IPPP1-443-437/07-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-437/07-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2007 r. (data wpływu 5 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania faktur przez nabywcę w imieniu dostawcy-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości wystawiania faktur przez nabywcę w imieniu dostawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka stale współpracuje z salonami samochodowymi będącymi podatnikami podatku VAT. Spółka nabywa od salonów samochodowych pojazdy będące przedmiotem umów leasingu. Ponadto, salony samochodowe świadczą na rzecz Spółki usługi pośrednictwa finansowego (oferowanie oraz zawieranie umów leasingu) oraz usługi polegające na rejestracji samochodów będących przedmiotem leasinguna rzecz Spółki. Za dokonane dostawy towarów oraz wykonane usługi salony samochodowe wystawiają na rzecz Spółki faktury VAT. Spółka rozważa zawarcie z salonami samochodowymi umów upoważniających Spółkę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów - w imieniu i na rachunek salonów samochodowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy upoważnienie do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów przez Spółkę w imieniu salonów samochodowych może obejmować jedynie usługi pośrednictwa finansowego świadczone przez salony samochodowe.

Strona wskazuje, iż zgodnie z § 10 ust. 2 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, umowa upoważniająca do wystawienia faktur przez nabywcę powinna m.in. zawierać postanowienie, że podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługę nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy.

W przekonaniu Spółki, cytowany powyżej przepis należy interpretować w ten sposób, że dostawca towarów/świadczący usługę nie może wystawiać faktur za dostawę towarów/ wykonania usług, do fakturowania których został upoważniony nabywca.

Zdaniem Spółki, celem wskazanego przepisu jest zapobiegnięcie sytuacjom, w których dochodziłoby do podwójnego wystawiania faktur - raz przez dostawcę towarów/usługodawcę i drugi raz przez nabywcę towaru/ usługi.

Ograniczenie upoważnienia do wystawiania faktur przez Spółkę w imieniu salonów samochodowych do faktur za usługi pośrednictwa finansowego zapewni osiągnięcie tego celu. Umowa jasno określi zakres upoważnienia Spółki do wystawiania faktur w imieniu salonu samochodowego. Zakres upoważnienia będzie przestrzegany przez Spółkę. W konsekwencji, Spółka będzie wystawiać w imieniu salonów samochodowych faktury za usługi pośrednictwa finansowego świadczone przez salony samochodowe, zaś faktury za dostawy samochodów oraz usługi rejestracji pojazdów będą wystawiane przez salony samochodowe.

Podsumowując, zdaniem Spółki, żaden przepis prawa nie zakazuje ograniczenia upoważnienia nabywcy do wystawiania faktur w imieniu dostawcy towarów/usług do określonego rodzaju usług. W konsekwencji, w przekonaniu Spółki możliwe jest udzielenie upoważnienia do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów przez Spółkę w imieniu salonów samochodowych może obejmować jedynie usługi pośrednictwa finansowego świadczone przez salony samochodowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

W myśl § 10 ust. 1 ww. rozporządzenia nabywcy towarów i usług od podatnika, o którym mowa w § 8 ust. 1 mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone jako "FAKTURA VAT", w tym również faktury, o których mowa w § 14, w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

1.

nabywca towarów lub usług:

a.

jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,

b.

ma zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi umowę odpowiadającą warunkom wymienionym w ust. 2, upoważniającą do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów - w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy;

2.

naczelnikom urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy wymienionej w pkt 1 lit. b) zostanie w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia dostarczona pisemna informacja o zawarciu takiej umowy, zawierająca w szczególności:

a.

dane dotyczące dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi oraz nabywcy,

b.

datę zawarcia umowy,

c.

okres obowiązywania umowy.

Zgodnie z ust. 2 powyższego paragrafu umowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b), powinna zawierać w szczególności:

1.

postanowienia, iż podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi:

a.

upoważnia nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów, w jego imieniu i na jego rachunek,

b.

nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie obowiązywania umowy,

c.

poinformuje nabywcę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;

2.

postanowienia, iż podatnik dokonujący nabycia towarów lub usług:

a.

będzie wystawiał faktury, faktury korygujące i duplikaty zgodnie z obowiązującymi przepisami,

b.

będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię faktury do jej akceptacji w formie podpisu, z tym że termin przedstawienia do akceptacji oryginału faktury ma tak być określony w umowie, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi; kopia faktury pozostaje u dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi,

c.

poinformuje drugą stronę w trybie natychmiastowym w przypadku wykreślenia go z rejestru jako podatnika VAT czynnego lub o zbyciu przedsiębiorstwa;

3.

określenie terminu jej obowiązywania, z tym że termin ten nie może być dłuższy niż jeden rok.

Zgodnie z ust. 3 powołanego rozporządzenia faktura wystawiana na zasadach określonych w ust. 1 i 2 powinna dodatkowo zawierać informację, kto był wystawcą faktury i że wystawił ją w imieniu i na rachunek podatnika wymienionego w fakturze jako sprzedawca.

Powołane wyżej przepisy wskazują warunki jakie muszą być spełnione, aby nabywca mógł wystawiać faktury w imieniu dostawcy. Jednym z nich jest zawarcie umowy upoważniającej nabywcę do wystawiania faktur, faktur korygujących i duplikatów w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy. Umowa ta powinna zawierać między innymi zapis, iż podatnik dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy w okresie jej obowiązywania. Przepis ten wskazuje, iż dostawca nie będzie wystawiał faktur na rzecz nabywcy nie tylko w zakresie obowiązywania umowy, ale w okresie obowiązywania umowy. Zatem uznać należy, iż podmiot (dostawca) zawierając przedmiotową umowę z nabywcą przenosi na niego całkowity obowiązek dokumentowania wszystkich zawieranych z nim transakcji, w całym okresie obowiązywania umowy.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Spółka nabywa od salonów samochodowych pojazdy będące przedmiotem umów leasingu. Ponadto, salony samochodowe świadczą na rzecz Strony usługi pośrednictwa finansowego oraz usługi polegające na rejestracji samochodów będących przedmiotem leasingu na rzecz Spółki. Wnioskodawca rozważa możliwość zawarcia z salonami samochodowymi umów upoważniających wystawianie w ich imieniu faktur tylko w zakresie usług pośrednictwa finansowego.

Biorąc pod uwagę wyżej powołane przepisy oraz treść złożonego wniosku stwierdzić należy, iż wystawianie przez Stronę faktur, faktur korygujących, duplikatów w imieniu nabywcy tylko w zakresie usług finansowych nie jest możliwe, gdyż działanie takie byłoby niezgodne z warunkiem określonym w § 10 ust. 2 pkt 1 lit. b) powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl