IPPP1-443-395/07-6/JB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-395/07-6/JB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2007 r. (data wpływu 24 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnione pismem z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu 30 listopada 2007 r.) oraz pismem z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 21 grudnia 2007 r.) dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007 r. (data wpływu 24 października 2007 r.) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania zbycia udziału w nieruchomości. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 listopada 2007 r. (data wpływu 30 listopada 2007 r.) oraz pismem z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 21 grudnia 2007 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. W drodze spadku nabyła po mężu udział we współwłasności nieruchomości, która stanowiła gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 46 (1) Kodeksu Cywilnego. Teren, na którym znajduje się działka w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod centrum handlowe, które jest tam obecnie zlokalizowane. Na działce znajdują się naniesienia należące do różnych właścicieli. Wnioskodawczyni zamierza wspólnie z innymi współwłaścicielami działki zbyć swój udział na rzecz różnych właścicieli, których udziałowcami są właściciele naniesień poczynionych na gruncie. Do tej pory Wnioskodawczyni nie zbywała żadnej nieruchomości.

Na przełomie lat 90 na tym terenie prowadzona była działalność gospodarcza handlowców i producentów. Podatniczka nie prowadziła działalności rolniczej na tym terenie. Ponadto wyjaśniła, że udział we współwłasności nieruchomości będący jej własnością nie był przedmiotem umów najmu, dzierżawy ani innych o podobnym charakterze, oraz że nie pobierała żadnych pożytków z tytułu tych umów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy planowane przez Wnioskodawczynię zbycie udziału w nieruchomości (będącego majątkiem osobistym) kilku (dwóm) nabywcom, która w planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod centrum handlowe powoduje, że stanie się ona z tytułu tego zbycia podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że z tytułu sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości nie stanie się podatnikiem podatku od towarów i usług, a zatem nie musi z tytułu tej transakcji rozliczyć podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni uważa, że jako osoba fizyczna dokonująca zbycia majątku własnego, który nabyła w drodze spadku, a więc nie z zamiarem wykonywania działalności gospodarczej, nie podjęła żadnych czynności przygotowawczych świadczących o zamiarze zbycia udziału, co świadczy o braku intencji dokonywania sprzedaży w sposób częstotliwy, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tego tytułu.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Podatniczka przywołuje we wniosku: art. 9 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, wyrok Europejskiego trybunału Sprawiedliwości z 4 października 1995 r. w sprawie C-291/92, wyrok WSA w W z 18 stycznia 2006 r. sygn. akt III SA/Wa 3885/06, wyrok WSA z 6 września 2006 r. sygn. akt I SA/Wr 1254/05, wyrok NSA z 24 kwietnia 2007 r. sygn. akt I FSK 603/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

* eksport towarów,

* import towarów,

* wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

* wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z przepisu art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) wynika, iż własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, stanowi odmianę własności i cechuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom, a każdy z nich może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Jeżeli zatem podatnik dokonuje sprzedaży udziału stanowiącego jego własność, dokonuje przeniesienia prawa własności rzeczy, dochodzi do zmiany podmiotu tego prawa. Zatem sprzedaż udziału należy traktować w kategorii dostawy towarów.

Jednakże nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika w rozumieniu w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, stosownie do ust. 2 powołanego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy sprzedawcy można przypisać znamiona działalności gospodarczej (handlowej) prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwość" ani "handlowiec", przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania czynności tego samego rodzaju. Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu wykorzystania ich do wykonywania tej czynności.

Z treści wniosku wynika, że Podatniczka nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, nie prowadziła działalności rolniczej na tym terenie, zamierza dokonać zbycia udziałów w nieruchomości gruntowej dwóm nabywcom. Przedmiotowa nieruchomość należy do jej majątku prywatnego, którą otrzymała wcześniej w spadku. Sprzedaż ta nie mieści się w podmiotowym zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bowiem Podatniczka nie odpowiada definicji podatnika wynikającej z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Przy sprzedaży udziałów w gruntach Podatniczka nie będzie działała w charakterze handlowca, ponieważ przedmiotowe udziały odziedziczyła, nie podjęła żadnych czynności przygotowawczych świadczących o zamiarze zbycia udziału, zatem nie można uznać, że nabyła je w celu dalszej odsprzedaży. Sprzedając udziały w gruntach, będzie korzystała z przysługującego jej prawa do rozporządzania własnym majątkiem.

Zatem, skoro dokonując zbycia udziału w nieruchomości Wnioskodawczyni nie będzie działała w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, czynności te nie będą podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl