IPPP1/443-38/09-2/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-38/09-2/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2009 r. (data wpływu 12 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% na sprzedaż domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7% na sprzedaż domów jednorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne.

Spółka cywilna buduje osiedla domów jednorodzinnych (PKOB: 111), w których zakłada instalacje, elektryczne, centralnego ogrzewania i wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne i gazowe (PKWiU 4321.Z, 43.22.Z). W ramach zadania inwestycyjnego wykonywane jest także tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, posadzkarstwo; tapetowanie oblicowywanie ścian; sztukatorstwo; malowanie; szklenie; wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych (PKWiU: 43.31.Z; 43.32.Z, 43.33.Z; 43.34.Z; 43.39.Z).

W ramach infrastruktury towarzyszącej Spółka wykonuje nawierzchnię dróg wewnętrznych, zakłada oświetlenie osiedla oraz jego ogrodzenie. Spółka sama kupowała materiały budowlane, które następnie wykorzystywała do realizacji zadania inwestycyjnego, polegającego na budowie ww. domów jednorodzinnych.

Do końca 2007 r. sprzedając domy wraz z infrastrukturą i udziałem w drodze wewnętrznej Spółka wystawiała fakturę VAT ze stawką 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w 2008 r. Podatnik dalej może wystawiać faktury VAT ze stawką 7% z tytułu sprzedaży wybudowanych przez siebie domów jednorodzinnych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą.

2.

Czy udział w drodze wewnętrznej osiedla domów jednorodzinnych, sprzedawany wraz z budynkiem podlega opodatkowaniu stawką 7% VAT.

Zdaniem wnioskodawcy ponieważ preferencyjne stawki na określone w art. 146 ustawy o VAT towary i usługi wygasły z dniem 31 grudnia 2007 r., to możliwość dalszego stosowania tych stawek w oparciu o Dyrektywę Rady 2007/75/We z dn. 20 grudnia 2007 r. zmieniającą Dyrektywę 2006/112/We została wprowadzona, z mocą od 1 stycznia 2008 r., rozporządzeniem Min. Fin. z dn. 24 grudnia 2007 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249, poz. 1861). W art. 5 ust. 1a (dodanym z mocą od 1 stycznia 2008 r.) rozporządzenia Min. Fin. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) postanowiono, że stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do: robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy (budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11), lub ich części; obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy, czyli na podstawie przepisów normujących zasady opodatkowania budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Powyższe przepisy oznaczają zdaniem Spółki, że dostawy lub świadczenia usług budowlanych dotyczących budynków mieszkalnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11 podlegają opodatkowaniu stawką obniżoną 7% na podstawie par. 5 ust. 1a ww. rozporządzenia Min. Fin. Ponieważ budynki jednorodzinne budowane są przez Podatnika wraz z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu typu: drogi, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe, ogrodzenia, to zdaniem Spółki sprzedaż budynków mieszkalnych jednorodzinnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą nadal podlega opodatkowaniu 7% stawką VAT.

Zdaniem podatnika zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT i par. 5 ust. 1a rozporządzenia Min. Fin. sprzedaż budynku jednorodzinnego wraz z udziałem w drodze wewnętrznej, będącej infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu również podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. - o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym (art. 41 ust. 12 ustawy).

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b (art. 41 ust. 12a ustawy).

Ponadto, zgodnie z treścią § 6 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336) obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008 r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% również w odniesieniu do:

1.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych,

2.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12

w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż do dnia 30 listopada 2008 r. powyższemu przepisowi odpowiadał § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, iż 7% stawka podatku od towarów i usług ma zastosowanie w całym budownictwie mieszkaniowym, zarówno objętym społecznym programem mieszkaniowym, jak i nieobjętym tym programem.

Należy jednakże wskazać, iż stosownie do ww. przepisów ustawy i rozporządzenia, od dnia 1 stycznia 2008 r. preferencyjna, 7% stawka podatku nie znajduje zastosowania do robót budowlano-montażowych obiektów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Znowelizowane od 1 stycznia bieżącego roku przepisy, nie wprowadziły preferencji podatkowej dla infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, co oznacza, iż począwszy od dnia 1 stycznia 2008 r. - z uwagi na utratę mocy przepisu przejściowego, jakim był w tym zakresie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy - roboty z nią związane podlegają opodatkowaniu według stawki 22% stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy. W związku z tym od dnia 1 stycznia 2008 r. sprzedaż infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej podatku VAT - 22%.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca buduje osiedla domów jednorodzinnych (PKOB: 111), w których zakłada instalacje, elektryczne, centralnego ogrzewania i wentylacyjne, wodno-kanalizacyjne i gazowe. W ramach zadania inwestycyjnego wykonywane jest także tynkowanie, zakładanie stolarki budowlanej, posadzkarstwo; tapetowanie oblicowywanie ścian; sztukatorstwo; malowanie; szklenie; wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych. W ramach infrastruktury towarzyszącej Spółka wykonuje nawierzchnię dróg wewnętrznych, zakłada oświetlenie osiedla oraz jego ogrodzenie.

Należy zauważyć, iż zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) budynki to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Natomiast z uregulowań zawartych w art. 3 pkt 1 lit. a) i pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.), wynika, że pod pojęciem obiektu budowlanego rozumie się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Budynkiem zaś jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

W świetle powyższych przepisów budowlanych, analizując treść złożonego wniosku zgodnie z ww. przepisami ustawy i rozporządzenia należy stwierdzić, iż od dnia 1 stycznia 2008 r. opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług podlega jedynie sprzedaż wybudowanych domów jednorodzinnych. Natomiast sprzedaż infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu znajdującej się poza bryłą budynku takiej jak: drogi, sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe, ogrodzenia - do budynków sklasyfikowanych wg PKOB 11 stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, objęta jest stawką podatku w wysokości 22%. W niniejszej sprawie jest to sprzedaż odrębnych od budynku obiektów budowlanych stanowiących infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu służącą zaspokojeniu potrzeb ogólnych całego osiedla. Stawką 22% opodatkowany jest również sprzedaż udziału w drodze wewnętrznej jako sprzedaż infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę przedstawione stany faktyczne, należy stwierdzić, że od dnia 1 stycznia 2008 r. preferencyjną stawką podatku w wysokości 7% objęta jest jedynie sprzedaż budynków mieszkalnych jednorodzinnych, natomiast sprzedaż obiektów budowlanych infrastruktury towarzyszącej o przeznaczeniu ogólnym związanej z tymi budynkami podlega opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionych stanach faktycznych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl