IPPP1/443-482/09-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-482/09-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uczelni, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2009 r. (data wpływu 18 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z poniesionymi wydatkami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z poniesionymi zakupami.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Uczelnia przygotowuje projekt pn.: "Centrum Studiów Inżynierskich". Inwestycja umieszczona została w indykatywnym wykazie indywidualnych projektów kluczowych Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013, pod pozycją nr 8.

Omawiane przedsięwzięcie polegało będzie na budowie i wyposażeniu zespołu obiektów naukowo-dydaktycznych, zlokalizowanych we wsi D.... W skład przedmiotowego kompleksu wchodziły będą:

* laboratorium lotnicze - obiekt parterowy o bryle pięcioczłonowej połączonej holem, podzielonej według kryterium uciążliwości i wysokości poszczególnych pracowni (długość budynku: 162 m, szerokość: od 16 do 5 m, wysokość: od 4,30 do 7,83 m);

* laboratorium mechaniki i budowy maszyn - obiekt parterowy o bryle dwuczłonowej, połączonej holem (długość budynku: 104 m, szerokość: od 30 do 36 m, wysokość: od 4,30 do 13,19 m); towarzysząca infrastruktura techniczna obejmowała będzie:

* sieć wodociągową oraz kanalizację sanitarną wraz z przyłączami;

* kanalizację deszczową (odprowadzenie wód z budynków laboratoriów, parkingów, placów postojowych oraz dróg dojazdowych);

* instalację grzewczą - urządzenia i sieć;

* system wentylacji;

* klimatyzację w części laboratoriów;

* sieć energetyczną zewnętrzną i wewnętrzną oraz stację transformatorową;

* sieć teleinformatyczną wewnętrzną wraz z doprowadzeniem Internetu do obiektów;

* wewnętrzną i zewnętrzną sieć monitoringową;

* małą architekturę m.in. parkingi samochodowe dla ok. 120 pojazdów, chodniki oraz wewnętrzne drogi dojazdowe;

* ogrodzenie terenu.

Rzeczowa realizacja inwestycji przypadnie na lata 2009 - 2011. Całkowita wartość projektu - na mocy umowy dotyczącej przygotowania projektu indywidualnego, podpisanej w dniu 31 marca 2008 r. - wynosi 34.008.000 PLN. Projekt finansowany będzie ze środków: PORPW oraz funduszy własnych uczelni. Ostateczny montaż finansowy określony zostanie w umowie o dofinansowanie projektu. Do końca kwietnia 2009 r. wykonane zostały wstępne prace niezbędne do opracowania dokumentacji technicznej projektu, tj. zlecono przygotowanie koncepcji architektonicznej, badań geologiczno-inżynierskich, mapy prawnej oraz wystąpiono o wydanie decyzji środowiskowej (łączna kwota poniesionych wydatków wynosi 150.034,20 PLN).

W II kwartale 2009 r. zakończą się prace związane z przygotowaniem właściwych projektów technicznych oraz studium wykonalności. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na przełomie III i IV kwartału br. W ramach realizacji inwestycji uczelnia zakupi usługi związane z wykonaniem robót budowlano-montażowych oraz instalacyjnych, promocją projektu, nadzorem autorskim i inwestorskim. W ramach dostaw wyposażenia zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, meble, pomoce dydaktyczne, komputery, oprogramowanie oraz sprzęt gospodarczy.

W omawianych obiektach prowadzone będzie kształcenie studentów na następujących kierunkach:

* mechanika i budowa maszyn - specjalności: inżynieria lotnicza; nawigacja lotnicza i lądowa; nawigacja lotnicza i lądowa ze specjalnością: pilotaż samolotowy; mechanika lotnicza; informatyka w systemach produkcyjnych; technologia maszyn;

* elektrotechnika - specjalności: przetwarzanie i użytkowanie energii elektrycznej; energie odnawialne w elektrotechnologiach.

Planuje się uruchomienie następujących pracowni dydaktycznych:

laboratorium mechaniki i budowy maszyn

a.

laboratorium inżynierii materiałowej;

b.

laboratorium obróbki cieplno - chemicznej;

c.

laboratorium technik i systemów pomiarowych;

d.

laboratorium obróbki ubytkowej;

e.

laboratorium wytrzymałości materiałów;

f.

laboratorium tworzyw polimerowych;

g.

laboratorium obróbki plastycznej metali;

h.

laboratorium spajalnictwa;

i.

laboratorium fizyki i termodynamiki;

j.

laboratorium chemii;

k.

laboratorium elektrotechniki i elektroniki.

laboratorium lotnicze

a.

laboratorium aerodynamiki i mechaniki płynów - składające się z dwóch pracowni: tunel aerodynamiczny (dydaktyczny) i mechanika płynów;

b.

laboratorium komputerowego wspomagania projektowania i badań konstrukcji lotniczych;

c.

laboratorium symulacji lotów statków powietrznych;

d.

laboratorium psychologii i ergonomii lotniczej;

e.

laboratorium budowy i eksploatacji techniki lotniczej;

f.

laboratorium badań nieniszczących konstrukcji lotniczych;

g.

laboratorium awioniki i systemów sterowania;

h.

warsztaty lotnicze;

i.

laboratorium nawigacji lotniczej;

j.

laboratorium meteorologii lotniczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość odliczenia podatku VAT, zawartego w fakturach, w całości lub części, w odniesieniu do planowanych zakupów towarów i usług przez Uczelnię w ramach projektu pn. "Centrum Studiów Inżynierskich", finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej oraz Budżetu Państwa.

Zdaniem Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 86 ust. 1 (ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 - z późn. zm.)) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W zał. nr 4 do ww. ustawy, dotyczącym wykazu usług zwolnionych od podatku VAT, znajdują się usługi w zakresie edukacji.

W związku z tym, że towary i usługi nabyte w ramach realizowanego projektu będą wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych (związanych z edukacją) - podatnikowi nie będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych (czynności zwolnione od podatku VAT oraz czynności niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT).

W myśl art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.), podstawowymi zadaniami uczelni (...) są:

1.

kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej;

2.

wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;

3.

prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych;

4.

kształcenie i promowanie kadr naukowych;

5.

upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;

6.

kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy

7.

stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;

8.

działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę wynika, iż Uczelnia przygotowuje projekt pn.: "Centrum Studiów Inżynierskich". Omawiane przedsięwzięcie polegało będzie na budowie i wyposażeniu zespołu obiektów naukowo-dydaktycznych. W skład przedmiotowego kompleksu wchodziły będą: laboratorium lotnicze oraz laboratorium mechaniki i budowy maszyn, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Projekt finansowany będzie ze środków PORPW oraz funduszy własnych uczelni. W ramach realizacji inwestycji uczelnia zakupi usługi związane z wykonaniem robót budowlano-montażowych oraz instalacyjnych, promocją projektu, nadzorem autorskim i inwestorskim. W ramach dostaw wyposażenia zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt laboratoryjny, meble, pomoce dydaktyczne, komputery, oprogramowanie oraz sprzęt gospodarczy. W przedmiotowych obiektach prowadzone będzie kształcenie studentów na kierunkach: mechanika i budowa maszyn oraz elektrotechnika. Towary i usługi nabyte w ramach realizowanego projektu będą wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych (związanych z edukacją).

Mając powyższe na względzie, z uwagi na niespełnienie podstawowej przesłanki określonej w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkującej prawo do odliczenia, jaką jest związek dokonanych zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu pn. "Centrum Studiów Inżynierskich".

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl