IPPP1-443-425/09-2/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-425/09-2/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 kwietnia 2009 r. (data wpływu 30 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia zabudowanej nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Dnia 2 stycznia 2003 r. Spółka Jawna (zwana dalej: Spółką jawną" lub "Wydzierżawiającym") z siedzibą w mieście S. wydzierżawiła Spółce z Ograniczoną Odpowiedzialnością (zwana dalej: "Spółką z o.o." lub "Dzierżawcą") z siedzibą w mieście S. zabudowaną nieruchomość gruntową położoną w tym samym mieście S. Na nieruchomości tej Spółka z o.o. wybudowała budynki i budowle. Te same Strony zawarły następnie umowę najmu bazy magazynowej. W umowie najmu przewidziano przejście na własność nakładów na przedmiot najmu trwale z gruntem związanych na Spółkę jawną bez wynagrodzenia (§ 6 ust. 6 umowy najmu).

Obecnie wskazane Strony Umowy dzierżawy zamierzają ją rozwiązać i dokonać wzajemnych rozliczeń z tytułu poniesionych przez Dzierżawcę nakładów na przedmiot dzierżawy - na podstawie postanowienia § 9 tej Umowy. Rozliczenia te polegać mają na zwrocie nakładów jakie Spółka z o.o. poczyniła na rzecz przedmiotu dzierżawy za wynagrodzeniem. Następnie Dzierżawca rozważa nabycie całości przedmiotu dzierżawy wraz z dokonanymi naniesieniami od Wydzierżawiającego.

Obie Spółki są podmiotami powiązanymi, gdyż udziałowcami Spółki jawnej są dwa małżeństwa, z których panowie są udziałowcami Spółki z o.o., jak też są członkami zarządu Dzierżawcy.

Spółka z o.o. wprowadziła do używania i amortyzowała postawione naniesienia jako budynki lub budowle postawione na cudzym gruncie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka jawna może skorzystać ze zwolnienia z podatku od towarowi usług przedmiotowej sprzedaży na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Spółka jawna, po zwrocie nakładów Spółce z o.o., sprzeda całość przedmiotowej nieruchomości wraz z naniesieniami tej Spółce.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. zwalnia się podatku od towarów i usług dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zdaniem Wnioskodawcy, powołane zwolnienie przedmiotowe może znaleźć zastosowanie w stosunku do sprzedaży przez Spółkę jawną nieruchomości gruntowej wraz z naniesieniami Spółce z o.o. - z uwagi na wystąpienie pierwszego zasiedlenia w stosunku do nieruchomości budynkowych i budowli położonych na tym gruncie.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia zdefiniowane zostało w przepisie art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. W myśl tego przepisu ma ono miejsce w przypadku oddania do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W stanie faktycznym będącym przedmiotem niniejszego wniosku zarówno istniejące (na gruncie Spółki jawnej), jak i nowo wybudowane nieruchomości były używane do prowadzonej działalności gospodarczej, zarówno przez Wydzierżawiającego w przypadku Jego nieruchomości, jak i Dzierżawcę w przypadku obu rodzajów nieruchomości. Budynki i budowle były przy tym amortyzowane i wprowadzone do stosownych ewidencji. Niewątpliwie były one oddane bo używania w rozumieniu przepisów budowlanych, jak również do użytkowania w rozumieniu przepisów podatkowych. Niewątpliwie zatem w stosunku do przedmiotowych nieruchomości budynków i budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie - gdyż zostały one oddane do użytkowania zarówno pierwszemu nabywcy (Spółka jawna), lub też pierwszemu użytkownikowi (Spółka z o.o.).

Dostawa przedmiotowych budynków i budowli nie jest zatem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia. Nieruchomości te oddane były do używania najpóźniej dnia 9 lutego 2004 r. - część magazynowa i dnia 23 listopada 2004 r. - część biurowa. Minęły zatem również dwa lata od dokonania ich pierwszego zasiedlenia. Stwierdzić zatem należy, iż żadna z negatywnych przesłanek zastosowania zwolnienia przedmiotowego określonego w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w niniejszej sprawie nie wystąpiła, a zatem przedmiotowa sprzedaż będzie zwolniona z podatku od towarów i usług po stronie Spółki jawnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca 2 stycznia 2003 r. wydzierżawił Sp. z o.o. zabudowaną nieruchomość gruntową. Na nieruchomości tej Spółka z o.o. wybudowała budynki i budowle. Te same Strony zawarły następnie umowę najmu bazy magazynowej, w umowie najmu przewidziano przejście na własność nakładów na przedmiot najmu trwale z gruntem związanych na Spółkę jawną bez wynagrodzenia. Obecnie Strony Umowy dzierżawy zamierzają ją rozwiązać i dokonać wzajemnych rozliczeń. Dzierżawca rozważa nabycie całości przedmiotu dzierżawy wraz z dokonanymi naniesieniami od Wydzierżawiającego.

Przedmiotem dostawy, po zwrocie nakładów Spółce z o.o., będzie całość ww. nieruchomości wraz z naniesieniami tej Spółce.

Ponadto z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż zarówno istniejące (na gruncie Wnioskodawcy), jak i nowo wybudowane nieruchomości były używane do prowadzonej działalności gospodarczej, zarówno przez Wydzierżawiającego w przypadku Jego nieruchomości, jak i Dzierżawcę w przypadku obu rodzajów nieruchomości. W stosunku do przedmiotowych nieruchomości budynków i budowli miało miejsce pierwsze zasiedlenie - gdyż zostały one oddane do użytkowania zarówno pierwszemu nabywcy (Spółka jawna), lub też pierwszemu użytkownikowi (Spółka z o.o.). Nieruchomości te oddane były do używania najpóźniej dnia 9 lutego 2004 r. - część magazynowa i dnia 23 listopada 2004 r. - część biurowa, minęły zatem dwa lata od dokonania ich pierwszego zasiedlenia.

Obie Spółki są podmiotami powiązanymi, gdyż udziałowcami Spółki jawnej są dwa małżeństwa, z których panowie są udziałowcami Spółki z o.o., jak też są członkami zarządu Dzierżawcy.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, iż w związku z faktem, że dostawa przedmiotowych budynków i budowli, nie jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a jego dostawą upłynęły 2 lata, dostawa ww. budynków i budowli, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

W myśl cytowanego wyżej art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z uwagi na fakt, iż dostawa budowli, o których mowa wyżej jest zwolniona, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a grunt związany z budynkami i budowlami jest opodatkowany według tych samych zasad co budynki i budowle na nim posadowione, zatem dostawa przedmiotowego gruntu korzysta również ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Zaznaczyć jednak należy, iż zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

W myśl art. 43 ust. 11 ww. ustawy oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

1.

imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2.

planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3.

adres budynku, budowli lub ich części.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl