IPPP1/443-32/12-2/IGo

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1/443-32/12-2/IGo

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2012 r. (data wpływu 11 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT za nieodpłatnie przekazywane towary - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT za nieodpłatnie przekazywane towary.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Bank (dalej zwany: Bankiem) jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć oddziałów, sieć indywidualnych doradców oraz bankowość elektroniczną.

Bank, nabywając towary i usługi wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności, dokonuje przyporządkowania nabywanych towarów i usług do prowadzonej przez niego sprzedaży:

* zwolnionej - i w takim przypadku nie dokonuje w ogóle odliczenia podatku naliczonego;

* "mieszanej" (tj. gdy wykorzystywane towary i usługi służą do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje) - w takim przypadku Bank dokonuje odliczenia na podstawie współczynnika, wyliczonego zgodnie z przepisami art. 90 ustawy o VAT;

* opodatkowanej - w takim przypadku Bank dokonuje odliczenia całości podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług.

Bank w ramach swojej działalności prowadzi różne działania marketingowe, mające na celu podniesienie rozpoznawalności marki i logo Banku, czego elektem ma być pozyskanie nowych klientów, a także prowadzi programy lojalnościowe, konkursy, sprzedaż premiową, akcje promocyjno-reklamowe i podobne działania, które mają na celu zachęcenie potencjalnych i obecnych klientów do korzystania z usług oferowanych przez Bank w sposób czynny. W celu realizacji powyższych działań, Bank nabywa towary, które później - w formie gadżetów reklamowych czy też nagród w konkursach/sprzedaży premiowej/programach lojalnościowych przekazuje klientom.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Bank zwraca się z wnioskiem o potwierdzenie, że przysługuje mu prawo do odliczenia pełnej wartości podatku naliczonego, wynikającego z faktur za nabycie towarów, które są później przez Bank nieodpłatnie przekazywane, w związku z faktem, że towary wykorzystywane są do działalności opodatkowanej (tj. dostawy towarów określonej art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Zdaniem wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, są wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W związku z faktem, że Bank zakupuje towary wskazane w opisie stanu faktycznego, z przeznaczeniem na nieodpłatne przekazanie ich obecnym bądź potencjalnym klientom - mające na celu reklamowanie produktów oferowanych przez Bank oraz promocję Banku i w związku z koniecznością wykazania nieodpłatnego wydania towarów jako opodatkowanej dostawy (zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT) oraz wystawieniem faktury wewnętrznej i zapłaceniem podatku należnego z tytułu tej dostawy, Bank stoi na stanowisku, że ma prawo dokonania odliczenia pełnej wartości podatku naliczonego od dokonywanych zakupów towarów przekazywanych na powyższe cele.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z kolei w art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy).

Ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego że towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W świetle powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Związek bezpośredni występuje wtedy, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Wnioskodawcę.

O związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania Spółki, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami.

Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usługami a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów i usług z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie Spółki jako całości, natomiast przyczynia się do generowania obrotów.

Ponadto, w sytuacjach kiedy podatnik prowadzi zarówno działalność opodatkowaną jak i zwolnioną z podatku VAT, istnieje możliwość proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 ustawy, który stanowi, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jak wynika z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach swojej działalności prowadzi różne działania marketingowe, mające na celu podniesienie rozpoznawalności marki i logo Banku, czego elektem ma być pozyskanie nowych klientów, a także prowadzi programy lojalnościowe, konkursy, sprzedaż premiową, akcje promocyjno-reklamowe i podobne działania, które mają na celu zachęcenie potencjalnych i obecnych klientów do korzystania z usług oferowanych przez Bank w sposób czynny. W celu realizacji powyższych działań, Bank nabywa towary, które później - w formie gadżetów reklamowych czy też nagród w konkursach/sprzedaży premiowej/programach lojalnościowych przekazuje klientom.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, czy przysługuje mu prawo do odliczenia pełnej wartości podatku naliczonego, wynikającego z faktur za nabycie towarów, które są później przez Bank nieodpłatnie przekazywane, w związku z faktem, że towary wykorzystywane są do działalności opodatkowanej (tj. dostawy towarów określonej art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego można uznać, że wydatki związane z działaniami marketingowymi mają pośredni wpływ na obroty. Jednakże z racji wykonywania przez Bank czynności zwolnionych z podatku oraz opodatkowanych, towary zakupione w ramach akcji marketingowej muszą służyć tylko i wyłącznie czynnościom opodatkowanym, aby Wnioskodawcy przysługiwało pełne prawo do odliczenia podatku.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzić należy, że Spółce przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług służących realizacji opisanych działań marketingowych nieodpłatnie przekazanych na rzecz klientów, z uwagi na związek z czynnościami opodatkowanymi tj. dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Reasumując, Bankowi przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług przekazywanych w ramach działań marketingowych, przy jednoczesnym obowiązku naliczenia podatku VAT z tytułu ich przekazania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl