IPPP1-443-365/09-2/IZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-365/09-2/IZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 7 kwietnia 2009 r. (data wpływu 10 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2009 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Strona prowadzi działalność gospodarczą od 1993 r., jest czynnym podatnikiem VAT.

W roku 1997 Podatnik nabył na prawach współwłasności małżeńskiej z żoną działkę gruntu położoną w L. (KW nr). Wnioskodawca kupił działkę na potrzeby osobiste, nie zamierzał jej sprzedawać. Zakup ten nie miał żadnego związku z prowadzoną działalnością (hurtownia instalacyjna), Od momentu zakupu działka nie była wykorzystywana na potrzeby związane z tą działalnością, nie została też wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Na przedmiotowej działce rozpoczęte zostały prace budowlane, związane z budową domu (doprowadzenie wody, przygotowanie fundamentów, przyłącze energetyczne). Budowa została wstrzymana w roku 2001. Obecnie Strona zamierza sprzedać działkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż tej działki będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Podatnik uważa, że sprzedaż tej działki nie będzie opodatkowana podatkiem VAT, gdyż jest majątkiem osobistym i sprzedając ją korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT. Aby za taką była uznana, należałoby wykazać, że została nabyta w celu odsprzedaży, a nic takiego nie miało miejsca. Przepisy art. 15 ustawy o VAT powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem koniecznym do uznania, że dana czynność podlega opodatkowaniu tylko wtedy, jeśli została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Jako poparcie swojego stanowiska Podatnik przytacza

1.

wyrok WSA w Warszawie z 23.01.2008, sygn. akt III SA/Wa 1950/07

2.

wyrok NSA w Warszawie z 29.10.2007, sygn. akt I FPS 3/07.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Ustawodawca przez towary rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 cyt. ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przywołanych wyżej przepisów wynika, iż podatnicy dokonujący odpłatnej dostawy towaru, w tym także nieruchomości zarówno zabudowanej jak i niezabudowanej, winni taką transakcję opodatkować.

Aby jednak dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Na uwagę zasługuje także fakt, iż uznanie osoby za podatnika w myśl ustawy, uzależnione jest od prowadzenia działalności gospodarczej bowiem wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, gdy czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Uzasadnionym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, nawet jeżeli wykonują czynność dostawy towarów, jeśli zbywają część majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego sprzedaży.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona prowadzi działalność gospodarczą - hurtownia instalacyjna. W 1997 r. Podatnik nabył działkę gruntu nie w celu odsprzedaży lecz na potrzeby osobiste, tj. w celu wybudowania domu. Na działce rozpoczęto prace budowlane, ale zaniechano ich w 2001 r.. Strona wskazała, iż działka nie była wykorzystywana

w prowadzonej działalności gospodarczej.

Z treści wniosku wynika zatem, że Wnioskodawca działa w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Strona nie nabyła przedmiotowej nieruchomości z zamiarem jej sprzedania, nie wykorzystywała do celów prowadzonej działalności stąd w świetle powyższego uznać należy, iż Wnioskodawca nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a zatem planowana jednorazowa sprzedaż nieruchomości nabytej w 1997 r. nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem gdyż stanowić będzie jedynie wykonywanie przysługującego prawa własności.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl