IPPP1-443-413/09-5/PR - Odliczenie podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na zakup części zamiennych i drobnych napraw samochodów osobowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-413/09-5/PR Odliczenie podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na zakup części zamiennych i drobnych napraw samochodów osobowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 kwietnia 2009 r. (data wpływu 27 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na zakup części zamiennych i drobnych napraw samochodów osobowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków ponoszonych na zakup części zamiennych i drobnych napraw samochodów osobowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zakupuje usługi leasingu samochodów osobowych i ciężarowych dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Samochody te są wykorzystywane do działalności opodatkowanej do realizacji usług instalacji, serwisu, wynajmu i sprzedaży urządzeń przeciwkradzieżowych, kontroli dostępu, przeciwpożarowych. Do samochodów tych Spółka kupuje paliwo, usługi leasingu samochodów, części zamienne oraz drobne naprawy.

Spółka planuje w niedalekiej przyszłości rozszerzyć zakres działalności na wynajem samochodów dla pracowników, którzy odpłatnie wykorzystywaliby w pewnej części ta same samochody. Podstawowy rodzaj działalności gospodarczej - usługi instalacji, serwisu, wynajmu i sprzedaży urządzeń przeciwkradzieżowych, kontroli dostępu, przeciwpożarowych jest opodatkowany podatkiem VAT. Również wynajem samochodów dla pracowników byłby działalnością opodatkowaną VAT. Ponadto w piśmie z dnia 3 czerwca 2009 r. Wnioskodawca wskazał, iż usługi leasingu nabywane przez niego są na podstawie umowy leasingu operacyjnego, gdzie zgodnie z przepisami o podatku dochodowym odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy spółka mogłaby odliczać podatek VAT od zakupu części zamiennych wynajmowanych samochodów osobowych o ładowności do 500 kg pod warunkiem wykorzystywania samochodów do celów działalności opodatkowanej opisanej powyżej,.

Czy spółka mogłaby odliczać podatek VAT od zakupu części zamiennych wynajmowanych samochodów tylko z homologacją ciężarową niezależnie od ładowności samochodu pod warunkiem wykorzystywania samochodów do celów działalności opodatkowanej opisanej powyżej,.

Zdaniem Spółki, będzie ona miała prawo do odliczania podatku naliczonego z tytułu nabycia usług leasingowych, paliwa, części zamiennych, drobnych napraw do samochodów osobowych, wykorzystywanych w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Od dnia 1 maja 2004 r. nie obowiązuje żadne ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia paliwa do napędu, leasingu, części zamiennych, drobnych napraw samochodów osobowych pod warunkiem wykorzystywania ich do działalności opodatkowanej. Zawarty w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. art. 88 ust. 1 pkt 3, w związku z naruszeniem prawa wspólnotowego, art. 86 ust. 3 i 4 (w obu brzmieniach - przed i po 22 sierpnia 2005 r.) - nie może być stosowany. Ograniczenia w odliczeniu przewidziane w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym straciły moc prawną w momencie uchylenia tej ustawy. Wobec tego obecnie obowiązujące ograniczenia w prawie do odliczenia podatku naliczonego są nowymi ograniczeniami obowiązującymi od dnia 1 maja 2004 r. Wprowadzając przy wejściu do UE w życie dyrektywę VAT dla polski prawodawca nie mógł zwiększyć ograniczeń w odliczeniu podatku VAT. Tak brzmi również orzeczenie europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora. Po ogłoszeniu orzeczenia wspomnianego ETS z 22 grudnia 2008 na swojej stronie internetowej w aktualnościach z 22 grudnia 2008 r. Ministerstwo Finansów uznało: "...Należy jednocześnie pamiętać, iż skutki budżetowe z tytułu przyznania zgodnie z ww. wyrokiem ETS odliczenia podatku od towarów i usług od nabywanych przez podatników paliw do napędu pojazdów samochodowych zostaną w części zredukowane skutkami w podatkach dochodowych,.." Spółka, więc uważa, że skoro możliwe są korekty podatku naliczonego od zakupionych paliw do napędu pojazdów samochodowych to w stanie przyszłym będzie możliwe odliczenie podatku VAT od zakupu paliwa do napędu, leasingu, części zamiennych, drobnych napraw samochodów osobowych pod warunkiem wykorzystywania ich do działalności opodatkowanej.

Zdaniem Spółki zarówno art. 88 ust. 1 pkt 3 jak i art. 86 ust. 3 i 4 jest niezgodny z prawem wspólnotowym i jest ograniczeniem wprowadzonym po wejściu Polski do Unii Europejskiej.

Zatem od dnia 1 maja 2004 r. na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa, części, leasingu oraz napraw samochodów osobowych wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Spółka mogłaby więc odliczać podatek VAT od nabycia usług leasingu, paliwa i zakupu części zamiennych wynajmowanych samochodów nie tylko z homologacją ciężarową pod warunkiem wykorzystywania samochodów do celów działalności opodatkowanej opisanej powyżej.

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz na podstawie zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku należy uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Z powyższego wynika, że związek zakupu z czynnością podlegającą opodatkowaniu jest jednym z podstawowych warunków, które musi spełnić podatnik, aby mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Powyższy przepis wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z sytuacji opisanej we wniosku wynika, iż Spółka zakupuje części zamienne i dokonuje drobnych napraw samochodów osobowych i ciężarowych dla celów prowadzenia działalności gospodarczej. Samochody te są wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z powyższymi zakupami dotyczących samochodów osobowych oraz ciężarowych o ładowności do 500 kg.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zawartego na fakturach dokumentujących nabycie części zamiennych oraz wydatków związanych z drobnymi naprawami przedmiotowych samochodów osobowych i ciężarowych o ładowności do 500 kg, bowiem poniesiony wydatek będzie miał związek z wykonywanymi przez Zainteresowanego czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl