IPPP1/443-503/14-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-503/14-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki - przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2014 r. (data wpływu 5 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Przedsiębiorcę z tytułu świadczonych usług doradczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Przedsiębiorcę z tytułu świadczonych usług doradczych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka (dalej jako "Spółka", "Wnioskodawca") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyposażenia łazienek (m.in. ceramiki i mebli łazienkowych, stelaży podtynkowych, baterii, wanien, kabin, urządzeń do hydromasażu i dodatków łazienkowych). Spółka jest importerem w Polsce ekskluzywnej armatury łazienkowej.

W ramach prowadzonej działalności Spółka współpracuje z wysokiej klasy doradcami, dzięki którym możliwe jest dostarczanie klientom Spółki specjalistycznych usług.

Wnioskodawca zamierza nabyć usługi o charakterze doradczym od osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (dalej jako "Doradca", "Przedsiębiorca"). Doradca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny dla celów podatku od towarów i usług i z tytułu świadczonych usług doradczych.

Doradca pełni na podstawie umowy o pracę funkcję prezesa zarządu w Spółce. Doradca posiada 94 udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Zarząd Spółki jest wieloosobowy.

Zgodnie z umową o pracę i wynikającym z niej zakresem obowiązków, Doradca jako prezes zarządu wykonuje na rzecz Spółki czynności polegające na kierowaniu (zarządzaniu) Spółką (m.in. sprawuje nadzór nad podległym personelem i komórkami organizacyjnymi Spółki, jak też podejmuje kluczowe decyzje inwestycyjne, personalne handlowe, jak też reprezentuje Spółkę na zewnątrz).

Spółka będzie wykorzystywać usługi doradcze nabywane od Doradcy dla celów prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Zgodnie z umową o świadczenie usług doradczych będzie wystawiał na rzecz Spółki faktury VAT z tytułu świadczonych usług. Usługi doradcze świadczone przez Przedsiębiorcę na rzecz Spółki obejmować będą m.in.:

* przygotowywanie opracowań dotyczących strategii krótko i długoterminowych Spółki na rynku polskim,

* uczestnictwo w negocjacjach i procesie zawierania umów z kontrahentami klientów Spółki,

* przygotowanie analiz dla potrzeb bieżącej działalności kontrahentów Spółki,

* przygotowanie w języku polskim i angielskim projektów ofert dla kontrahentów Spółki,

* prowadzenie w języku polskim i angielskim korespondencji handlowej z kontrahentami,

* opracowywanie koncepcji systemów dystrybucji i sprzedaży produktów Spółki,

* przygotowywanie raportów i analiz w zakresie możliwości rozwoju rynku dla dystrybucji,

* przygotowywanie zasad polityki handlowej, współtworzenie polityki cenowej Spółki,

* przygotowywanie planów inwestycyjnych Spółki w formie raportów, analiz oraz szczegółowych harmonogramów itp.,

* przygotowywanie rekomendacji w zakresie możliwości poprawy efektywności procesów biznesowych realizowanych w Spółce,

* udzielanie konsultacji w zakresie decyzji inwestycyjnych dotyczących rozpoczęcia lub rozszerzenia produkcji o nowe asortymenty,

* przygotowanie budżetu kosztów stałych w oparciu o wskazane przez zlecającego założenia,

* opracowanie krótko i długoterminowych szczegółowych planów strategicznych w zakresie planowania zakupów asortymentu,

* doradztwo w zakresie warunków bezpieczeństwa pracy, przestrzegania przepisów BHP,

* doradztwo w zakresie ustalania struktury i zasad wynagradzania pracowników,

* analiza założeń Spółki i udzielanie konsultacji w procesie ustalania i zatwierdzania zadań i celów sprzedaży,

* opracowywanie i aktualizacja strategii marketingowej, badanie potencjału rynkowego itp.,

* przygotowywanie analiz rynku ukierunkowanych na identyfikację nowych klientów i produktów,

* opiniowanie podejmowania kluczowych dla Spółki decyzji finansowych,

* doradztwo w zakresie planów inwestycyjnych Spółki,

* analiza rozwiązań zapewniających optymalną rentowność Spółki, jak również związanych z przyszłością Spółki - fuzje, przejęcia, reorganizacja lub sprzedaż marek etc.,

* doradztwo w zakresie sposobu kontroli kosztów działalności wszystkich struktur przedsiębiorstwa względem budżetu: kredytu, należności, płynność etc., doradztwo w zakresie optymalizacji kosztowej funkcjonowania Spółki,

* analiza ryzyka finansowego inwestycji, transakcji, lokat itp., rekomendacja inwestycji, przygotowywanie raportów, analiz i zaleceń w tym zakresie,

* opracowywanie, analizowanie krótko-, średnio-i długoterminowych strategii i planów finansowych Spółki,

* przygotowywanie rekomendacji w sterowaniu płynnością finansową Spółki,

* doradztwo w zakresie kontroli i rozliczeń z pracownikami Spółki,

* opiniowanie prawidłowości rozliczeń podatkowych.

Zgodnie z umową o świadczenie usług doradczych, którą Spółka zamierza zawrzeć z Przedsiębiorcą:

* usługi doradcze świadczone na rzecz Spółki będą świadczone przez Przedsiębiorcę osobiście lub przy pomocy pracowników lub współpracowników (podwykonawców),

* Przedsiębiorca będzie ponosić zupełną i wyłączną odpowiedzialność za działania zatrudnionych przez niego podwykonawców, którymi posługiwać się będzie przy świadczeniu usług na rzecz Spółki,

* Przedsiębiorca będzie ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z należytym świadczeniem usług doradczych,

* Przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat swoich czynności oraz ich wykonywanie,

* Przedsiębiorca będzie świadczył usługi doradcze jako niezależny przedsiębiorca, niepodlegający kierownictwu Spółki,

* Przedsiębiorca będzie posiadał swobodę w zakresie określenia miejsca i czasu wykonywania usług doradczych,

* Przedsiębiorca będzie ponosił koszty związane z wykonywaniem usług doradczych,

* Spółka może obniżyć wynagrodzenia Przedsiębiorcy w przypadku dostarczenia usług niewłaściwej jakości,

* Przedsiębiorca oświadcza, że wykonywane usługi doradcze wchodzą w zakres prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej,

* Przedsiębiorca nie działa w imieniu i na rzecz Spółki, ani na jej rachunek.

Umowa, na podstawie której będą świadczone usługi doradcze nie jest umową o zarządzanie przedsiębiorstwem ani inną podobną umową. Przedmiot umowy nie będzie bowiem obejmował usług ani czynności dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka uprawniona będzie do odliczania podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez Przedsiębiorcę z tytułu świadczonych usług doradczych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka stoi na stanowisku, że będzie uprawniona do odliczania podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez Przedsiębiorcę z tytułu świadczonych usług doradczych, w zakresie, w jakim usługi te będą wykorzystywane przez Spółkę dla potrzeb działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza dla celów podatku VAT obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jednocześnie, stosownie do art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

* z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: w szczególności z tytułu stosunku pracy);

* z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: w szczególności z tytułu umów zlecenia wykonywanych poza ramami pozarolniczej działalności gospodarczej i z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Jak wskazano powyżej, Doradca świadczyć będzie usługi doradcze na rzecz Spółki w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Usługi te będą świadczone przez Doradcę we własnym imieniu, bez względu na rezultat wykonywanych czynności, w sposób zorganizowany i ciągły. Spełnione więc są podstawowe przesłanki pozarolniczej działalności gospodarczej określone w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT.

Umowa o świadczenie usług doradczych nie ma charakteru umów o pracę. Umowa, na podstawie której będą świadczone usługi nie jest także umową o zarządzanie przedsiębiorstwem ani inną podobną umową. Jej przedmiot nie będzie bowiem obejmował usług ani czynności dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem. Umowa nie przewiduje, aby na jej podstawie Doradca mógł działać w imieniu i na rzecz Spółki, ani na jej rachunek, czy ryzyko. Doradca ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności wykonywanych w ramach umowy o świadczenie usług doradczych.

Spółka nie wyznacza także miejsca i czasu świadczenia usług doradczych. Ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą spoczywa na Doradcy, co w przypadku umowy o świadczenie usług doradczych ze Spółką, wynika m.in. z faktu, że Doradca ponosi koszty związane z wykonywaniem usług doradczych. Umowa przewiduje możliwość obniżenia wynagrodzenia Doradcy w przypadku dostarczenia usług niewłaściwej jakości.

Umowa o świadczenie usług doradczych, będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej Doradcy. Nie stanowi ona umowy zlecenia wykonywanych poza ramami pozarolniczej działalności gospodarczej. W umowie o usługi doradcze Doradca złoży Wnioskodawcy oświadczenie, że wykonywane usługi doradcze wchodzą w zakres prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wszelkie czynności zarządcze, które świadczy prezes Zarządu Spółki (jak wskazano w opisie stanu faktycznego), są przedmiotem umowy o pracę.

Zakres umowy o świadczenie usług i umowy o pracę jest rozbieżny i w żadnym wypadku Doradca nie świadczy usług zarządzania w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W konsekwencji przychody uzyskiwane na podstawie umowy o usługi doradcze na rzecz Wnioskodawcy nie są kwalifikowane dla celów p.d.o.f. jako przychody z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze. W konsekwencji, nie są spełnione negatywne przesłanki wymienione w art. 15 ust. 3 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, Doradcę należy uznać za podatnika VAT, uprawnionego do wystawiania faktur VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 10 oraz art. 124. Spółka będzie wykorzystywać usługi świadczone przez Przedsiębiorcę do celów działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Zdaniem Spółki, nie znajdą w analizowanym przypadku zastosowania wyłączenia z prawa do odliczenia podatku VAT, przewidziane w art. 88 ustawy o VAT. W związku z tym Spółka stoi na stanowisku, że będzie uprawniona do odliczania podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez Doradcę z tytułu świadczonych usług doradczych.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2013 r. (sygn. IPPP1/443-1106/12-4/MP) i z dnia 9 listopada 2012 r. (sygn. IPPP1/443-722/12-2/EK), organ podatkowy potwierdził, że podatnikowi nabywającemu usługi konsultacyjne od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego. Powyższe interpretacje dodatkowo potwierdzają stanowisko Spółki, że będzie ona uprawniona do odliczania podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez Doradcę z tytułu świadczonych usług doradczych, w zakresie, w jakim usługi Doradcy będą wykorzystywane przez Spółkę dla potrzeb działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Wynagrodzenie za świadczenie na rzecz Spółki usług doradczych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30c u.p.d.o.f.

Powyższe stanowisko Wnioskodawcy zostało potwierdzone między innymi w następujących interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego:

a. Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie:

* z dnia 15 marca 2010 r., nr IPPB1/415-982/09-2/AG,

* z dnia 20 stycznia 2011 r., nr IPPB1/415-970/10-4/EC,

* z dnia 27 października 2011 r., nr IPPB1/415-754/11-2/JB,

* z dnia 20 grudnia 2011 r., nr IPPB1/415-885/11-2/IF,

* z dnia 23 grudnia 2011 r., nr IPPB1/415-867/11-4/IF,

* z dnia 16 marca 2012 r., nr IPPB1/415-113/12-2/MS,

* z dnia 9 maja 2012 r. nr IPPB1/415-202/12-4/ES oraz

* z dnia 17 stycznia 2013 r., nr IPPB1/415-1503/12-4/EC;

b. Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach:

* z dnia 4 listopada 2011 r., nr IBPB1/1/415-848/11/ZK oraz

* z dnia 21 stycznia 2013 r., nr IBPB1/1/415-1323/12/ZK;

c. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy:

* z dnia 5 grudnia 2008 r., nr ITPB1/415-526b/08/IG,

* z dnia 3 lutego 2011 r., nr ITPB1/415-1050c/10/MR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy.

Z powyższych regulacji wynika, że podstawowym warunkiem dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek poniesionych wydatków z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zatem, aby podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku od towarów i usług oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem).

Katalog czynności pozbawiający podatnika prawa do odliczenia zawarty został w art. 88 cyt. ustawy. Stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni. Związek bezpośredni występuje wtedy, gdy zakupy służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Spółkę. O związku pośrednim mówimy wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami.

Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni, musi istnieć związek przyczynowo#8209;skutkowy między nabyciem towarów i usług a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu, ale poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki jako całości przyczynia się do generowania obrotów.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży wyposażenia łazienek (m.in. ceramiki i mebli łazienkowych, stelaży podtynkowych, baterii, wanien, kabin, urządzeń do hydromasażu i dodatków łazienkowych). W ramach prowadzonej działalności Spółka współpracuje z wysokiej klasy doradcami, dzięki którym możliwe jest dostarczanie klientom Spółki specjalistycznych usług. Wnioskodawca zamierza nabyć usługi o charakterze doradczym od osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (Doradca, Przedsiębiorca). Doradca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny dla celów podatku od towarów i usług z tytułu świadczonych usług doradczych. Spółka będzie wykorzystywać nabywane usługi doradcze dla celów prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT. Zgodnie z umową o świadczenie usług doradczych, Przedsiębiorca będzie wystawiał na rzecz Spółki faktury VAT z tytułu świadczonych usług. W odniesieniu do przedstawionej sytuacji Spółka powzięła wątpliwości odnośnie do tego, czy będzie uprawniona do odliczania naliczonego podatku VAT wykazanego na fakturach wystawianych przez Przedsiębiorcę z tytułu świadczonych przez niego usług doradczych.

Ustosunkowując się do powyższego należy stwierdzić, że aby Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanych od Doradcy faktur VAT, faktury te muszą dokumentować czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (o czym stanowi cyt. art. 88 ust. 3a pkt 2 powołanej ustawy). Zatem, aby odpowiedzieć na pytanie zawarte we wniosku, koniecznym jest w tym przypadku rozstrzygnięcie, czy świadczenie przez Przedsiębiorcę na rzecz Spółki opisanych we wniosku czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres tych czynności określony został odpowiednio w art. 7 oraz w art. 8 ww. ustawy. I tak, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres. Według ustawy o podatku od towarów i usług jest bowiem szersze od definicji usługi w rozumieniu klasyfikacji statystycznych. Przez świadczenie należy zatem rozumieć każde zachowanie się na rzecz innego podmiotu.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (ust. 2 ww. artykułu).

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane również w art. 9 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347/1, z późn. zm.), zgodnie z którym działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu (akapit drugi). Zgodnie z akapitem pierwszym ww. artykułu, podatnikiem jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Warunek, o którym mowa w art. 9 ust. 1, przewidujący, że działalność gospodarcza jest prowadzona samodzielnie wyklucza opodatkowanie VAT pracowników i innych osób, o ile są one związane z pracodawcą umową o pracę lub jakimikolwiek innymi więzami prawnymi tworzącymi stosunek prawny między pracodawcą a pracownikiem w zakresie warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy - art. 10 ww. Dyrektywy.

Dyrektywa zapewnia bardzo szeroki zakres działalności gospodarczej, obejmujący wszystkie etapy produkcji, dystrybucji i dostarczania towarów i usług. To, że działalność gospodarcza, która ma być traktowana jako taka, nie jest działalnością wykonywaną okazjonalnie, nie oznacza, że działalność ta musi osiągnąć pewną liczbę operacji lub osiągnąć określony poziom dochodu. Decydującym elementem jest wola lub zamiar osoby dokonującej czynności, aby brać udział w produkcji, dystrybucji lub dostarczaniu dóbr lub usług. Elementem definiującym działalność gospodarczą na gruncie przepisów Dyrektywy jest to, że osoba, w celu wykonywania swoich działań, wykorzystuje zasoby ludzkie lub rzeczowe w taki sam sposób, jak są one wykorzystywane przez producenta, handlowca lub osoby świadczące usługi. Działalność gospodarcza w rozumieniu Dyrektywy będzie miała miejsce, gdy zaistnieje zamiar wykorzystania i zorganizowania środków w celu wzięcia udziału w produkcji, dystrybucji towarów lub świadczeniu usług.

Należy jednak zaznaczyć, że nie wszystkie czynności wykonywane przez osoby fizyczne traktuje się jako wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą.

Na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy o VAT, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1.

z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.);

2.

(uchylony);

3.

z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Z kolei, zgodnie z art. 13 pkt 7 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się:

* przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych (pkt 7);

* przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7 (pkt 9).

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika ponadto, że dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty.

W okolicznościach niniejszej sprawy Spółka będzie nabywać od osoby prowadzącej działalność gospodarczą, będącej podatnikiem VAT czynnym, usługi o charakterze doradczym. Doradca pełni na podstawie umowy o pracę funkcję prezesa zarządu w Spółce. Jednak umowa, na podstawie której będą świadczone usługi doradcze nie jest umową o zarządzanie przedsiębiorstwem ani inną podobną umową. Przedmiot umowy nie będzie obejmował usług ani czynności dotyczących zarządzania przedsiębiorstwem. Zgodnie z umową o świadczenie usług doradczych Doradca będzie wystawiał na rzecz Spółki faktury VAT z tytułu świadczonych usług. Usługi doradcze świadczone przez Przedsiębiorcę na rzecz Spółki obejmować będą m.in.: przygotowywanie opracowań dotyczących strategii Spółki na rynku polskim, opracowywanie koncepcji systemów dystrybucji i sprzedaży produktów Spółki, przygotowywanie raportów i analiz w zakresie możliwości rozwoju rynku dla dystrybucji, przygotowywanie zasad polityki handlowej, współtworzenie polityki cenowej Spółki, przygotowywanie planów inwestycyjnych Spółki, przygotowanie budżetu kosztów stałych w oparciu o wskazane przez zlecającego założenia, doradztwo w zakresie warunków bezpieczeństwa pracy, przestrzegania przepisów BHP, doradztwo w zakresie ustalania struktury i zasad wynagradzania pracowników, analiza założeń Spółki i udzielanie konsultacji w procesie ustalania i zatwierdzania zadań i celów sprzedaży, doradztwo w zakresie planów inwestycyjnych Spółki, doradztwo w zakresie sposobu kontroli kosztów działalności wszystkich struktur przedsiębiorstwa względem budżetu: kredytu, należności, płynność, doradztwo w zakresie optymalizacji kosztowej funkcjonowania Spółki. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że usługi doradcze świadczone na rzecz Spółki będą świadczone przez Przedsiębiorcę osobiście lub przy pomocy pracowników lub współpracowników (podwykonawców), Przedsiębiorca będzie ponosić zupełną i wyłączną odpowiedzialność za działania zatrudnionych przez niego podwykonawców, którymi posługiwać się będzie przy świadczeniu usług na rzecz Spółki, będzie również ponosił pełne ryzyko gospodarcze związane z należytym świadczeniem usług doradczych i odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat swoich czynności oraz ich wykonywanie. Ponadto, Doradca będzie świadczył usługi doradcze jako niezależny przedsiębiorca, niepodlegający kierownictwu Spółki, będzie posiadał swobodę w zakresie określenia miejsca i czasu wykonywania usług doradczych, będzie też ponosił koszty związane z wykonywaniem usług doradczych. W przypadku dostarczenia usług niewłaściwej jakości - Spółka może obniżyć wynagrodzenie Przedsiębiorcy. Doradca nie działa w imieniu i na rzecz Spółki, ani na jej rachunek. Przedsiębiorca oświadcza, że wykonywane usługi doradcze wchodzą w zakres prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego w kontekście powołanych wyżej regulacji prawnych wynika, że w analizowanej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT. Umowa o świadczenie usług doradczych nie ma charakteru umowy o pracę i jak wskazał Wnioskodawca, przychody uzyskiwane przez Doradcę na podstawie umowy o usługi doradcze nie są kwalifikowane dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych jako przychody z umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze. Z opisu sprawy wynika również, że Przedsiębiorca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą (usługami doradczymi). Tym samym należy uznać, że świadczone przez tego Przedsiębiorcę czynności w ramach umowy o świadczenie usług doradczych będą spełniać definicję działalności gospodarczej zgodnie z ustawą o VAT, w efekcie czego Doradca, z tytułu wykonywania ww. czynności, będzie podatnikiem podatku od towarów i usług zobowiązanym do rozliczenia tego podatku.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Stosownie jednak do treści art. 146a pkt 1 cyt. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Przedsiębiorca, będący podatnikiem podatku VAT z tytułu świadczenia usług doradczych, wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą i winien uzyskane z tego tytułu wynagrodzenie opodatkować podatkiem VAT według stawki 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT. Dla opisanych we wniosku czynności ustawodawca nie przewidział bowiem preferencyjnych stawek podatku od towarów i usług ani w przepisach ustawy, ani rozporządzeń wykonawczych.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym, że nabywane przez Spółkę od Doradcy usługi związane będą z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, to przesłanka wynikająca z art. 86 ust. 1 ustawy będzie spełniona. Ponadto, nie zaistnieje w tym przypadku przesłanka negatywna, wyłączająca prawo do odliczenia podatku, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy.

Tym samym Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Przedsiębiorcę w związku z nabywanymi usługami doradczymi.

Mając powyższe na względzie, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl