie będzie miał jednak zastosowania w przypadku dostaw urządzeń, dokonywanych przez Spółkę w ramach wygranego przetargu. Preferencyjna stawka odnosi się bowiem jedynie do robót budowlano - montażowych, remontów i robót konserwacyjnych. W omawianej sytuacji Wnioskodawca oprócz usługi budowlanej dokonuje na rzecz Generalnego Inwestora dostaw urządzeń wykorzystywanych na potrzeby infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu zgodnie z wyżej podanym. Niemniej sposób wykorzystania objętych dostawą urządzeń nie będzie uprawniał, w zaistniałym stanie faktycznym, do zastosowania preferencyjnej stawki".

W kontekście powyższego, należy stwierdzić, że w istocie Spółka dokonywała zakupu sprzętu komputerowego, który nie był materiałem budowlanym, a jednocześnie nie stanowił roboty budowlanej. W rzeczywistości Spółka odsprzedawała sprzęt komputerowy Uniwersytetowi, co winno skutkować zastosowaniem stawki podatku właściwej do dostawy takiego towaru.

Intencją ustawodawcy wprowadzającego stawkę 0% na dostawę sprzętu komputerowego placówkom oświatowym było zastosowanie preferencji podatkowych do tego rodzaju podmiotów. Wskazana w przepisach Ustawy o VAT dokumentacja ma służyć jedynie potwierdzeniu, iż w istocie zakup został dokonany zgodnie z obowiązującymi procedurami prawnymi.

Na takim stanowisku stanął także Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku w piśmie z dnia 14 grudnia 2005 r., sygn. PP/443-98!05, w którym stwierdził, że "dokonując w dniu 2 września 2005 r. dostawy sprzętu komputerowego, nie posiadając przy tym wszystkich dokumentów potwierdzających, że towar jest przeznaczony dla placówki oświatowej - Spółka prawidłowo zastosowała stawkę podatku w wysokości 22%. Natomiast otrzymanie zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący placówkę oświatową - tym samym spełnienie warunku określonego w art. 83 ust. 14 ustawy o VAT uprawnia Podatnika do zastosowania do przedmiotowej dostawy stawki podatku w wysokości 0%. W takiej sytuacji właściwym dokumentem korygującym stawkę podatku jest Faktura VAT korekta".

Reasumując, wyodrębnienie odrębnej czynności opodatkowanej, jaką stanowi dostawa urządzeń komputerowych (dostawa towarów) możliwe jest w związku z tym, iż taki podział wynikał z całokształtu stosunku zobowiązaniowego łączącego strony, a także, w związku z tym, iż faktycznie miała miejsce dostawa towarów. W związku z tym, że Spółka nie dysponowała Zamówieniem oraz Zaświadczeniem w momencie dokonania dostawy sprzętu komputerowego, postąpiła w sposób prawidłowy wystawiając fakturę, w której zastosowała stawkę podatku w wysokości 22%. Jednocześnie, w związku z otrzymaniem wskazanych wyżej dokumentów w terminie późniejszym, ma prawo do zastosowania stawki 0% do wartości dostarczonego sprzętu komputerowego zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega co do zasady odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się między innymi przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast według art. 8 ust. 1 ww. ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15 tj.:

* opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do u stawy (art. 83 ust. 13),

* dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26a (art. 83 ust. 14 pkt 1),

* Dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego (art. 83 ust. 15).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła w dniu....... 2005 r. umowę cywilno - prawną z Uniwersytetem, w której zobowiązała się do wykonania prac budowlano - instalacyjnych oraz wyposażenie nowego gmachu biblioteki, które obejmowały roboty budowlane, instalacje wodno - kanalizacyjne, instalacje elektryczne, instalacja transportu podwieszonego książek, instalacja systemu obsługi i zabezpieczenia książek (wraz z materiałami niezbędnymi do wykonania tego montażu, tj. sprzętem komputerowym, będącego elementem, częścią składową systemu niezbędną do jego funkcjonowania - zakres prac oraz wymagania i parametry tego systemu określony został w załączniku nr... do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia), wyposażenie meblowe (w meble ruchome, regały przesuwane i stacjonarne, drobne wyposażenie uzupełniające i sprzęt gaśniczy) oraz wyposażenie specjalistyczne (pracowni, dostawa i montaż komory do odkażania zbiorów).

Strony ustaliły wartość przedmiotu zamówienia, wskazując kwotę należną za cały zakres robót (bez rozbicia na poszczególne elementy).

Roboty rozpoczęły się w roku 2005 a zostały zakończone w roku 2006.

W dniu... lipca 2006 r. Spółka wystawiła fakturę VAT nr......... dokumentującą wykonane usługi budowlano-instalacyjne zgodnie z protokołem odbioru, w której zafakturowała ww. komputery.

Po blisko półrocznym okresie czasu od zrealizowania inwestycji - pismem z dnia 21 lutego 2007 r. Uniwersytet przekazał Spółce Zamówienie z....01.2007 r. dotyczące dostawy wskazanego tam sprzętu komputerowego "zgodnie z umową z dnia......... 2005 r.", potwierdzone zaświadczeniem z dnia....02.2007 r. wydanym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wskazując, iż stanowią one podstawę do "zastosowania obniżonej stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% dla sprzętu komputerowego dostarczonego przez Spółkę przy realizacji tej inwestycji", bowiem przedmiotowy sprzęt jest przeznaczony dla placówki oświatowej.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, iż zgodnie z cyt. wyżej art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15, natomiast z zawartej umowy cywilno - prawnej ważnie wynika, iż jej przedmiotem było wykonanie przez Spółkę kompleksowej usługi budowlano - instalacyjnej wraz ze wszystkimi materiałami niezbędnymi do ich wykonania

oraz wyposażenia biblioteki. Zawarcie w załączniku nr... do Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) zapisu, że "przypadku uzyskania przez Zamawiającego Zaświadczenia z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu (zgodnie z ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. - Dz. U. Nr 54, poz. 35) pozwalającego na zastosowanie 0% stawki podatku VAT, Wykonawca zobowiązuje się do skorygowania ostatecznej faktury VAT i zastosowania 0% stawki podatku VAT nie zmienia faktu, iż czynnościami wykonywanymi przez Spółkę było świadczenie usług zgodnie z zawartą umową a nie dostawa towarów. Zatem, w tym przypadku brak jest podstaw do wyodrębnienia i zastosowania w stosunku do dostawy sprzętu komputerowego stawki w wysokości 0% zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy, a co za tym idzie dokonania korekty faktury VAT nr............... z dnia....07.2006 r., w której Spółka prawidłowo określiła stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22% dla kompleksowej usługi budowlano - instalacyjnej.

Jednocześnie organ podatkowy zauważa, iż zarówno powołane przez Spółkę wyroki zapadły jak i interpretacje prawa podatkowego wydane zostały w indywidualnych sprawach osadzonych w konkretnych stanach faktycznych i tylko do nich się zawężają, i w związku z tym nie mają mocy powszechnie obowiązującego prawa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl