IPPP1-443-497/09-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-497/09-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2009 r. (data wpływu 21 maja 2009 r.), uzupełnionego w dniu 26 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 16 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem prawa do znaku towarowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia aportem prawa do znaku towarowego.

Wniosek uzupełniony został w dniu 26 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.)

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza wnieść do tej spółki przysługujące jej prawo do znaku towarowego. Wniesienie tego wkładu ma się odbyć w ramach podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki. Osoba ta jest przedsiębiorcą (prowadzi indywidualną działalność gospodarczą), jednakże prawo do znaku towarowego, które zamierza wnieść do spółki nie wchodzi w skład majątku służącego tej osobie do prowadzenia działalności gospodarczej, ani w żaden sposób nie jest związane z jej wykonywaniem. Ponadto działalność gospodarcza wykonywana przez tę osobę fizyczną nie jest związana w żaden sposób z działalnością spółki.

W odpowiedzi na wezwanie organu podatkowego z dnia 16 czerwca 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprostował również informacje dotyczące posiadanego prawa do znaku towarowego (znaku graficznego) informując, iż prawo do znaku towarowego jest związane z prowadzoną działalnością indywidualną.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy osoba fizyczna wnosząc ww. wkład do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której jest wspólnikiem, dokonuje w ten sposób czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jeżeli tak, to czy jest ona obowiązana wystawić z tego tytułu fakturę VAT dla spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy czynność taka nie byłaby przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie zaś z art. 15 tej ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego artykułu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z przytoczonych regulacji wynika, iż opodatkowana podatkiem od towarów i usług jest czynność wykonywana przez osobę, która prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, przy czym czynność ta musi być związana z wykonywaniem tej działalności, w szczególności musi ona pociągać ze sobą zmiany w zakresie majątku wykorzystywanego przez podatnika do wykonywania tej działalności. W przeciwnym razie czynność ta nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie osoba fizyczna jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnosi do niej wkład w postaci prawa do znaku towarowego, które nie służy tej osobie do prowadzenia działalności gospodarczej, Ponadto działalność gospodarcza wykonywana przez tę osobę fizyczną nie jest związana w żaden sposób z działalnością spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług następuje wówczas, jeżeli zostaną spełnione przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepisy art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą - i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ww. ustawy lub działającą w takim charakterze.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).Przez towar należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wskazuje art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Na podstawie przywołanego powyżej art. 8 ustawy stwierdzić należy, iż usługami są nie tylko czynności, które zostały wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, ale także każde zachowanie podatnika wobec nabywcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które nie jest dostawą towarów. Zatem, świadczeniem usług będzie także m.in., zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

O dokonanej czynności za wynagrodzeniem można mówić w sytuacji, gdy:

* istnieje ścisły związek pomiędzy wykonanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami,

* wynagrodzenie może być wyrażone w pieniądzu,

* związek, o którym mowa powyżej ma charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za dane świadczenie.

Wniesienie aportu w postaci praw do znaków towarowych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spełnia powyższe warunki posiadając wspomniany przymiot odpłatności. W szczególności w przypadku aportu:

* mamy do czynienia ze stosunkiem prawnym wspólnika ze spółką, do której wnoszony jest aport (tj. w analizowanej sytuacji - Wnioskodawcy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością),

* istnieje bezpośredni związek pomiędzy danym świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem (w formie ogółu praw i obowiązków w spółce z o.o.), będącym świadczeniem wzajemnym,

* wynagrodzenie otrzymane w zamian za wniesienie aportu w postaci ogółu praw do znaków towarowych posiada określoną wartość ekonomiczną, którą można wyrazić w pieniądzu.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zamierza wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w której jest wspólnikiem, przysługujące mu prawo do znaku towarowego. Wniesienie tego wkładu ma się odbyć w ramach podwyższenia kapitału zakładowego spółki. Jednocześnie Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą, jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, a prawo do znaku towarowego (jak zostało wskazane w uzupełnieniu do wniosku z dnia 25 czerwca 2009 r.) jest związane z prowadzoną przez niego działalnością indywidualną.

Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest prawo do znaku towarowego. Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż wniesienie prawa do zarejestrowanego znaku towarowego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w postaci aportu niepieniężnego nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług.

Powyższa czynność spełnia natomiast definicję odpłatnego świadczenia usług i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie, zgodnie z brzmieniem art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnicy, o których mowa w art. 15 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się m.in. odpłatne świadczenie usług.

Reasumując, czynność wniesienia aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w postaci prawa do znaku towarowego będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług (w rozumieniu art. 8 ust. 1 w powiązaniu z art. 5 ust. 1 ustawy) i konsekwentnie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych. Wnioskodawca zobowiązany będzie do udokumentowania omawianej transakcji aportu fakturą VAT, wystawioną na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl