IPPP1-443-301/07-4/RK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP1-443-301/07-4/RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2007 r. (data wpływu 9 października 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług na usługę polegającą na montażu zabudowy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2007 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wysokości stawki podatku od towarów i usług na usługę polegającą na montażu zabudowy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Firma Wnioskodawcy, wykonuje usługi związane z montażem zabudów stale umiejscowionych tzn., zabudów wnęk ściennych - szafy wnękowe. Są to zabudowy wykonywane na konkretny wymiar wnęki, stale umiejscowione bez możliwości przeniesienia ich w inne miejsce. Mocowanie elementów konstrukcyjnych, polega na przytwierdzaniu ich bezpośrednio do ściany, sufitu lub podłogi. Wyposażenie takiej zabudowy, składa się z elementów pasujących rozmiarem do konkretnej wnęki. Wykonywane są z różnego rodzaju materiałów, począwszy od płyty wiórowej laminowanej kończąc na drewnianej. Frontami szaf, są drzwi przesuwane na prowadnicy dolnej i górnej, w ramach aluminiowych lub stalowych, z różnego rodzaju wypełnieniem tzn. lustrem, szybą, szkłem lakierowanym, płytą laminowaną, płytą fornirowaną - stale zamocowane do podłogi i sufitu. Drzwi wykonywane są również pod konkretny wymiar wnęki.

Zabudowy wykonywane są dla odbiorcy indywidualnego w domach jednorodzinnych lub budynkach zbiorowego zamieszkania tzw. blokach. Pismem z dnia 6 listopada 2007 r., będącym uzupełnieniem wniosku, Pan E wskazał, iż montaż stałych zabudów dokonywany jest wyłącznie w lokalach mieszkalnych, a zawierane umowy dotyczą tylko usługi montażu. Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił, że w przypadku drewnianych elementów trwałej zabudowy stosuje symbol PKWiU 45.42.13-00.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawką podatku od towarów i usług opodatkowana jest usługa polegająca na montażu stale umiejscowionych zabudów.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa polegająca na montażu zabudów stale umiejscowionych z materiałów drewnianych lub drewnopochodnych, wykonywana jest wg indywidualnych zamówień klientów w obiektach, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), tj. obiektach budownictwa mieszkaniowego, jest robotą budowlano-montażową lub remontową i z uwagi na fakt, że wykonywana jest w budynkach sklasyfikowanych w PKOB odpowiednio w grupach: 111, 112 i ex 113, podlega opodatkowaniu wg stawki 7%, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do: robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy, rozumie się roboty budowlane, dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto, zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), stawkę podatku obniża się do wysokości 7%, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W załączniku nr 1 pod poz. 20 zapisano - budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130), tj. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, oraz budynki mieszkalne na terenie koszar; zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Stosownie do postanowień art. 8 ust. 3 ustawy, usługi z wyjątkiem usług elektronicznych, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej, czyli wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż świadczy Pan usługi montażu stałej zabudowy w lokalach mieszkalnych i stosuje Pan symbol PKWiU 45.42.13-00.00.

W świetle PKWiU, podany przez Pana symbol dotyczy "Robót związanych z montażem pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej ". Zatem, wykonywana przez Pana usługa montażu, trwale umiejscowionych szaf wnękowych w lokalach mieszkalnych, stosownie do postanowień art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy, podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 7%, bowiem należy do grupy - robót budowlanych wykończeniowych - PKWiU 45.4

Podkreślenia jednakże wymaga fakt, że Minister Finansów nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług, bowiem uprawnionym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, przy czym odpowiedzialnym za prawidłową klasyfikację jest podmiot świadczący usługę lub dokonujący dostawy towarów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu: faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl