IPPP1-443-302/07-3/BS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-302/07-3/BS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie używania skróconej nazwy firmy na paragonach fiskalnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie używania skróconej nazwy firmy na paragonach fiskalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych. Sprzedaż ewidencjonowana jest za pomocą drukarki fiskalnej. Zgodnie z § 4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników na drukowanych paragonach widnieje adres siedziby, NIP oraz nazwa spółki: R Maciej P, Rafał W s.c. w L, ul. Ś X, a także adres miejsca prowadzenia sprzedaży. Wspólnicy postanowili używać w obrocie gospodarczym skróconej nazwy spółki w brzmieniu: R s.c. w L, ul. Ś X. Informacja o skróconej nazwie spółki została złożona wraz z aneksem do umowy w Urzędzie Skarbowym na drukach NIP-2 oraz VAT-R.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na paragonach fiskalnych można używać skróconej nazwy firmy w brzmieniu: R s.c., bez wymieniania nazwisk wspólników spółki.

Zdaniem wnioskodawcy Spółka ma prawo używania skróconej nazwy firmy w brzmieniu R s.c. na drukowanych paragonach, które podobnie jak faktury są dowodami księgowymi. Swoje stanowisko Spółka opiera na przepisach: rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. Nr 95, poz. 798) które w § 9 ust. 1 pkt 1 mówi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać nazwę, bądź nazwę skróconą sprzedawcy oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, które określa jedynie, iż paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać nazwę podatnika, nie określa natomiast, czy ma to być nazwa skrócona czy pełna.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym musza odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać m.in. nazwę podatnika, nie precyzując czy ma to być nazwa pełna, czy nazwa skrócona. Natomiast stosownie do § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in. nazwę, bądź nazwę skróconą sprzedawcy. Zarówno faktura jak i paragon są dokumentami księgowymi, jeżeli więc Wspólnicy postanowili używać w obrocie gospodarczym skróconej nazwy spółki a nazwa ta jest znana organowi podatkowemu nie ma zatem przeszkód aby nazwą tą posługiwać się w dokumentowaniu zawieranych transakcji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl