IPPP1-443-465/11-2/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-465/11-2/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2011 r. (data wpływu 16 marca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki związane z realizacją projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest płatnikiem podatku VAT. Wszelkie prowadzone działania mają charakter społeczny. Stowarzyszenie jest po realizacji "Małego projektu" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego na lata 2007 - 2013. Projekt został zrealizowany w grudniu 2010 r. W ramach tego projektu została zrealizowana operacja pt "Warsztaty kulinarne z przygotowaniem potraw wigilijnych". Warsztaty zakończyły się wspólną kolacją wigilijną połączoną ze śpiewaniem kolęd. Śpiewom przewodniczył zespół ludowy "W.". Bardzo ważnymi uczestnikami warsztatów były dzieci i młodzież. Wnioskodawcy zależało głównie na tym, by tej grupie społeczności przekazać jak najwięcej informacji i ciekawostek o samych potrawach wigilijnych i ich przygotowywaniu, jak również o związanych z wieczorem wigilijnym zwyczajach w regionie Wnioskodawcy. Warsztaty obejmowały również nakrycie i dekorację stołu wigilijnego, co było objęte konkursem. W bardzo rodzinny nastrój wprowadziło wspólne kolędowanie. Między innymi dzięki takim warsztatom ożywia się życie kulturalne i towarzyskie w świetlicach wiejskich. Dzięki temu możemy powracać i kultywować naszą narodową, a szczególnie lokalną tradycję. Koszt projektu obejmował:

* zakup sprzętu AGD

* zakup akcesoriów do kuchni (wałki, miski itp.)

* wynagrodzenie dla osoby prowadzącej warsztaty (umowa o dzieło)

* wynajem świetlicy

* honorarium dla zespołu ludowego "W."

* nagroda za najpiękniejszy stroik świąteczny.

Udział w warsztatach był bezpłatny. Środki własne jakimi dysponuje stowarzyszenie pochodzą ze składek członkowskich oraz z darowizn.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Stowarzyszenie może odliczyć naliczony podatek VAT z faktur, które otrzymało od dostawców towarów i usług.

Według Wnioskodawcy, Stowarzyszenie nie ma takiej możliwości ponieważ, nie jest zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT, nie figuruje w rejestrach podatników VAT. Tym samym podatek VAT jest dla Stowarzyszenia kosztem kwalifikowanym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (przypadek ten nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie).

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Z analizy akt sprawy wynika, iż Wnioskodawca w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju na lata 2007 -2013" realizował projekt pn "Warsztaty kulinarne z przygotowaniem potraw wigilijnych". Celem projektu było przekazanie lokalnej społeczności jak najwięcej informacji i ciekawostek o zwyczajach związanych z wieczorem wigilijnym, ożywienie życia kulturalnego i towarzyskiego społeczności wiejskiej, kultywowanie narodowej - a szczególnie lokalnej tradycji. Udział w warsztatach był bezpłatny. Koszt ww. projektu obejmował: zakup akcesoriów do kuchni i sprzętu AGD, wynagrodzenie osoby prowadzącej warsztaty, wynajem świetlicy, honorarium dla zespołu ludowego, nagroda dla laureata konkursu na najpiękniejszy stroik świąteczny. Środki, którymi dysponuje Stowarzyszenie pochodzą ze składek członkowskich oraz z darowizn. Wnioskodawca nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie jest podatnikiem podatku VAT.

Mając na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawione we wniosku okoliczności stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi w związku z realizacją projektu - związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów nie będących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż Wnioskodawca realizując operację pn "Warsztaty kulinarne z przygotowaniem potraw wigilijnych" nie będzie wykonywać żadnych czynności opodatkowanych, a ponadto Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.

Reasumując, Wnioskodawca nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na realizację projektu "Warsztaty kulinarne z przygotowaniem potraw wigilijnych".

Jednocześnie wskazać należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl