IPPP1-443-322/09-2/MP - Korekta VAT odliczonego przy wykupie samochodu z leasingu, w przypadku przerobienia samochodu na osobowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-322/09-2/MP Korekta VAT odliczonego przy wykupie samochodu z leasingu, w przypadku przerobienia samochodu na osobowy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2009 r. (data wpływu 30 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w przypadku wprowadzenia zmian w pojeździe i przekwalifikowania go na samochód osobowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego w przypadku wprowadzenia zmian w pojeździe i przekwalifikowania go na samochód osobowy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

W okresie od lutego 2006 r. do lutego 2009 r. na podstawie umowy leasingu wnioskodawca, jako leasingobiorca użytkował samochód, który spełniał warunki określone w art. 86 ust. 4 pkt 1, ust. 5 oraz 5a ustawy o podatku od towarów i usług. W ww. okresie samochód (Nr rej......) podlegał pełnemu odliczeniu z tytułu VAT (zgodnie z ustawą). W lutym 2009 r. samochód został przez firmę Wnioskodawcy wykupiony od Europejskiego Funduszu Leasingowego na podstawie umowy sprzedaży i faktury VAT (wykupowej).

Obecnie samochód został w firmie zaewidencjonowany jako środek trwały spełniający wymogi art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy. W kwietniu 2009 r. Wnioskodawca chciałby ten samochód przerobić na samochód osobowy, określony w art. 86 ust. 3. W związku z powyższym samochód nie będzie spełniał wymogów wcześniejszych umożliwiających pełne odliczenie VAT. Zgodnie z art. 86 ust. 5b Wnioskodawca złoży zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego o dokonanych zmianach. Zmiany zostaną dokonane przed upływem 12 miesięcy od uzyskania faktury wykupowej samochodu od leasingodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z art. 86 ust. 5c ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca powinien skorygować kwotę podatku naliczonego o kwotę podatku odliczonego z faktury zakupowej (wykupowej samochodu) za miesiąc kwiecień, czy skorygować podatek naliczony o kwoty, które odliczył podczas umowy leasingowej oraz po wykupie,..

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 86 ust. 5c ustawy, powinien skorygować kwoty podatku naliczonego w całości tylko z faktury wykupowej na podstawie której nabył samochód od Europejskiego Funduszu Leasingowego w miesiącu, w którym dokona zmian (tj. planowane w miesiącu kwietniu). Nie powinien korygować kwot podatku naliczonego z okresu trwania umowy leasingu czyli całego odliczonego VAT-u podczas trwania umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej na fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jednakże ograniczenie to nie dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony spełniających warunki określone w art. 86 ust. 4 ustawy.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku samochodów wymienionych w ust. 4 pkt 1-4 tego artykułu, spełnienie tych wymagań stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

W myśl przepisu art. 86 ust. 5a ustawy o VAT, kopię przedmiotowego zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć w terminie 14 dni od daty jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Powyższe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu pojazdów samochodowych mają również zastosowanie w przypadku leasingu ww. samochodów. Stąd też umowy leasingu, których przedmiotem są samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony lub nieprzekraczające tej masy lecz spełniające którykolwiek z warunków wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy, uprawniają do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego od poszczególnych rat leasingowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 5b ustawy, w przypadku, gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w ust. 4 pkt 1-4 - podatnik obowiązany jest do pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o tych okolicznościach, w terminie 7 dni od daty ich zaistnienia. natomiast stosownie do art. 86 ust. 5c ustawy jeżeli zmiany, o których mowa w ust. 5b, zostaną dokonane w okresie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny, podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tych zmian.

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingu operacyjnego - jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, lecz nie musi.

Zatem, należy przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - niezwiązaną z samą umową leasingu, co do której przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia podatku określonego w art. 86 ust. 3, z uwzględnieniem warunku, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Dopiero w chwili wykupu towaru będącego przedmiotem leasingu, leasingobiorca nabywa prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, Wnioskodawca użytkował na podstawie umowy leasingu operacyjnego samochód spełniający warunki okresowe w art. 86 ust. 4 pkt 1, ust. 5 oraz ust. 5a ustawy o podatku od towarów i usług. W lutym 2009 r., po zakończonej umowie leasingu. Wnioskodawca dokonał wykupu samochodu na podstawie umowy sprzedaży oraz faktury VAT. Wnioskodawca dokonał odliczenia 100% podatku naliczonego zarówno od rat leasingowych jak również z faktury wykupu ww. samochodu. Obecnie (w kwietniu 2009 r.) Wnioskodawca zaplanował przeróbkę przedmiotowego samochodu na samochód osobowy, określony w art. 86 ust. 3 ustawy, który nie będzie spełniał wymogów wcześniejszych, umożliwiających pełne odliczenie podatku VAT.

Mając na uwadze przedstawione okoliczności oraz cytowane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż Wnioskodawca będzie zobowiązany (w zakresie wynikającym z art. 86 ust. 5c ustawy) do skorygowania kwoty podatku naliczonego w całości, odliczonego przy wykupie przedmiotowego samochodu (podatku naliczonego na fakturze wykupu samochodu) w rozliczeniu za okres, w którym dokona zmian, skutkujących wykluczeniem przedmiotowego pojazdu z katalogu pojazdów zawartego w art. 86 ust. 4 ustawy.

Odliczony podatek wynikający z faktur dokumentujących raty leasingowe nie będzie podlegał korekcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl