IPPP1-443-453/10-4/AS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-453/10-4/AS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2010 r. (data wpływu 29 kwietnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 czerwca 2010 r. (data wpływu 16 czerwca 2010 r.) w odpowiedzi na wezwanie z dnia 4 czerwca 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* opodatkowania przekazania udziału w zysku z tytułu sprzedaży prawa do eksploatacji filmu - jest prawidłowe,

* dokumentowania czynności przekazania udziału w zysku fakturą VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT i prawidłowego dokumentowania wewnętrznych rozliczeń pomiędzy Stronami wynikających z umowy koprodukcji z tytułu podziału zysku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podejmuje się tzw. wspólnych przedsięwzięć, tj. zawiera umowy koprodukcji na produkcję filmów (część produkcji finansuje Spółka, część Koproducent).

Zgodnie z zapisami umowy Koproducent posiada prawo do eksploatacji filmu w Polsce i za granicą.

Ze swojej strony Koproducent zobowiązany jest do dystrybucji filmów i osiąga obroty z tytułu sprzedaży prawa do eksploatacji filmów dla kontrahentów krajowych i zagranicznych.

Tak więc Koproducent dystrybuuje film, a następnie przesyła Wnioskodawcy raport ze sprzedaży.

Część zysku, z tytułu sprzedaży prawa do eksploatacji filmu, na podstawie kwartalnych/półrocznych raportów z eksploatacji filmu, Koproducent przekazuje dla Spółki, tj. w wysokości odpowiadającej udziałowi w koprodukcji filmu, na podstawie wystawionej przez Spółkę faktury z adnotacją transakcja nie podlega VAT.

Zapłatę w ramach podziału zysku Spółka traktuje jako czynność nie podlegającą opodatkowaniu VAT i na kwotę odpowiadającą udziałowi w zyskach Wnioskodawca wystawia koproducentowi fakturę z adnotacją czynność nie podlega VAT, jako dokument, który służy Stronom we wzajemnych rozliczeniach. Na podstawie tak wystawionego dokumentu Spółka otrzymuje kwotę odpowiadającą udziałowi w zyskach, zgodną z otrzymanym raportem i wystawioną przez Wnioskodawcę fakturą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że otrzymana kwota od Koproducenta w ramach podziału zysku traktowana jest jako zapłata za czynność nie podlegającą opodatkowaniu VAT i dokumentowana jest fakturą z adnotacją czynność nie podlega VAT, jako dokument służący tylko do wzajemnych rozliczeń Stron.

Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej ustawa o VAT. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podlegają:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów;

* import towarów;

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Na podstawie powyższego przepisu, rozliczenia z tytułu udziału w zysku z eksploatacji filmu w Polsce i za granicą nie mogą być uznane za dostawę towarów. Nie dochodzi pomiędzy Spółką i Kontrahentem do jakiejkolwiek dostawy towarów czy też świadczenia usług. W przedmiotowym stanie faktycznym, nie występuje dostawa towarów na terytorium kraju, eksport ani import towarów, a także wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem czy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Aby mówić o czynności opodatkowanej, jaką jest odpłatne świadczenie usług muszą zaistnieć okoliczności:

* musi być spełnione określone świadczenie na rzecz usługobiorcy (realizowana musi być transakcja),

* transakcja nie może mieć charakteru rzeczowego (nie jest wydany towar),

* musi mieć miejsce odpłatność (ekwiwalentność świadczeń).

W doktrynie prawa podatkowego szeroko podkreśla się, że usługa może podlegać opodatkowaniu wyłącznie wówczas, gdy pomiędzy świadczeniem a uzyskanym wynagrodzeniem istnieje bezpośredni związek. Np. J. Martini, Ł Karpiesiuk "VAT w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości", Warszawa 2005, str. 51, zwracają uwagę na fakt, że "usługa podlega opodatkowaniu wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy wynagrodzeniem (kwotą należną) a świadczeniem. Jeśli pobierana jest opłata niezależnie od tego, czy świadczenie zostanie dokonane, czy też w jakim stopniu, brak jest bezpośredniego związku między wynagrodzeniem a świadczeniem - takie świadczenie nie podlega więc opodatkowaniu".

W związku z powyższym podział zysków z eksploatacji filmu w Polsce i za granicą nie może być uznany za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, ponieważ przekazanie zysków nie jest ani dostawą towarów ani świadczeniem usług.

Mimo bardzo szerokiej definicji usługi dla celów podatku VAT nie można uznać za usługę każdego zdarzenia nie stanowiącego dostawy towarów. W analizowanym przypadku zapłata w ramach podziału zysków wynika ze wspólnego przedsięwzięcia - ze wspólnej produkcji filmu i nie stanowi wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu VAT, gdyż Wnioskodawca nie wykonuje żadnego świadczenia na rzecz Koproducenta, Koproducent na rzecz Wnioskodawcy.

Nie ma w przedmiotowej sytuacji ekwiwalentności świadczeń. Podział zysków ze wspólnej produkcji filmu nie jest formą zapłaty za jakiekolwiek świadczenia wykonane przez Koproducenta.

Dlatego też, w związku z powyższymi przepisami zdaniem Wnioskodawcy czynność przekazania Spółce części zysku nie jest dostawą towarów, ani też świadczeniem usług i jest poza obszarem VAT.

Zdaniem Spółki przekazana przez Koproducenta część udziału w zysku nie powinna być przez Wnioskodawcę dokumentowana fakturami VAT z wykazanym podatkiem VAT. W świetle przepisów ustawy VAT jest to nieprawidłowe, gdyż nie dokumentowałyby one zapłaty za świadczenie usług lub dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Także rachunek jako dokument wystawiany na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej za świadczone usługi lub dostarczone towary w razie braku obowiązku wystawienia faktury VAT nie byłby właściwym dokumentem, gdyż Koproducent ani Wnioskodawca nie świadczą sobie wzajemnie usług.

W związku z tym zdaniem Wnioskodawcy techniczne udokumentowanie przelewów na rzecz Spółki w ramach podziału zysków nie powinno odbywać się za pomocą faktur VAT, z wykazanym podatkiem VAT (które, są szczególnym rodzajem faktury, wystawianym przez podatników podatku VAT, podlegającym przepisom w zakresie VAT), czy rachunków, lecz powinno odbywać się za pomocą faktur z adnotacją czynność nie podlega VAT, jako dokument, który służy kontrahentom we wzajemnych rozliczeniach. W praktyce - jeśli chodzi o kwestię dokumentowania transakcji, które są poza obszarem ustawy VAT - firmy dokumentują transakcje, które nie podlegają VAT fakturami z adnotacją nie podlega VAT. Spółka też otrzymuje takie faktury ewentualnie noty. W przepisach podatkowych nie określono w jaki sposób dokumentować transakcje nie podlegające przepisom ustawy VAT.

Stanowisko, zgodnie z którym świadczenia wynikające ze wspólnego przedsięwzięcia nie podlegają opodatkowaniu znajduje potwierdzenie w pismach organów podatkowych, np. pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 sierpnia 2008 r., sygn. IPPP1/443-908/08-9/IG, w którym organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika odstępując od uzasadnienia. Natomiast podatnik wskazał m.in. że "Zdaniem Wnioskodawcy: wewnętrzne rozliczenia Stron, w szczególności wypłata Stronom odpowiedniej dla każdej z nich części z zysku (z wynagrodzenia od Miasta), w tym wypłata należna Liderowi, powinny być traktowane jako nie podlegający opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podział zysku, nie jako zapłata z tytułu jakichkolwiek świadczeń." Oraz "Wypłata z tytułu wspomnianego podziału części z zysku (z wynagrodzenia od Miasta) powinna być dokumentowana np. notą księgową/obciążeniową."

Podobne stanowisko zostało potwierdzone w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. IPPP1/443-547/07-2/GD oraz piśmie tego samego organu o sygn. IPPP1/443-547/07-3/GD. Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w orzecznictwie, np. wyrok WSA w Kielcach z dnia 12 listopada 2009 r., sygn. I SA/Ke 388/09.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za:

* prawidłowe w zakresie opodatkowania przekazania udziału w zysku z tytułu sprzedaży prawa do eksploatacji filmu,

* nieprawidłowe w zakresie dokumentowania czynności przekazania udziału w zysku fakturą VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Ponadto art. 8 ust. 3 ustawy stanowi, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z opisu sprawy wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podejmuje się tzw. wspólnych przedsięwzięć, tj. zawiera umowy koprodukcji na produkcję filmów (część produkcji finansuje Wnioskodawca, część koproducent). Zgodnie z zapisami umowy koproducent posiada prawo do eksploatacji filmu w Polsce i za granicą. Koproducent jest zobowiązany do dystrybucji filmów i osiąga obroty z tytułu sprzedaży prawa do eksploatacji filmów. Część zysku, z tytułu sprzedaży prawa do eksploatacji filmu, na podstawie raportów z eksploatacji filmu, koproducent przekazuje Spółce, w wysokości odpowiadającej udziałowi w koprodukcji filmu, na podstawie wystawionej przez Spółkę faktury z adnotacją, iż transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 ustawy. Zauważyć jednak należy, iż usługą będzie tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.

W związku z powyższym czynność podlega opodatkowaniu jedynie wówczas, gdy wykonywana jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Przy czym związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.

Z opisu sprawy wynika, iż celem podmiotów współfinansujących ww. przedsięwzięcie, tj. film, jest wytworzenie współwłasnego składnika majątku. Zatem jest to działanie na swoją rzecz, a nie czynność na rzecz podmiotów trzecich. Oba podmioty są zainteresowane w uzyskiwaniu dochodów od osób trzecich, a nie wzajemnej wymianie świadczeń. Skutkiem działania koprodukcji jest wytworzenie utworu audiowizualnego, do którego prawa będą posiadały wszystkie współfinansujące go podmioty (adekwatnie do włożonych środków).

Nabycie praw autorskich do filmu przez producenta i koproducenta następuje nieodpłatnie na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. z 2006 r. Dz. U. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), z chwilą stworzenia utworu.

W świetle powyższego przekazanie przez koproducenta części zysku wynikającego z udziału Spółki nie jest wynagrodzeniem za świadczone usługi, stanowi natomiast element wzajemnych rozliczeń między stronami umowy. Przekazanie części zysku wynika z zawartej umowy dotyczącej realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Czynność ta nie rodzi skutków w podatku od towarów i usług.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę, stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (...).

W świetle art. 2 pkt 22 ustawy przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Jak wynika z powyższego fakturami VAT dokumentuje się jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności niepodlegające opodatkowaniu tym podatkiem dokumentuje się notami księgowymi lub innymi dowodami księgowymi w rozumieniu ustawy o rachunkowości.

Biorąc pod uwagę przytoczone unormowania stwierdzić należy, iż przekazanie przez koproducenta części zysku wynikającego z udziału Spółki we wspólnym przedsięwzięciu nie stanowi świadczenia usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, czynność ta nie powinna być dokumentowana fakturą VAT, lecz innym dowodem księgowym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl