IPPP1-443-349/08-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-349/08-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych przed dniem rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT otrzymanych przed dniem rejestracji jako podatnik podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 18 czerwca 2004 r. Strona nabyła nieruchomość położoną w X przy ul. Y. Nieruchomość ta została nabyta z przeznaczeniem na działalność gospodarczą. Przedmiotowe nabycie zostało udokumentowane fakturami wystawionymi w następujących terminach: 30 stycznia 2004 r. - faktura zaliczkowa, 17 luty 2004 r. - faktura zaliczkowa (+ faktura korygująca z dnia 18 czerwca 2004 r.), 18 czerwca 2004 r. - faktura dokumentująca zapłatę pozostałej kwoty. W momencie nabycia nieruchomości Spółka nie była zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce. Formularz rejestracyjny VAT-R został złożony przez Spółkę we właściwym Urzędzie Skarbowym w dniu 27 stycznia 2005 r., przy czym potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika VAT zostało wydane 11 lutego 2005 r. Począwszy od 31 lipca 2007 r. Spółka rozpoczęła wykorzystywanie przedmiotowej nieruchomości świadcząc usługi wynajmu opodatkowane 22% stawką podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy słusznym jest pogląd, iż Spółka, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w powiązaniu z art. 88 ust. 4 ww. ustawy po dokonaniu rejestracji dla celów podatku VAT ma prawo do odliczenia podatku z faktur otrzymanych przed rejestracją.

Zdaniem wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ww. ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Podatnikami, stosownie do art. 15 ww. ustawy są natomiast osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 w związku z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, bądź też w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10. Jednocześnie w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT ustawodawca dookreślił status podatnika, umożliwiający realizowanie jego prawa do odliczenia. Zgodnie z tym przepisem obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Biorąc pod uwagę brzmienie powyższych przepisów przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż status danego podmiotu jako podatnika podatku VAT jest kategorią obiektywną, a tym samym fakt bycia podatnikiem VAT nie jest uzależniony od rejestracji tego podatnika dla celów VAT. Ponadto, zgodnie z orzecznictwem sądowym "ustawa o podatku od towarów i usług nie uzależnia obowiązku podatkowego od problemu rejestracji uregulowanej w art. 9, ani też od uzyskania przez podatnika numeru rejestracyjnego. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 osoby, które wykonują czynności wymienione w art. 2, stają się podatnikami z mocy prawa. Fakt dokonania rejestracji służyć miał przede wszystkim organom podatkowym do założenia rejestru podatników, nie wywołał natomiast skutków w zakresie obowiązków podatkowych" (Wyrok NSA z dnia 24 czerwca 1994; sygn. SA/Wr 308/1994). Skoro zatem fakt rejestracji nie wywołuje skutków w zakresie obowiązków podatkowych, nie może on także przeszkodzić w nabyciu określonych przepisami praw. Rejestracja ma zatem znaczenie o tyle, że zarejestrowany podatnik może korzystać z nabytych praw związanych z takim statusem. Jednym z takich praw jest prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 lipca 2006 r. (sygn. akt. I SA/Wr 1452/05) uznał, iż "Zarówno w przepisach VI Dyrektywy, jak też w przepisach VATU z dnia 11 marca 2004 r. (...) przymiot podatnika VAT nie pozostaje w żadnej zależności od faktu rejestracji tego podatnika dla celów VAT. Także realizacja prawa do odliczenia nie jest uzależniona, w przepisach VI Dyrektywy, od faktu dokonania rejestracji przez podatnika VAT, bowiem stanowiłoby to naruszenie zasady neutralności podatku." Powyższe stanowisko podziela również Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W orzeczeniu w sprawie C-400/98 (por. Orzeczenie z dnia 8 czerwca 2000 r., Finanzamt Goslar v. Brigitte Breitsohl) stwierdzono, iż powstanie prawa do odliczenia VAT płaconego w związku z pierwszymi wydatkami inwestycyjnymi nie jest w żaden sposób uzależnione od uzyskania formalnego statusu podatnika.

Z powyższego wynika zatem, iż podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury. Przepisy ustawy o VAT nie wskazują aby do nabycia uprawnienia do odliczenia podatku VAT konieczne było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w chwili otrzymania faktury. Status podatnika VAT czynnego wymagany jest jedynie, w myśl powołanego przepisu art. 88 ust. 4 ustawy, do realizacji tego prawa.

Zatem, mimo iż przepis art. 88 ust. 4 zabrania skorzystania z prawa do odliczania podatku naliczonego podatnikowi niezarejestrowanemu jako podatnik VAT czynny, podatnik ten uzyskuje uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed momentem rejestracji, przy spełnieniu warunku określonego w art. 86 ust. 1 ustawy, a więc gdy takiej rejestracji dokona.

Powyższe stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 grudnia 2006 r., sygn. akt I FSK 378/06. "Prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Jego realizacja następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, wyrażającej wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia i aby skutecznie zrealizować już powstałe uprawnienie, podatnik musi usunąć - najpóźniej przed skorzystaniem z prawa - wszelkie przesłanki negatywne, w tym brak rejestracji, która umożliwia identyfikowanie go jako podatnika".

Podobne stanowisko zajął również Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie (pisemna interpretacja prawa podatkowego z dnia 27 lutego 2007 r., sygn. akt. DO/443-4/07), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 23 sierpnia 2007 r. (sygn. akt. ITPP1/443-96/07/AP), a także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 23 października 2007 r. (sygn. akt. IBPP1/443-50/07/LSz/KAN-1 80/07/07).

Ponadto, w opinii Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego "Dokonując interpretacji art. 88 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w świetle VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC) (Dz. U. UE L 1977 nr 145.1), mając na uwadze, iż zarówno ustawa z dnia 11 marca 2004 r. jak i art. 4 VI Dyrektywy nie uzależniają statusu podatnika podatku VAT od spełnienia wymogu rejestracji, a zasada neutralności podatku od towarów i usług zapewnia podatnikowi możliwość odzyskania podatku naliczonego związanego z jego działalnością opodatkowaną, przyjąć należy, iż naruszenie cyt. przepisu nie stanowi przeszkody do realizacji przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi, dokonanymi przed zgłoszeniem rejestracyjnym. Pozbawienie podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego, w sytuacji, w której Dyrektywa nie przewiduje takiego ograniczenia, stoi w sprzeczności z jej regulacjami jak i wynikającą z niej zasadą neutralności podatku od towarów i usług" (Wyrok z dnia z 26 lipca 2006, sygn. akt. I SA/Wr 1452/05).

W opinii Spółki, gdyby ustawodawca chciał wykluczyć możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed rejestracją dla celów podatku VAT, a zatem gdyby jego intencją było odniesienie się do momentu nabycia prawa do odliczenia, powinien to zawrzeć jednoznacznie w przepisie. W sytuacji natomiast, gdy w art. 88 ust. 4 ustawodawca wyraźnie odnosi się do możliwości zastosowania prawa do odliczenia, a nie do możliwości jego nabycia, błędne byłoby twierdzenie, iż Spółka nie nabyła prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem nieruchomości przed rejestracją dla celów podatku VAT. Brak możliwości odliczenia podatku naruszałby zasadę neutralności podatku VAT.

Zdaniem Spółki, bazując na przedstawionych argumentach, stwierdzić należy, iż Spółka, która jest czynnym podatnikiem VAT, ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przedmiotowej nieruchomości przed dokonaniem rejestracji dla celów podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy.

Według regulacji art. 96 ust. 1 cyt. ustawy podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Ust. 4 art. 96 cyt. ustawy stanowi, iż naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego". Rejestracja następuje zatem w momencie zgłoszenia rejestracyjnego tj. złożenia w urzędzie skarbowym druku VAT-R. Z tym momentem podmiot uzyskuje formalne znamiona statusu podatnika podatku od towarów i usług i od tego dnia przysługuje mu prawo do wystawiania faktur VAT, jak również odliczania podatku naliczonego od dokonywanych zakupów.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 cyt. ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 cyt. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika m.in. z tytułu nabycia towarów i usług. Stosownie zaś do art. 86 ust. 10 cyt. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Ust. 11 art. 86 cyt. ustawy wskazuje, iż jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT, dokumentujących zakupy związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i zapewnia neutralność tego podatku dla czynnych podatników VAT. Podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę lub dokument celny, będący podstawą odliczenia lub w rozliczeniu za okres następny.

Przepisy polskiej ustawy VAT przewidują wiele sytuacji, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnione są generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Ograniczenia te zawarte są w art. 88 cyt. ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Zgodnie z uregulowaniami art. 88 ust. 4 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20. Wskazany powyżej przepis ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje sankcję w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia kwoty lub zwrotu podatku należnego w razie nie zarejestrowania się, ale nie wskazuje wprost, z jakim momentem - z punktu widzenia niemożności odliczenia podatku naliczonego - należy wiązać status podatnika (zarejestrowany czy nie). Z art. 88 ust. 4 nie wynika bowiem, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. Podatnik nabywa więc prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby uprawnienie to zrealizować musi posiadać status podatnika VAT czynnego. Prawo to podatnik może zrealizować dopiero w dniu złożenia rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym do jej złożenia terminie.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego może być realizowane przez podatnika w ściśle określonym czasie, pod warunkiem spełnienia przez niego przesłanek pozytywnych, tj. istnienia związku między zakupami i prowadzoną działalnością.

Stwierdzić należy zatem, że ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku VAT od zakupów poczynionych przed rejestracją, o ile występują przesłanki, iż zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej (oraz ewentualnie spełniać inne warunki określone w przepisach ustawy o VAT). Niemniej ustawodawca narzucił podatnikom, chcącym dokonać odliczenia podatku VAT od poczynionych nabyć, obowiązek rejestracji jako podatnik VAT czynny.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółka z dniem 27 stycznia 2005 r. złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R we właściwym urzędzie skarbowym i z dniem 11 lutego 2005 r. otrzymała potwierdzenie zarejestrowania jako podatnika podatku od towarów i usług "czynnego". Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług najmu nieruchomości, które to usługi są opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 22%. W dniu 18 czerwca 2004 r. Spółka nabyła nieruchomość (z przeznaczeniem na działalność gospodarczą) położoną w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej, którą zaczęła wykorzystywać do prowadzonej działalności gospodarczej, tj. świadczenia usług wynajmu, z dniem 31 lipca 2007 r. Nabycie przedmiotowej nieruchomości zostało udokumentowane fakturami VAT: z dnia 30 stycznia 2004 r. - faktura zaliczkowa; z dnia 17 lutego 2004 r. - faktura zaliczkowa (+ faktura korygująca z dnia 18 czerwca 2004 r.) i z dnia 18 czerwca 2004 r. - faktura dokumentująca zapłatę pozostałej kwoty.

Zatem z informacji wskazanych w stanie faktycznym przez Wnioskodawcę, wynika iż spełnił wymogi, określone w przytoczonych powyżej przepisach prawa podatkowego, tj. w uregulowaniach ustawy o podatku od towarów i usług, niezbędne do realizacji prawa do dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Złożył bowiem zgłoszenie rejestracyjne w dniu 27 stycznia 2005 r. i został z dniem 11 lutego 2005 r. zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, zgodnie z art. 96 ust. 1 i ust. 4 cyt. ustawy. Zatem podatnik miał zamiar podjęcia działalności gospodarczej, i zamiar ten zrealizował, na co wskazuje wykorzystanie zakupionej nieruchomości do świadczenia usługi wynajmu od dnia 31 lipca 2007 r. A zatem zakup nieruchomości, udokumentowany fakturami VAT wystawionymi w dniach: 30 stycznia 2004 r., 17 lutego 2004 r. i 18 czerwca 2004 r. jest niewątpliwie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą i służy wykonywaniu czynności opodatkowanych.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, a także mając na uwadze zasadę neutralności podatku VAT, należy uznać, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT wystawionych na jej rzecz i otrzymanych przed dokonaniem rejestracji dla celów VAT, związanych z przyszłą jej działalnością opodatkowaną.

Należy jednak podkreślić, iż w celu zrealizowania nabytego prawa do odliczenia z tytułu zakupów związanych z przyszłą działalnością gospodarczą, a poniesionych w okresie od stycznia 2004 r. do czerwca 2004 r., koniecznym jest złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za miesiące, w których podatnik otrzymał faktury VAT dokumentujące zakup nieruchomości, bądź za miesiące kolejne (po uprzednim skorygowaniu zgłoszenia VAT-R), dokonując odliczeń zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Podkreślić należy, iż obecna ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) obowiązuje od dnia 1 maja 2004 r., natomiast przed tą datą obowiązywały przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11. poz. 50 z późn. zm.). Zgodnie z art. 19 ust. 1 i ust. 2 ww. ustawy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Natomiast w myśl art. 19 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1, następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny, z zastrzeżeniem pkt 2-4. Ust. 3a art. 19 ww. ustawy wskazuje, iż obniżenie kwoty podatku należnego, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może nastąpić jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi, albo otrzymania faktury potwierdzającej dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) podlegającej opodatkowaniu.

Reasumując, w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących zakup towarów - nieruchomości, służącej wykonywaniu czynności opodatkowanych, której zakup nastąpił przed dniem rejestracji Wnioskodawcy jako podatnika podatku od towarów i usług. Warunkiem dla realizacji tego prawa jest:

* posiadanie statusu podatnika VAT czynnego (co zostało w przypadku Spółki potwierdzone przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego w dniu 11 lutego 2005 r.),

* związek dokonanych zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych (w momencie zakupu bądź w przyszłości) oraz

* złożenie deklaracji dla potrzeb podatku od towarów i usług za określone w przepisach ustawy okresy rozliczeniowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl