IPPP1-443-337/08-4/AB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-337/08-4/AB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. wpłynął wniosek Pana X o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług internetowych oraz sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych (telefony i akcesoria telefoniczne) oraz akcesoria komputerowe. Wnioskodawca sklasyfikował wykonywane przez siebie usługi telekomunikacyjne do grupy PKWiU 64.2, natomiast usługi dostępu do Internetu do podgrupy 64.20.16, określając je jako "usługi transmisji danych". Podatnik posiada wydane przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty zaświadczenie o wpisie do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych - posiada status operatora telekomunikacyjnego.

Podatnik oświadcza, iż podpisał kilkaset umów z klientami indywidualnymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, w wyniku których powstaje co miesiąc obowiązek wystawiania faktur z tytułu abonamentu za dostęp do Internetu. Strona posiada zainstalowaną kasę fiskalną, w której rejestrowane są wszystkie osiągnięte obroty od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy osiągając przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu usług telekomunikacyjnych i sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych oraz akcesoriów dla odbiorców indywidualnych - osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz gospodarstw rolnych Podatnik może skorzystać ze zwolnienia (nie rejestrować w kasie fiskalnej obrotów z tytułu usług telekomunikacyjnych, a rejestrować za pomocą kasy tylko przychody z tytułu pozostałych usług).

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż usług dostępu do sieci Internet świadczona dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie jest objęta obowiązkiem ewidencjonowania na kasie rejestrującej w terminie do dnia 30 czerwca 2008 r.

Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy o VAT Minister Finansów w drodze rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących zwolnił niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, wprowadzając dwie grupy zwolnień:

* zwolnienia ze względu na wielkość obrotów, tzw. zwolnienia podmiotowe;

* zwolnienia stanowiące sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia, tzw. zwolnienia przedmiotowe.

Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 30 czerwca 2008 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzania.

W wykazie sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, stanowiącego załącznik ww. rozporządzania, pod pozycją Nr 13, znajdują się usługi sklasyfikowane w PKWiU do grupowania 64.2 "usługi telekomunikacyjne" w których to mieszczą się usługi dostępu do sieci Internet sklasyfikowane jako "usługi transmisji danych".

Pismem z dnia 19 marca 2008 r. (data wpływu 21 marca 2008 r.) Podatnik uzupełnił własne stanowisko w sprawie. Strona jest zdania, iż sprzedaż urządzeń telekomunikacyjnych oraz akcesoriów komputerowych podlega obowiązkowi ewidencjonowania przy pomocy kasy fiskalnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na mocy delegacji ustawowej zawartej w art. 111 ust. 7 pkt 3 ustawy Minister Finansów, w drodze rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2007 r. Nr 245, poz. 1807) zwolnił na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

W myśl § 2 cytowanego rozporządzenia zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008 r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W wykazie czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania, stanowiącego załącznik ww rozporządzania, w pozycji Nr 13, wymieniono sprzedaż usług sklasyfikowanych w PKWiU w grupowaniu 64.2 jako "usługi telekomunikacyjne".

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności świadczy m.in. usługi dostępu do Internetu, które zaklasyfikował do grupy PKWiU 64.2 - usługi telekomunikacyjne, do podgrupy 64.20.16, określając je jako "usługi transmisji danych".

A zatem, w świetle powyższych uregulowań, świadczenie przez Podatnika usług transmisji danych (dostęp do sieci Internet) dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych nie jest objęte obowiązkiem ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej w terminie do dnia 30 czerwca 2008 r.

Natomiast, odnosząc się do kwestii ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej sprzedaży urządzeń telekomunikacyjnych oraz akcesoriów telefonicznych i komputerowych dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, należy wskazać, iż zgodnie z § 4 pkt 5 lit. a) cytowanego rozporządzenia, sprzedaż ta jest wyłączona ze zwolnienia z ewidencjonowania, co oznacza, iż zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy Podatnik ma obowiązek ewidencjonowania tej sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl