IPPP1/443-396/09-2/IG/JL - Stawka VAT na usługi udostępniania kortów tenisowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-396/09-2/IG/JL Stawka VAT na usługi udostępniania kortów tenisowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko towarzystwa sportowego, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2009 r. (data wpływu 21 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnego udostępniania kortów tenisowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania odpłatnego udostępniania kortów tenisowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Towarzystwo Sportowe jest, zgodnie ze statutem - zarejestrowanym stowarzyszeniem kultury fizycznej, którego działalność oparta jest na pracy społecznej ogółu członków. Celem Towarzystwa jest popularyzowanie kultury fizycznej w zakresie narciarstwa zjazdowego, tenisa ziemnego oraz żeglarstwa deskowego. Stowarzyszenie jest organizacją non-profit, a więc działalność gospodarcza, zgodnie z postanowieniami statutu, prowadzona jest w zakresie niezbędnym do wspierania i realizacji celów statutowych. Polega ona przede wszystkim na wykorzystaniu majątku stowarzyszenia, tj. kortów tenisowych oraz sprzętu sportowego do organizowania zawodów sportowych, organizowania kursów nauki gry w tenisa, udostępnianie kortów dla osób grających w tenisa, wynajmowaniu obiektów na cele inne niż sportowe. Wobec prowadzonej przez stowarzyszenie działalności związanej z wykorzystaniem posiadanej infrastruktury sportowej pojawiły się wątpliwości co do jej opodatkowania właściwą stawką podatku od towarów i usług bądź zwolnienia z podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką podatku opodatkowane jest udostępnianie kortów tenisowych dla osób grających w tenisa.

Zdaniem wnioskodawcy tego typu usługi zostały wymienione w poz. 158 załącznika nr 3 do ustawy jako opodatkowane, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy - 7% stawką podatku od towarów i usług. Stowarzyszenie udostępnia korty tenisowe (bez trenera) wraz z infrastrukturą dla osób grających w tenisa. Osoby te wnoszą opłatę za jednorazowy wstęp na kort lub też za możliwość wielokrotnego wstępu w dłuższym okresie np. sezonie półrocznym. Osoby grające w tenisa w ramach opłaty korzystają z infrastruktury pomocniczej, tj. szatni, pryszniców, toalety itp. Urząd Statystyczny w Łodzi w piśmie z dnia 4 marca 2009 r. skierowanym do stowarzyszenia uznał, iż opisaną powyżej działalność należy zaklasyfikować do grupowania PKWiU 92.61.10-00.00 jako "Usługi związane z działalnością stadionów i innych obiektów sportowych".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy (...). Przy czym zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, co wynika z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 wskazanej ustawy.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ww. ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 (art. 41 ust. 2 cytowanej ustawy).

Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, stanowiący załącznik nr 3 do ww. ustawy, w pozycji 158 wymienia usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych - sklasyfikowanych w grupowaniu PKWiU 92.61.

W treści złożonego wniosku wnioskodawca wskazuje, że świadczy odpłatne usługi udostępniania kortów tenisowych. Urząd Statystyczny sklasyfikował te usługi w grupowaniu PKWiU 92.61.10-00.00.

Mając na względzie przytoczone przepisy stwierdzić należy, że świadczone przez wnioskodawcę usługi, o których mowa wyżej są opodatkowane stawką podatku w wysokości 7%.

Należy podkreślić, że tutejszy organ podatkowy (jako niewłaściwy rzeczowo) nie jest uprawniony do zaklasyfikowania wskazanych przez Spółkę usług do odpowiednich ugrupowań PKWiU. W związku z tym odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawione w opisie stanu faktycznego grupowanie statystyczne.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl